Spis treści
Praca sezonowa to sposób na szybkie podreperowanie domowego budżetu. Jeśli wyjeżdżasz po raz któryś i znasz język, prawdopodobnie nie będziesz miał problemu ze znalezieniem zatrudnienia na miejscu. Ale jeśli decydujesz się na taką opcję po raz pierwszy lub po prostu chcesz powierzyć organizację komuś innemu, prawdopodobnie swoje kroki skierujesz do agencji pracy. Jak wybrać ją dobrze? Podpowiadamy.
Sezonowa praca za granicą - jak znaleźć ją bezpiecznie z agencją?
Samodzielne poszukiwanie pracy za granicą czasem nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nie można wykluczyć, że ogłoszenie znalezione w lokalnej prasie czy na jednym z portali ogłoszeniowych w internecie jest prawdziwe. Zdarza się, że na zainteresowanych wcale nie czeka praca, o czym dowiadują się dopiero po przyjeździe.
Agencje pracy eliminują scenariusze jak ten wyżej. Specjalizują się w wysyłaniu pracowników do pracy u sprawdzonych pracodawców. Jednak korzystając z takich usług, trzeba być ostrożnym, by koniec miesiąca nie przyniósł niemiłej niespodzianki. Abyś jednak nie padł ofiarą oszustwa, powinieneś odpowiednio wcześniej sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie agencja działa legalnie.
Godna zaufania agencja pracy
Wybierając agencję pracy, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które mogą świadczyć o jej wiarygodności. Sprawdź:
- czy agencja posiada wpis do rejestru agencji zatrudnienia,
- czy ma certyfikat agencji,
- jakie ma opinie.
W przypadku nielegalnej agencji zatrudnienia czy nieuczciwych pośredników, ryzykujemy nie tylko brak płatnej pracy, ale możemy narazić się na poważne konsekwencje prawne. Kilka minut poświęconych na research może nas przed tym uchronić.
Sprawdzając opinie, pamiętaj, że negatywne mogą być wystawiane zarówno przez niezadowolonych pracowników sezonowych, jak i przez konkurencję. Warto, abyś wykazał się trzeźwym myśleniem i potrafił odróżnić komentarze reklamowe od tych, których autorzy po prostu chcą poinformować potencjalnych pracowników o polityce działania firmy, z którą współpracowali.
Sprawdź rejestr agencji pracy
Aby agencja zatrudnienia mogła działać legalnie, niezbędne jest uzyskanie przez nią wpisu do specjalnego rejestru. Dodatkowo każda agencja prowadząca działalność na terenie Polski musi posiadać certyfikat. Jest on wydawany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Umawiając się na spotkanie z pracownikami wybranej agencji, możesz poprosić o pokazanie tych dokumentów. Również samodzielnie sprawdzisz, czy podmiot widnieje w wykazie agencji. Wystarczy, że zajrzysz w odpowiednie miejsce w internecie.
Gdy sprawdzisz, czy agencja rzeczywiście posiada wpis, będziesz miał pewność, że działa ona legalnie. Z Twojego punktu widzenia sprawdzenie podmiotu, z którym wyjeżdżasz, powinno być priorytetem.
Umowa pośrednictwa pracy - podpisz ją jeszcze w Polsce
Sprawdzenie, czy wybrana agencja zatrudnienia działa w sposób legalny, to pierwszy krok. Drugim jest podpisanie umowy jeszcze w Polsce. Nie powinno być z tym problemu, bo taki dokument chroni zarówno Ciebie, jak i agencję.
Ciebie, ponieważ w umowie musi znajdować się informacja o stawce wynagrodzenia czy kosztach zakwaterowania. Agencję, gdyż może ona zastrzec, że w przypadku rezygnacji z wyjazdu bez podania istotnych przyczyn będziesz zobowiązany zapłacić jej określoną kwotę. Pamiętaj, że agencja odpowiada przed swoim kontrahentem, dlatego też zależy jej na pozyskaniu rzetelnych i odpowiedzialnych osób.
Jak działa agencja pracy tymczasowej?
Firmy pośrednictwa pracy często oferują pracę tymczasową, dlatego nazywane są także agencjami pracy tymczasowej. Taka okresowa forma zatrudnienia cechuje się trójstronną relacją, ponieważ biorą w niej udział trzy podmioty:
- pracownik,
- agencja pracy,
- klient tej agencji, nazywany pracodawcą użytkownikiem.
Agencja zatrudnia pracownika tymczasowego i kieruje go do pełnienia obowiązków u pracodawcy, z którym ma podpisaną umowę. Czas pracy najczęściej ustalany jest z góry – może obejmować kilka dni, a nawet kilka miesięcy. Niekiedy okres zatrudnienia jest uzależniony od tego, ile zajmie wykonanie konkretnego zadania.
Praca tymczasowa - podstawa prawna
W Polsce działalność agencji jest uregulowana aktami prawnymi, z których najważniejszy to Ustawa z 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Takie podmioty muszą mieć zarejestrowaną działalność i posiadać certyfikat wydawany przez Marszałka Województwa oraz wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.
Agencje pełnią funkcję formalnego pracodawcy – to właśnie z nimi zawierana jest umowa pośrednictwa pracy. Odpowiadają za wypłacanie wynagrodzenia i odprowadzanie podatków i należnych składek, chociaż w praktyce pracownik wykonuje pracę gdzie indziej. Osobie zatrudnionej przez agencję na podstawie umowy o pracę należą się takie same warunki jak innym pracownikom, czyli prawo do zwolnień chorobowych czy urlopów wypoczynkowych, a okres pracy jest wliczany do emerytury.
Praca za granicą a ubezpieczenie
Wypadki i choroba nie wybierają. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na kwestię ubezpieczenia. Większość agencji pracy oferuje swoim pracownikom ubezpieczenie zdrowotne, obejmujące także skutki nieszczęśliwych wypadków, ale zawsze warto upewnić się, jakie ubezpieczenie jest dostępne i czy obejmuje wszystkie niezbędne aspekty.
Na ogół sposób ubezpieczenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne reguluje kraj, do którego wyjeżdżasz. Mimo wszystko warto zatroszczyć się o własny, niezależny pakiet ubezpieczeniowy tak, abyś w kryzysowej sytuacji na pewno otrzymał nieodpłatną pomoc.
Formalności związane z wyjazdem – agencja zrobi to za Ciebie
Agencje pracy za granicą to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą na własną rękę załatwiać formalności związanych z relokacją. Możesz upoważnić pośrednika do załatwienia niektórych kwestii, ale bądź świadomy, że ma on prawo do pobierania opłat za poniesione koszty, np. badań lekarskich, transportu czy tłumaczenia dokumentów. Każda z tych kwestii musi znaleźć się w umowie. Zdarza się, że agencja zobowiązuje pracownika do wykupienia kursu językowego czy pakietu konsultingowego, wtedy lepiej wybrać innego pośrednika.
Podsumowanie
Poszukiwanie pracy za pośrednictwem agencji to komfortowe rozwiązanie dla tych, którzy chcą skupić się na przygotowaniu do nowych wyzwań zawodowych. Taka opcja pozwala zaoszczędzić czas, który inaczej musielibyśmy poświęcić na przeglądanie ofert, wysyłanie CV i uczestnictwo w rozmowach kwalifikacyjnych. Agencja zna rynek, wie, gdzie są dostępne miejsca pracy, i może nam pomóc w negocjacji warunków umowy, takich jak wynagrodzenie, czas pracy i benefity. Warto z tego skorzystać.
To może Cię również zainteresować