Spis treści
Wielu pracowników po 50 roku życia ma problem ze znalezieniem zatrudnienia. Pracodawcy często wybierają młodszych pracowników z mniejszymi potrzebami finansowymi. Ten trend, choć powoli się zmienia, wciąż jednak ma się dobrze.
Znaczny odsetek wszystkich osób pozostających bez pracy stanowią właśnie osoby po 50 roku życia. Z tego względu organizowane są różne akcje informacyjne, a także wsparcie dla tej grupy bezrobotnych. Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej otrzymują i rozdysponowują środki na działania, które mają zapobiegać wykluczeniu społecznemu bezrobotnych po pięćdziesiątce.
Pracownicy w szóstej dekadzie życia często mają na tyle duże doświadczenie, że decydują się rozpocząć pracę na własną rękę. Warto wiedzieć, że przysługują im specjalne dotacje.
Własna firma po pięćdziesiątce
Własna firma po skończeniu 50 lat to nie tylko ochrona przed bezrobociem, lecz przede wszystkim szansa sprawdzenia się w nowej sytuacji. Pierwszym krokiem każdej osoby rozważającej taką możliwość jest podjęcie decyzji o profilu działalności. Tu warto czerpać przede wszystkim ze swojego doświadczenia i postawić na to, co potrafi się najlepiej.
Osoby poważnie myślące o własnej firmie powinny potrafić ocenić nie tylko własne umiejętności, lecz także doświadczenie czy predyspozycje. Warto też pomyśleć o wsparciu doradcy zawodowego. Prowadzenie firmy znacząco różni się od pracy na etacie. Dobrym rozwiązaniem może być korzystanie z doświadczeń innych przedsiębiorców.
Przed rozpoczęciem działalności
Choć osoby po 50 roku życia często mają ustabilizowaną sytuację finansową, warto pamiętać, że otwarcie działalności gospodarczej może wiązać się z dużymi wydatkami. Dlatego dodatkowe fundusze ułatwią start.
Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Osoby zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy mogą starać się również o nisko oprocentowane lub bezzwrotne pożyczki.
Jednak jeszcze przed pozyskaniem środków, warto zapisać się na bezpłatne szkolenie organizowane przez urząd pracy. Dzięki uczestnictwu zyskasz wiedzę o tym, jak:
- napisać biznesplan,
- przeprowadzić analizę SWOT,
- rozliczać się z ZUS-em i urzędem skarbowym.
Taka wiedza przydaje się każdemu przedsiębiorcy, nawet jeśli współpracuje on z biurem rachunkowym.
Źródło obrazka: www.remarked.pl
Biznesplan – podstawa każdej działalności
Jak przygotować się do rozpoczęcia działalności gospodarczej? Podstawą jest dopracowany biznesplan. Dzięki niemu można oszacować koszty i określić swoje możliwości. Nie każdy zainteresowany jest w stanie samodzielnie przygotować taki dokument. Jeśli potrzebujesz pomocy, szukaj jej w powiatowych urzędach pracy lub u doradcy zawodowego.
Przy pisaniu biznesplanu warto też porozmawiać z najbliższymi. Oni mogą nie tylko spojrzeć na pomysł od innej strony, lecz także pomóc w doprecyzowaniu jego poszczególnych punktów. To powinno pomóc w założeniu takiej firmy, która będzie podmiotem sprawnie działającym na rynku i przynoszącym konkretne dochody.
Posiadanie biznesplanu może ułatwić ubieganie się o dotacje i fundusze.
Dotacje unijne dla osób po 50 roku życia
Dotacje unijne to jedno z najważniejszych źródeł finansowania dla osób, które planują rozpocząć własną działalność gospodarczą po 50 roku życia. Fundusze Europejskie dla osób 50+ są dostępne dla tych, którzy potrzebują wiedzy, szkoleń i umiejętności. Z tej puli finansowane są również dotacje dla osób chcących rozpocząć własną działalność gospodarczą, ale nie mają wystarczających środków. Wysokość wsparcia może sięgać nawet 20 tys. zł – warto pytać o nie w urzędach pracy lub sprawdzać w Punktach Informacji Funduszy Europejskich.
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z PUP – powiatowych urzędów pracy – to kolejna opcja dla osób po 50 roku życia, które chcą założyć własną firmę. Dotacje na rozpoczęcie działalności często nie muszą być zwracane, pod warunkiem, że firma będzie działać przez określony czas. Zanim z takiej skorzystasz, dokładnie sprawdź warunki.
- środki trwałe (np. komputer, sprzęt biurowy),
- promocję i marketing,
- konsultacje prawne,
- środki do dalszej odsprzedaży, np. towar w sklepie.
To doskonała okazja dla osób, które chcą rozpocząć własną działalność, ale obawiają się ryzyka finansowego.
Zatrudnienie osoby powyżej 50 roku życia – dofinansowanie
Zatrudnienie osoby powyżej 50 roku życia to nie tylko korzyść dla pracownika, ale również dla pracodawcy. Tym ostatnim przysługują dotacje z urzędu pracy przeznaczone specjalnie na ten cel. To doskonały sposób na zwiększenie zasobów ludzkich firmy bez dużych kosztów, a także zawodową aktywizację osób 50+.
Dofinansowanie na zatrudnienie bezrobotnego to nie tylko pomoc finansowa dla firmy, ale również szansa na zdobycie doświadczonego i wartościowego pracownika. Co musisz wiedzieć o dofinansowaniu?
- Okres jego trwania to 12 miesięcy, jeśli zatrudnisz osobę po 50 roku życia.
- Czas ten wydłuża się do 24 miesięcy, jeśli Twój nowy pracownik ukończył 60 lat.
- Osoba zatrudniona powinna być wcześniej zarejestrowana jako bezrobotna.
- W przypadku 12 miesięcy finansowania minimalny czas zatrudnienia musi wynieść pół roku, przy finansowaniu przez 24 miesiące – przez rok.
- Jeśli w trakcie okresu dofinansowania rozwiążesz umowę lub nie utrzymasz wymaganego czasu zatrudnienia, będziesz musiał zwrócić otrzymane środki.
Inspiracje – oni założyli firmy po 50 roku życia i odnieśli sukces
Kto zakłada firmę po 50 roku życia? Być może trapią Cię wątpliwości. Dlatego myśląc o swoim potencjalnym miejscu pracy, warto poczytać biografię np. Gordona Bowkera, założyciela firmy Starbucks. Inną postacią, która może zainspirować do działania, jest Charles Flint, który stworzył IBM. To tylko przykłady na to, że dojrzały wiek wcale nie musi oznaczać końca aktywności i marzeń. To czas, by zacząć je realizować!
Podsumowanie
Osoby, które ukończyły 50 lat i pozostają bezrobotne, powinny zainteresować się programami i działaniami urzędów pracy. Przed otworzeniem własnego biznesu warto dobrze przeanalizować szanse i ryzyka, a także mieć świadomość swoich mocnych i słabych stron.
Dzięki dofinansowaniom i dotacjom wiele osób otworzyło firmy i zbudowało swoje bezpieczeństwo finansowe. Dlatego warto pozostawać na bieżąco i korzystać z możliwości, które pozwolą Ci otworzyć wymarzony biznes.
To może Cię również zainteresować
Formy prowadzenia działalności gospodarczej – wybierz odpowiednią dla siebie