Spis treści
Pracownik ekipy inwentaryzacyjnej – na czym polega inwentaryzacja?
Na czym polega praca pracownika ekipy inwentaryzacyjnej? Najprościej mówiąc, praca przy inwentaryzacji to tworzenie spisu towarów znajdujących się na sklepowych półkach i magazynie. Choć sklepy, w zależności od realizowanej polityki, mogą wykorzystywać różne urządzenia ułatwiające spisanie poszczególnych produktów, jakie oferują klientom, to zawsze niezbędne jest to, by pracownik wykazał się rzetelnością, solidnością i umiejętnością szybkiego liczenia.
Inwentaryzacja w efekcie weryfikuje różnice pomiędzy stanem wynikającym z ewidencji księgowej a rzeczywistą ilością towarów, która z różnych przyczyn może się zmieniać – przykładowo wtedy, gdy produkty tracą ważność lub niszczą się. Prowadzi do sprawdzenia rzetelności i wiarygodności sprawozdań finansowych. Skutkiem inwentaryzacji jest uzgodnienie rzeczywistego stanu, co jest potrzebne i przydatne pracodawcom z różnych powodów, m.in. pozwala na przeciwdziałanie nieprawidłowościom, jakimi może być zbyt duża ilość towaru.
O tym, jak wygląda codzienność w takiej pracy, opowiedziano w poniższym filmiku opracowanym przez firmę inwentaryzacyjną:
Większość podmiotów odpowiednio wcześniej przygotowuje się do przeprowadzenia inwentaryzacji. Szczególnie ważne jest znalezienie pracowników, którzy będą mogli wykonywać pracę przy inwentaryzacji, spisując poszczególne towary. Warto zauważyć, że duże przedsiębiorstwa najczęściej decydują się na zatrudnienie dodatkowych osób. Jest to istotne przede wszystkim dlatego, że inwentaryzacje najczęściej odbywają się w nocy. A spisanie i policzenie produktów dostępnych w sklepie to nie lada wyzwanie.
Rodzaje inwentaryzacji:
- Spis z natury
- Uzgadnianie sald z kontrahentami
- Weryfikacja stanu ewidencyjnego
Inwentaryzacja obejmuje towary handlowe, gotowe wyroby, półwyroby, materiały służące do produkcji towaru, a nawet odpady, które straciły swoją wartość z punktu widzenia ich pierwotnego przeznaczenia. Dokument spisu z natury przedsiębiorca może zarządzić pod koniec roku kalendarzowego lub podatkowego, w momencie zmiany wspólnika lub konieczności likwidacji działalności. Spis z natury zawiera między innymi dane firmy, datę sporządzenia, przedmiot spisu, a także najważniejsze dane, czyli nazwę towaru, ustaloną ilość materiałów, wartość czy uwagi.
Metody inwentaryzacji
Jak wspomniano wyżej, pracownicy inwentaryzacji mają do dyspozycji różne urządzenia, które pomagają im w sporządzeniu spisu towarów. Obecnie technologia oferuje wiele udogodnień dla przedsiębiorców oraz pracowników. Wspomaga ich przede wszystkim sprzęt informatyczny i elektroniczny. Może to być na przykład drukarka etykiet, czytniki, kolektory danych, czyli przenośne terminale, które mogą pomóc odczytywać kody kreskowe, a nawet programy do ewidencji i zarządzania majątku. Czasami zdarza się również, że inwentaryzacja jest przeprowadzana ręcznie, wtedy rezygnuje się z wielu sprzętów elektronicznych.
Dodatkowa praca czeka
Większość sieci handlowych nie poszukuje pracowników na inwentaryzację samodzielnie, tylko korzysta z pomocy podmiotów zewnętrznych, dokładniej mówiąc z agencji pracy. Takie rozwiązanie jest o tyle uzasadnione, że dzięki temu przedsiębiorstwo faktycznie nie musi kłopotać się ze znalezieniem pracowników chętnych do pracy. To oszczędność nie tylko czasu, lecz także pieniędzy, bo takie rozwiązanie gwarantuje, że właściciele sklepów nie muszą oddelegowywać pracowników do przeprowadzenia procesu rekrutacji.
Chcesz pracować? Przeglądaj ogłoszenia lub zgłoś się do agencji pracy
Osoby zainteresowane dodatkowym zarobkiem przy inwentaryzacji nie powinny być zawiedzione. Takie oferty na portalach ogłoszeniowych i w prasie lokalnej ukazują się cyklicznie. Oznacza to, że każdy zainteresowany bez problemu powinien znaleźć i otrzymać pracę przy inwentaryzacji.
Innym sposobem na zdobycie dodatkowego zatrudnienia przy inwentaryzacji jest zgłoszenie się do jednej z agencji pracy działających na rynku. Jeżeli kandydat prześle CV i wskaże, że jest zainteresowany dodatkową pracą właśnie przy inwentaryzacji, to jest duże prawdopodobieństwo, że pracownik agencji zaprosi go na rozmowę wówczas, gdy będzie miał informację o konieczności rekrutowania osób zainteresowanych taką pracą.
Czy praca przy inwentaryzacji się opłaca?
Praca przy inwentaryzacji zazwyczaj odbywa się w godzinach nocnych, a pracownicy muszą wykazać się szybkością i dokładnością. Ile konkretnie można zarobić na inwentaryzacji, czyli średnio za 10-12 godzin pracy przy liczeniu towarów? Stawki są zróżnicowane i zależą od wielu czynników: sklepu, w którym przeprowadzana będzie inwentaryzacja czy doświadczenia poszczególnych pracowników.
Najwięcej zarobią pracownicy, którzy będą mieli okazję pracować dla sklepów odzieżowych. Tam stawka za godzinę wynosi od 25 do 35 zł za godzinę. Mniej otrzymają ci, którzy będą liczyć towary dla sklepu spożywczego. One najczęściej oferują niższe stawki – od 20 do 28 zł za godzinę. Ostateczna kwota, jaka wpłynie na konto pracownika, zależy również od tego, ile godzin będzie trwała inwentaryzacja i jaką umowę podpisze on z zatrudniającą go agencją pracy.
Warto dodać, że przedsiębiorcy najczęściej poszukują pracowników do inwentaryzacji pod koniec roku. Jest to związane z tym, że ustawa o rachunkowości narzuca na nich obowiązek sprawdzenia stanu aktywów i pasywów. W ostatnim kwartale może pojawiać się najwięcej ofert pracy. Przestrzeganie terminowości jest bardzo ważne, a odpowiednie dokumenty narzucają częstotliwość i formę inwentaryzacji (spis z natury, uzgadnianie sald, weryfikacja). Przykładowo, kontrola przewidziana na ostatni dzień roku obrotowego przewiduje sprawdzenie aktywów pieniężnych, papierów wartościowych i produktów w toku produkcji.
To może Cię również zainteresować