Spis treści
Z momentem przyjęcia do pracy pierwszego podwładnego na pracodawcę spadają jednak konkretne obowiązki. O czym mowa?
Zatrudniając w oparciu o umowę o pracę, to właśnie ty – jako pracodawca – masz obowiązek m.in. przeszkolić swojego podwładnego w zakresie zasad BHP i odprowadzać za niego składki do ZUS-u. Jeżeli chodzi o tę drugą kwestię, to możesz spodziewać się kontroli ze strony pracowników ZUS-u. To właśnie oni zajmują się kontrolowaniem m.in. zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych.
Dlaczego pracownicy ZUS kontrolują pracodawców?
Jeżeli chodzi o kontrole przeprowadzane przez pracowników ZUS-u, to należy wskazać, że mają one związek z faktem, że pracodawcy muszą odprowadzać składki za osoby ubezpieczone. Co więcej, każdy przedsiębiorca jest zobowiązany opłacać obowiązkowe składki również za siebie. Poza dokonywaniem regularnych opłat właściciel firmy musi pamiętać o wypełnieniu stosownych formularzy. Jeżeli korzysta z usług biura rachunkowego, to obowiązki te realizują za niego specjaliści. Gdy jednak prowadzi księgowość firmy samodzielnie, to jest zobowiązany sam zadbać o dopełnienie tych formalności.
Odprowadzanie składek przez pracodawcę ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o dostęp do publicznej służby zdrowia czy nabycie prawa do późniejszego świadczenia emerytalnego. Z tego też względu pracownicy ZUS-u przeprowadzają kontrole, by dopilnować realizacji obowiązujących przepisów.
Co sprawdzają inspektorzy ZUS-u?
Kontrole z ZUS-u są wcześniej zapowiadane, dlatego przedsiębiorca może się do nich odpowiednio przygotować.
- czy wysokość poszczególnych składek została przez pracodawcę wyliczona w sposób prawidłowy,
- terminowość składania poszczególnych formularzy,
- prawidłowość wystawionych przez pracodawcę zaświadczeń, które pracownicy przedstawiają, starając się o różne świadczenia.
Z powyższego wynika, że zakres kontroli bywa dość szeroki, a pracodawca musi liczyć się z tym, że będzie zobowiązany udostępnić całą zgromadzoną dokumentację. Podczas kontroli inspektorzy najczęściej sprawdzają dokumentację maksymalnie z okresu 5 lat.
Kontrola przeprowadzana przez ZUS kontra kontrola z US
Pracodawca może spodziewać się kontroli z różnych urzędów. Jeżeli chodzi o urząd skarbowy, to urzędnicy mogą dokonywać niezapowiedzianych wizyt, zaś inspektorzy ZUS muszą o takiej pracodawcę odpowiednio wcześniej poinformować. Oznacza to, że ma on czas, aby przygotować się do kontroli, w tym uporządkować dokumenty. Jeżeli chodzi o częstotliwość kontroli dokonywanych przez pracowników ZUS-u, to pracodawcy najczęściej są sprawdzani w odstępach pięcioletnich.
W odróżnieniu od kontroli przeprowadzanych przez przedstawicieli fiskusa, inspektorzy ZUS-u najczęściej nie nakładają na pracodawców kar pieniężnych za błędy. Oczywiście wiele zależy od stanu dokumentacji i tego, czy przedsiębiorca prowadzi ją rzetelnie. Drobne błędy są po prostu korygowane. Zdarza się także, że pracodawca jest zobowiązany dokonać dodatkowej opłaty – gdy np. źle wyliczył wysokość składki. Z tego powodu właściciele firm nie powinni się obawiać takiej kontroli, ale traktować ją jako okazję do sprawdzenia, czy dokumentacja faktycznie jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Każda firma prędzej czy później będzie skontrolowana przez inspektorów ZUS-u. Jeżeli działamy zgodnie z obowiązującym prawem, to nie należy bać się takiej kontroli. Nawet jeśli wykaże ona jakieś nieprawidłowości, np. w obliczeniach składek, to po prostu będziemy musieli je uregulować. Kar za to mogą obawiać się osoby, które działają na granicy prawa.
To może Cię również zainteresować
Formy prowadzenia działalności gospodarczej – wybierz odpowiednią dla siebie