Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna. Jak pracodawca może sprawdzić Twoje umiejętności?

17 października 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 25 głosów

25 głosów

6 komentarzy
Rozmowa kwalifikacyjna. Jak pracodawca może sprawdzić Twoje umiejętności?
Dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Świetnie! Być może zastanawiasz się, jaki może być jej przebieg. Pracodawca może chcieć sprawdzić, czy faktycznie posiadasz umiejętności zawarte w CV. Sposobów na weryfikację jest wiele. Oto kilka z nich.

Określenie umiejętności oraz kwalifikacji pracownika, którego planuje zatrudnić firma, jest kluczowe. Dopiero określony zakres wymagań pozwala na odpowiednie skonstruowanie ogłoszenia oraz znalezienie wykwalifikowanego kandydata.

Nie każdy pracodawca ma możliwość, by do przeprowadzenia rekrutacji oddelegować pracowników. Ci, którzy nie mają czasu, często sięgają po pomoc agencji pracy. Wówczas przeprowadzenie wywiadu dotyczącego potrzeb przyszłego pracodawcy leży po jej stronie. Im więcej szczegółów uzyska, tym większa szansa na otrzymanie interesujących aplikacji.

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować?

Być może nie spodziewasz się tego, że pracodawca będzie chciał sprawdzić Twoje umiejętności. Jednak szanse na to wzrastają razem z poziomem stanowiska. Dlatego warto pomyśleć o tym, by odpowiednio wcześniej przygotować się do tego etapu rozmów. Zwłaszcza, jeśli starasz się o specjalistyczne lub eksperckie stanowisko.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, by móc w jak najlepszym świetle zaprezentować swoje umiejętności? Nie nakładaj na siebie zbyt dużej presji, ponieważ nie odgadniesz wszystkich możliwych scenariuszy. Z punktu widzenia osoby przeprowadzającej rozmowę, opcje są nieograniczone. Dobrze jednak, żebyś odświeżył sobie wszelkie podstawy i – jeżeli to możliwe – sam zadał sobie kilka pytań. To dobry punkt wyjścia, o którym warto pamiętać.

Szukasz pracy?
Dodana

Pracownik ds. przetargów

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

  • Bielsko-Biała
Dodana

Główna Księgowa / Główny Księgowy

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

  • Zator
Dodana
Dodana
Dodana

Wróć na chwilę do ogłoszenia, na które aplikowałeś. Zwróć uwagę na wymagane kompetencje i umiejętności, a następnie porównaj je z własnymi. Zastanów się, z czego jesteś najbardziej dumny i z jaką najtrudniejszą sytuacją sobie poradziłeś. To może być dobry punkt wyjścia!

Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna jest także dla Ciebie. Nie bój się zadawać pytań o ważne z Twojego punktu widzenia kwestie.

Rozmowa kwalifikacyjna i zadania rekrutacyjne

Najczęściej na rozmowach kwalifikacyjnych pojawiają się konkretne zadania, z którymi musi zmierzyć się kandydat. Takie rozwiązanie jest praktyczne, bo pozwala rekrutującemu poznać Twój sposób myślenia. Możliwe, że i Ty docenisz takie rozwiązanie. Pozwoli Ci ocenić, jakie są oczekiwania względem Ciebie. Będziesz mógł także wykazać się wiedzą.

Badanie praktycznych umiejętności może odbywać się zarówno w grupie (takie sesje grupowe mają nawet nazwę – assessment centre), jak i indywidualnie (ma to znaczenie, jeżeli potencjalny pracownik będzie musiał samodzielnie podejmować decyzje w firmie).

Jeśli posłuchałeś naszej sugestii i zajrzałeś do ogłoszenia o pracę, treść zadań nie powinna Cię zdziwić. Na ogół dotyczą sytuacji, które mogą mieć miejsce w Twojej przyszłej pracy.

Video

Rekrutacja online – czym się różni i jak się przygotować?

Coraz więcej firm decyduje się na zorganizowanie rekrutacji online. To wygodne rozwiązanie zarówno dla Ciebie (nie musisz dojeżdżać!), jak i dla rekrutera. W takim przypadku kandydat otrzymuje konkretne zadania do wykonania w trakcie rozmowy lub po niej, jako następny etap rekrutacji.

Umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów jest szczególnie istotna, jeżeli pracownik ma wykonywać swoją pracę zdalnie.

Powyższe rozwiązanie jest coraz częściej stosowane i dlatego też osoby poszukujące zatrudnienia powinny być przygotowane na taką możliwość. Na przeprowadzenie rekrutacji w taki sposób najczęściej decydują się firmy działające w branży nowoczesnych technologii – wówczas możliwe, że przy rozmowie będzie obecny także weryfikator techniczny. Jest to specjalista, który ma wiedzę pozwalającą ocenić sposób i jakość wykonania zadania rekrutacyjnego.

Podsumowanie

Kiedy aplikujesz do pracy, zwróć szczególną uwagę na wymagane umiejętności i kwalifikacje opisane w ogłoszeniu. To pomoże Ci lepiej zrozumieć, czego pracodawca oczekuje. Bądź przygotowany na różne scenariusze podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zastanów się, czy jest coś, co chciałbyś podkreślić w związku z Twoimi doświadczeniami i osiągnięciami.

Warto być świadomym, że rozmowa kwalifikacyjna może być połączona z konkretnymi zadaniami praktycznymi. To okazja, aby pokazać swój sposób myślenia i umiejętności w praktyce.

Pamiętaj, że dostałeś zaproszenie na rozmowę z jakiegoś powodu – wyróżniłeś się na tle innych kandydatów. Jeśli się stresujesz, przypomnij sobie o tym. Powinno pomóc!

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

6 komentarzy

Kara

Kara

Możliwości pod tym względem jest sporo. Dobrze jest poznać mechanizmy z tym związane.
Jagoda23

Jagoda23

Oceniając swoją pracę, najważniejsze jest to, jak podchodzisz do problemu – czy opracowujesz rozwiązanie w uporządkowany i logiczny sposób.
Kinga

Kinga

Są metody odpowiednie, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej - pracodawca może sprawdzić nasze umiejętności. Znajoma napisała w CV, że biegle włada językiem angielskim. Dostała pytanie w języku angielskim i miała wpadkę. Nie przyjęli ją do pracy.
łukasz

łukasz

Pracodawca zna metody i wie jak może sprawdzić umiejętności pracownika. CV można wzorowo napisać. Ten kto się ubiega o pracę w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej musi udowodnić, że nadaje się na konkretne stanowisko, że posiada umiejętności.
jakub

jakub

Czasami osoby poszukujące pracy są tak uzależnione w procesie wywiadu, że odchodzą od głównego tematu i zaczynają „wylewać” nieistotne rzeczy specjalistę od personelu.
Jeremy

Jeremy

Przynajmniej nie powinniśmy w żadnym wypadku pokazywać przedstawicielowi firmy, że jesteśmy w stresie. Dlatego nawet jeśli jesteśmy bardzo zdenerwowani, staramy się tego nie pokazywać, przedstawiamy całkowity spokój.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.