Zawody i ich potencjał

Praca poniżej oczekiwań – co oznacza i jak sobie z tym poradzić?

25 października 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 30 głosów

30 głosów

3 komentarze
Praca poniżej oczekiwań – co oznacza i jak sobie z tym poradzić?
Na dzisiejszym rynku pracy wiele osób staje przed dylematem: przyjąć ofertę pracy, która znacząco odbiega od ich oczekiwań, czy też czekać na lepszą okazję? Czy kompromis zawodowy jest jedynie krokiem wstecz, czy może być skokiem do przodu? Przekonajmy się, dlaczego praca poniżej oczekiwań nie zawsze jest straconą szansą na sukces zawodowy.

Rynek pracy nie jest łatwy. Mając do wyboru bezrobocie, a jakąkolwiek pracę, wiele osób bez zastanowienia wybierze drugą opcję. Zwłaszcza, jeśli ich możliwości finansowe są w danym momencie ograniczone.

Ci, którzy poszukują wymarzonej posady, najczęściej nie chcą iść na kompromis. Uważają, że w ten sposób mogą jedynie stracić okazję na znalezienie takiej pracy, w której będą się spełniać. Czy to rzeczywiście prawda? Niekoniecznie.

Praca poniżej oczekiwań – jakie są powody jej przyjęcia?

Posada poniżej oczekiwań może być traktowana jako praca na przeczekanie, szczególnie gdy poszukiwanie nowego miejsca staje się wyzwaniem. Dla wielu pracowników przyjęcie kiepskiej oferty to strategiczny krok, by nie pozostać bez dochodu. Wykorzystują ją jako sposób na utrzymanie się, podczas gdy nadal poszukują lepszej okazji.

Równocześnie, taka strategia może również budować umiejętności i motywację do pracy poniżej kwalifikacji, stając się okazją do nauki i dostosowania się do różnych warunków pracy.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana

STOLARZ – STYCZEŃ 2025- Produkcja domków drewnianych - Praca Niemcy

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
Dodana
Dodana

Kiepska oferta pracy, czyli jaka?

Czasami pracownicy aplikują na oferty pracy, które znacząco odbiegają od ich oczekiwań. Odstępstwa obejmują takie kwestie, jak:

  • wynagrodzenie,
  • warunki pracy,
  • zakres obowiązków,
  • kulturę organizacyjną.

Przyjęcie takiej oferty może budzić obawy, jednak ważne jest, by spojrzeć na to jak na tymczasowe rozwiązanie, które nie zamyka drzwi do lepszych możliwości. Wytrwałość i zdolność do znalezienia pozytywnych aspektów nawet w potencjalnie kiepskiej pracy mogą być cennymi lekcjami na przyszłość.

Pozornie kiepskie stanowisko może stać się przepustką do sukcesu

Jeżeli szukasz zajęcia od dłuższego czasu i dostałeś propozycję pracy poniżej Twoich oczekiwań, złym pomysłem jest jej automatyczne odrzucenie. Dlaczego? Bo bardzo możliwe, że jej przyjęcie pozwoli Ci na znalezienie tej wymarzonej posady. W jaki sposób?

Choć wykonywanie pracy, której nie lubimy, przez minimum 8 godzin dziennie nie jest najlepszym rozwiązaniem, to ma swoje zalety. W ten sposób nauczysz się systematyczności i sprawdzisz swoją silną wolę. Możesz odkryć, że posiadasz jakiś talent albo umiejętność, które pozwolą Ci awansować i rozwijać się w obrębie tej samej organizacji, ale na bardziej odpowiadających Ci warunkach. W taki sposób pozornie nierokująca praca może stać się trampoliną do ciekawej kariery.

Szansa na poprawę organizacji i motywacji

Bezrobocie to okres, w którym bardzo łatwo wypaść z formy i prowadzenia zorganizowanego dnia czy tygodnia. Przyjęcie posady oznacza, że każdego dnia będziesz musiał wstać z łóżka i dotrzeć w odpowiednie miejsce na wskazaną godzinę. To mobilizuje do prowadzenia regularnego trybu życia. A istotną częścią tej rutyny są regularne wypłaty.

Im więcej zajęć mamy w ciągu dnia, tym lepiej dysponujemy czasem. W praktyce oznacza to, że poszukiwanie lepszej posady wcale nie musi być skomplikowane i można je pogodzić z zawodowymi obowiązkami. Może się okazać, że będziesz lepiej zorganizowany i szybciej znajdziesz takie oferty, które będą ciekawe i odpowiedzą na Twoje oczekiwania.

Ponadto, poszukiwania będą prowadzone z lepszej pozycji wyjściowej: już nie szukasz kurczowo pracy, która pozwala Ci przetrwać, ponieważ masz źródło utrzymania. 

Video

Wyciągnij wnioski z pracy poniżej oczekiwań

Czas zatrudnienia na stanowisku poniżej oczekiwań warto wykorzystać na dokształcanie się. Być może nie udało Ci się znaleźć lepszej pracy ze względu na brak jakiejś kompetencji? Nauka języka obcego, pogłębianie branżowej wiedzy, studia podyplomowe – wszystkie te opcje pomogą Ci startować dalej. Inwestycja w nie to inwestycja w siebie, a tę zawsze warto podjąć.

Podsumowanie – czy kiepska praca może okazać się zawodową okazją?

Czy z przyjęcia posady, która nie satysfakcjonuje Cię w pełni, mogą wyniknąć jakieś korzyści? Sprawdźmy!

  • Zabezpieczenie finansowe: nawet praca, która może wydawać się poniżej oczekiwań, zapewnia regularny dochód. To pozwala na opłacenie rachunków i uniknięcie problemów finansowych, co jest kluczowe, zwłaszcza gdy inne opcje są ograniczone.
  • Rozwój umiejętności: i w „kiepskiej" pracy można zdobyć nowe umiejętności i doświadczenie. To cenne aktywa, które mogą być przydatne na przyszłych posadach.
  • Poznanie branży: praca w danym sektorze pozwala na zrozumienie branżowych zasad, norm i zbudowanie sieci kontaktów. To może być kluczowe, aby znaleźć bardziej satysfakcjonującą posadę w przyszłości.
  • Motywacja do zmiany: praca poniżej oczekiwań może zmotywować do poszukiwania czegoś lepszego. Chęć uniknięcia długotrwałego zatrudnienia na danym stanowisku zachęca do bardziej aktywnego poszukiwania wymarzonej pracy.
  • Organizacja i dyscyplina: praca na rutynowym stanowisku uczy organizacji, dyscypliny i zarządzania czasem. Te umiejętności mogą być przydatne w każdym obszarze zawodowym.

Podsumowując, praca poniżej oczekiwań nie musi być jedynie stratą czasu. Może stanowić cenny etap w rozwoju zawodowym, który przy odpowiednim podejściu otworzy nowe możliwości w przyszłości.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Czy praca na przeczekanie jest dobrym rozwiązaniem?

Tak, praca na przeczekanie może być strategicznym krokiem, pozwalającym na budowanie umiejętności i utrzymanie się podczas poszukiwania lepszej okazji.

Co zrobić, gdy dostaję kiepską ofertę pracy?

Możesz przyjąć kiepską ofertę pracy jako tymczasowe rozwiązanie, jednocześnie kontynuując poszukiwanie idealnej pozycji.

Czy kiepska praca zawsze jest zła?

Nie, kiepska praca może dać okazję do refleksji, samorozwoju i odkrycia nowych dróg rozwoju zawodowego.

Czy praca dużo poniżej oczekiwań jest porażką?

Nie, praca poniżej oczekiwań może być etapem w dłuższym procesie poszukiwania idealnej ścieżki kariery, prowadzącym do cennych lekcji i rozwoju.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

3 komentarze

Kuman

Kuman

Od czegoś trzeba zacząć ale najlepiej skupiać się na tym co jest interesujące i co się potrafi robić.
Zolda

Zolda

Ludzie mają wiele sposobów na zdobycie fajnej pracy, jednak dla każdego dobra praca wiąże się z czymś innym i powie o tym przecież każdy.
soscjolog

soscjolog

Moja rada. Szukajcie pracy wymarzonej, dobrze płatnej a ją znajdziecie. Pierwsza praca nie powinna być z przypadku, bo Was może zawieść.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.