Pracownik - prawa i obowiązki

Jak sprzedać posiadane wierzytelności? Poradnik

30 października 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze
Jak sprzedać posiadane wierzytelności? Poradnik
Zastanawiasz się, jak sprzedać posiadane wierzytelności? Dowiedz się, kiedy jest to opłacalne rozwiązanie dla przedsiębiorców. Przeczytaj nasz poradnik!

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej możesz napotkać na sytuacje, w których Twoi kontrahenci nie dotrzymają terminów płatności. Posiadane wierzytelności mogą stać się prawdziwym problemem. Ale długi można sprzedać. Jak to skutecznie zrobić?

Kiedy i dlaczego warto sprzedać wierzytelności?

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może spotkać się z różnymi rodzajami kontrahentów. Współpraca z częścią z nich może nie układać się poprawnie z uwagi na niedotrzymywanie przez drugą stronę terminów płatności.

Gdy przeterminowana wierzytelność staje się faktem, jej właściciel ma kilka możliwości:

  • może dochodzić swoich roszczeń (samodzielnie lub z biurem windykacyjnym),
  • może nie dochodzić roszczeń, ale rozwiązać współpracę z klientem,
  • może także zdecydować się na sprzedaż długów.

Ostatnie rozwiązanie pozwala odzyskać przynajmniej część pieniędzy i to bez konieczności kierowania sprawy do firmy windykacyjnej czy na drogę sądową.

Warto pamiętać, że przed taką sytuacją można się zabezpieczyć. Zainteresuj się pieczęcią prewencyjną lub rozważ pobieranie należności z góry.

Jak sprzedać wierzytelność?

Sprzedaż wierzytelności (czyli długu) osobie trzeciej została uregulowana w polskim prawie – to tzw. umowa przelewu wierzytelności. By wierzyciel dokonał takiej transakcji, nie potrzebuje zgody dłużnika, choć może go o tym zawiadomić. W ustawach na próżno szukać informacji o tym, że strony zainteresowane dokonaniem takiej transakcji muszą zachować jakąś szczególną jej formę – wystarczy umowa w formie pisemnej.

Szukasz pracy?

Nowy magazyn -> pakowanie odzieży -> praca od zaraz

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Bielany Wrocławskie
Dodana

Operator maszyn > Panie i Panowie > nawet 7200 zł > Wrocław Oporów

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 5 800-7 200 zł brutto / mc
  • Wrocław
Dodana
Dodana

Z punktu widzenia przedsiębiorcy, sprzedaż wierzytelności może być opłacalnym rozwiązaniem – zwłaszcza, gdy mowa o przeterminowanych długach. Utrudnieniem może być sytuacja, w której zadłużona firma nie prowadzi już działalności, a osoba fizyczna nie przebywa na terenie kraju.

Video

O czym pamiętać przy sprzedaży długów?

Jak już wspomniano, sprzedaż wierzytelności nie wymaga specjalnej formy ani zawiadomienia dłużnika. Od powyższej zasady jest jednak jeden wyjątek. Mowa o sytuacji, w której w umowie z kontrahentem znalazł się zapis mówiący o tym, że wierzyciel nie będzie mógł zbyć wierzytelności. Wówczas przedsiębiorca, który zdecyduje się na sprzedaż długu, złamie postanowienia wiążącej go umowy.

Pytanie, które mogą zadawać sobie wierzyciele odnosi się do tego, komu i gdzie można zbyć wierzytelności. W internecie prężnie działają giełdy długów. Właśnie tam swoje kroki może skierować każdy przedsiębiorca borykający się z przeterminowanymi płatnościami.

Skup długów i giełdy wierzytelności

Giełdy to rozwiązanie wygodne i skuteczne. Pozwalają na odzyskanie części środków bez konieczności dalszych działań. Cena za wierzytelność zależy od wielu czynników, takich jak jej wartość, stan dłużnika czy historia windykacyjna.

Źródło obrazka: www.cashfix.pl

Jaką cenę możesz uzyskać?

Wierzyciele chcący sprzedać długi często zastanawiają się, za jaką cenę uda się to zrobić. To zależy od wielu czynników. Zasadą jest, że kwota będzie niższa niż sam dług. To, o ile, zależy m.in. od tego, czy wierzyciel dochodził swoich roszczeń na drodze postępowania egzekucyjnego. Jeżeli tak, to cena może być niższa nawet o 50–70%. Dlaczego aż o tyle? Ponieważ z tej sytuacji wynika, że egzekucja najprawdopodobniej była bezskuteczna (co oznacza, że komornik sądowy nie znalazł majątku dłużnika, z którego można byłoby zaspokoić wierzyciela).

Najwyższe propozycje cenowe otrzymają wierzyciele, którzy dotychczas nie dochodzili swoich praw na drodze sądowej i nie przekazali wierzytelności do firmy windykacyjnej. Dobre oferty mogą otrzymać również ci, którzy wskażą majątek dłużnika.

Przed wystawieniem wierzytelności na sprzedaż warto zatem zorientować się, czy np. spółka dłużna wciąż działa na rynku. Jeżeli tak, a w dodatku posiada ona nieruchomości lub inny kapitał, to cena za wierzytelność prawdopodobnie będzie tylko nieznacznie niższa od widniejącej na zaległej fakturze.

Podsumowanie – czy sprzedaż długu się opłaca?

Rozważając sprzedaż wierzytelności, zyskujesz szansę na odzyskanie środków, które mogą być lepiej wykorzystane w bieżącej działalności. To opłacalne rozwiązanie, które pozwala uniknąć długotrwałych procesów windykacyjnych i skupić się na rozwoju swojej firmy. Pamiętaj, że zawsze warto dokładnie przeanalizować oferty skupu długów i giełd wierzytelności, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej sytuacji finansowej. 

Najczęściej zadawane pytania

Jak sprzedać posiadane wierzytelności?

Możesz sprzedać posiadane wierzytelności poprzez umowę przelewu wierzytelności lub skorzystać z giełdy wierzytelności.

Czy sprzedaż wierzytelności jest opłacalna?

Tak, sprzedaż przeterminowanych wierzytelności może pomóc w odzyskaniu części środków bez potrzeby egzekucji czy sądu.

Jakie są podatkowe aspekty sprzedaży wierzytelności?

Podatki mogą różnić się w zależności od sytuacji, warto zasięgnąć porady eksperta podatkowego.

Czy skup długów to dobry sposób na sprzedaż wierzytelności?

Tak, skup długów może być korzystnym rozwiązaniem, umożliwiającym szybkie zbycie wierzytelności bez dodatkowych trudności.

Jakie czynniki wpływają na cenę wierzytelności?

Cena wierzytelności może zależeć od historii egzekucji, rodzaju długu i obecnej wartości wierzytelności.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

4 komentarze

Berta

Berta

Ciekawy artykuł jednak sytuacja jest bardzo dynamiczna i w tym zakresie trzeba szukać włąściwy h rozwiązań.
Pekin

Pekin

Dobre rady jak przyjdzie co do czego to z tego skorzystam. Wcześniej tematu nie znałem ale fajnie takie porady wcześniej liznąć i dowiedzieć się wszystkiego a potem rozwinąć temat.
Nina Post

Nina Post

Dobry artykuł. Wprawdzie nie mam do sprzedania nic, ale może kiedyś będę miała???
Zakula

Zakula

Lubię właśnie gotowe przykłady z życia pokazujące jak w danej sytuacji zrealizować się w praktyce. W ten sposób można to doskonale zrealizować i osiągnąć zamierzony efekt.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.