Spis treści
Zobacz także artykuł: Franczyza. Ile to kosztuje?
Czym jest franczyza i na czym polega?
Skąd wziąć pomysł na swój biznes? Podobne pytania zadaje sobie wiele osób, które chciałyby rozpocząć działać na własny rachunek. Dla wielu osób doskonały pomysł na biznesto franczyza. Czym dokładnie jest franczyza? Podstawowe ABC franczyzy mówi, że jest to model biznesowypolegający na prowadzeniu działalności gospodarczej pod szyldem innej firmy.
Wyróżnia się tutaj dwa podmioty: franczyzodawcę, czyli istniejące przedsiębiorstwo przekazujące technologię oraz know-how a także franczyzobiorcę, czyli podmiot, który otwiera swoją działalność. Ten pierwszy nie przekazuje oczywiście pomysłu na biznes bezpłatnie - jest to usługa, za którą franczyzobiorca musi przekazywać określone wynagrodzenie.
W ramach franczyzy otrzymujemy nie tylko identyfikację wizualną czy dostęp do produktów danej marki, ale także pomoc ze strony wykwalifikowanych konsultantów, którzy są gotowi odpowiadać na nasze pytania czy rozwiewać pojawiające się wątpliwości. Ogromną zaletą franczyzy jest fakt, iż nie musimy budować zaufania do marki, a co za tym idzie - pozyskiwanie klientów jest znacznie prostsze.
Zupełnie inaczej wygląda to, gdy tworzymy własną firmę całkowicie od zera. Wówczas samodzielnie musimy określić branżę, oferowany asortyment czy świadczone usługi, wymyślić logo, zbadać aktualną sytuację konkurencji, zdobyć wiedzę kierunkową i wiele, wiele innych.
Tworzenie biznesu od samego początku jest znacznie trudniejsze oraz bardziej czasochłonne. Ogromnym problemem dla nowej marki jest także pozyskiwanie klientów, prowadzenie działań reklamowych i budowanie zaufania, gdyż jest to bardzo kosztowne.
Jakie są zalety i wady franczyzy?
Każdy model biznesowy ma zarówno określone zalety jak i wady. Aby podjąć decyzję o uruchomieniu działalności gospodarczej na zasadach franczyzy warto dokładnie przeanalizować plusy i minusy tego rozwiązania.
Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nasze przedsięwzięcie rzeczywiście ma szansę na powodzenie. Eksperci podkreślają, że jeżeli franczyzobiorca poświęci się swojej pracy na 100%, wówczas najpewniej jego biznes przyniesie mu satysfakcjonujące dochody.
Własny sklep czy franczyza? Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy samodzielnie uwzględniając powyżej wyszczególnione informacje.
Powody, dla których rozpoczęcie działalności we franczyzie jest dobrym pomysłem
Czy franczyza może być świetnym pomysłem na dochodowy biznes? Eksperci oraz doświadczeni franczyzobiorcy nie mają wątpliwości, że tak. Przede wszystkim dlatego, iż przystępując do tego modelu biznesowego otrzymujemy szyld znanej marki, a co za tym idzie - grono zaufanych klientów. Ponadto, franczyzobiorca ma także dostęp do wiedzy oraz technologii, co jest szczególnie ważne w prowadzeniu biznesu.
Firma uruchomiona w ramach franczyzy jest także mniej narażona na wszelkiego rodzaju kryzysy, ponieważ za politykę komunikacyjną i produktową odpowiada franczyzodawca. Franczyzobiorca może także liczyć na pomoc ze strony wykwalifikowanych konsultantów, którzy pozostają do jego dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości.
Franczyza jest absolutnie rewelacyjnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby zacząć działalność na własny rachunek, jednak nie mają żadnego konkretnego pomysłu. Od franczyzodawcy uzyskujemy gotowe, w pełni sprawdzone rozwiązanie, zatem ryzyko niepowodzenia jest praktycznie zerowe. Wybierając franczyzę nie musimy inwestować swojego czasu i pieniędzy w tworzenie własnej firmy od początku, zaś przekazany nam model biznesowy jest już świetnie przetestowany na różnych rynkach.
Jak wybrać odpowiednią franczyzę?
Wybór odpowiedniej franczyzy nie jest wcale takim łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Obecnie podmiotów oferujących swój model biznesowy jest naprawdę bardzo dużo. Dobrym pomysłem jest uczestnictwo w targach franczyzy. Dzięki nim można zapoznać się ze specyfiką dziesiątek firm z różnych branż, które działają na naszym lokalnym rynku.
Czym należy kierować się wybierając odpowiednią franczyzę? Przede wszystkim należy uwzględnić własne zainteresowania i umiejętności. To szczególnie ważne, ponieważ nasza praca ma przynosić nam nie tylko dochód, ale również poczucie spełnienia i satysfakcję. Przykładowo: jeżeli lubimy gotować oraz pracowaliśmy wcześniej w gastronomii, wówczas możemy np. zdecydować się na franczyzę jednej z popularnych sieci, np. McDonald's. Z kolei gdy ktoś wcześniej pracował w sklepie spożywczym i lubi tę pracę, może postawić na franczyzę Carrefour.
Przy podejmowaniu decyzji koniecznie trzeba też uwzględnić, czy firma będąca franczyzodawcą cieszy się dobrą opinią i zaufaniem wśród konsumentów. Jeżeli firma przechodzi np. poważny kryzys wizerunkowy - wchodzenie w taki biznes może być bardzo ryzykowne.
Bardzo ważnym czynnikiem jest także zbadanie popytu na określone produkty czy usługi w danej lokalizacji. Jeżeli rynek jest już w danym miejscu mocno nasycony i konkurencyjny, wtedy otwieranie tam działalności może nie być najlepszym rozwiązaniem.
Niezwykle istotna kwestia to także nasze możliwości finansowe. Należy pamiętać o tym, że franczyzodawca nie przekazuje nam know-how bezpłatnie. Na starcie należy uiścić opłatę licencyjną, zaś później czekają nas opłaty miesięczne uzależnione od wysokości uzyskanych dochodów.
Jakie są najbardziej dochodowe franczyzy?
Możliwości w zakresie rozpoczęcia biznesu w ramach franczyzy jest naprawdę sporo. Aby podjąć słuszną decyzję, warto także sprawdzić, które modele franczyzowe są najbardziej dochodowe oraz cieszą się w Polsce największą popularnością.
Absolutnym numerem jeden wśród systemów franczyzowych jest Żabka. Jest to doskonale znana marka, która od wielu lat inwestuje w dynamiczny rozwój sieci sprzedaży. Obecnie omawiana sieć zrzesza ponad 6000 franczyzobiorców. Dla wielu z nich jest to świetny, bardzo dochodowy biznes.
Które jeszcze systemy franczyzowe są chętnie wybierane? Do tego grona można zaliczyć m.in. Carrefour, Mcdonald's, Golden Rose, PZU, Subway, Pijalnie Wódki i Piwa czy pizzerie Da Grasso.
- Franczyza to model biznesowy polegający na prowadzeniu działalności gospodarczej pod szyldem innej firmy.
- Franczyzobiorca otrzymuje szyld znanej marki, gotowe rozwiązania i wiedzę oraz technologię, co ułatwia rozpoczęcie działalności.
- Przystępując do franczyzy, uzyskujemy również dostęp do pomocy ze strony wykwalifikowanych konsultantów, którzy pomogą nam rozwiązać problemy i rozwiać wątpliwości.
- Wybierając franczyzę, warto kierować się własnymi zainteresowaniami i umiejętnościami oraz sprawdzać opinię i zaufanie firmy będącej franczyzodawcą.