Spis treści
Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy?
Krajowy Rejestr Sądowy jest podany do informacji publicznej. Jego zapisy każdy może przejrzeć na stronach rządowych. Znajdują się w nim informacje o firmach, organizacjach pozarządowych oraz przedsiębiorstwach państwowych i zakładach opieki zdrowotnej. Te instytucje mają obowiązek ustawowy dokonać wpisu do KRS, jeśli tylko chcą prowadzić działalność. Krajowy Rejestr Sądowy można więc traktować jako źródło i bazę informacji. Służy on jawności sfery publicznej. Wielu może zapytać się: gdzie znaleźć informacje o spółkach? Gdzie znaleźć informacje o kontrahencie, z którym chcemy wejść w relacje biznesowe? W jaki sposób sprawdzić fundację, dla której chcemy przeznaczyć 1% odpisu od podatku? Właśnie KRS jest tym oficjalnym miejscem, w którym wszystkie te dane są nam publicznie udostępniane. Krajowy Rejestr Sądowy z jednej strony niesie więc informacje publiczne, z drugiej zatwierdza pewne działania podmiotów publicznych, które mogą podejmować pewne czynności dopiero po tym, kiedy ich odpis znajdzie się w KRS. Firmy, zakłady opieki zdrowotnej, stowarzyszenia i fundacje, spółki - uzyskują dzięki wpisowi w Krajowym Rejestrze Sądowym status prawny, pozwalający im na prowadzenie działalności. Jednocześnie do wiadomości ogólnej podawane są informacje o tych podmiotach. Dzięki KRS wiemy więc o naszych partnerach biznesowych, znajdują się tam bowiem informacje o firmach, wiemy także “kto jest kim” w sferze działalności publicznej. To wszystko służy przejrzystości sfery publicznej - taki jest główny cel prowadzenia KRS przez Ministerstwo Sprawiedliwości (oraz wydelegowane do tego zadania sądy).
Jakie informacje znajdują się w Krajowym Rejestrze Sądowym?
Jakie dane znajdują się w KRS? Przede wszystkim znajdziemy tam podstawowe informacje o firmach. Informacje o kontrahencie najlepiej właśnie zaczerpnąć z KRS. Znajdziemy w Krajowym Rejestrze Sądowym takie dane jak: nazwa firmy, rodzaj prowadzonej działalności, adresy (w tym adres główny siedziby danego podmiotu). Informacje mogą też dotyczyć sposoby powstania danego podmiotu, zakresu jego działalności (np. naukowa, społeczna, handlowa, itd.). Dalej: w KRS znajdziemy także numery REGON i NIP, dla NGO’s będzie podany również statut. Dowiemy się również o osobach reprezentujących daną spółkę lub firmę, ciałach nadzorczych, pełnomocnictwach. Będziemy mogli w KRS zapoznać się także ze sprawozdaniami finansowymi, sprawozdaniami z działalności. Informacje o firmach i organizacjach w Krajowym Rejestrze Sądowym powiadomią nas także o ewentualnym zadłużeniu danego podmiotu. W końcu w KRS znajdują się wiadomości o upadłości jakiejś firmy (jeśli do tego doszło), o nazwiskach likwidatorów lub rozpoczęciu czynności naprawczych po ustanowieniu przez sąd przymusowego zarządcy. Widzimy więc, że KRS pozwala nam na zasięgnięcie dokładnych, sprawdzonych i oficjalnych informacji o wielu rodzajach podmiotów publicznych.
Jakie firmy znajdują się w Krajowym Rejestrze Sądowym?
Jak sprawdzić informacje o firmie w Krajowym Rejestrze Sądowym?
Informacje o firmach i innych podmiotach publicznych w Krajowym Rejestrze Sądowym są dostępne na wyciągnięcie ręki i nie ma żadnego problemu z tym, aby jej sprawdzić. Najlepiej otworzyć przeglądarkę, w wyszukiwarce wpisać hasło wyszukiwania “KRS” i w łatwy sposób dotrzemy do oficjalnych stron KRS lub Ministerstwa Sprawiedliwości (rozszerzenie domeny: gov). Stamtąd będziemy mogli już pobrać pliki w formacie pdf na temat interesującego nas podmiotu. Czynność sprawdzania informacji w KRS została więc uproszczona do minimum. Wszystkie informacje w KRS są publiczne i gotowe na nasz przegląd.
Prawdziwość danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym?
Prawdziwość tych informacji nie podlega żadnej wątpliwości. Jest uznawana powszechnie, także przez sądy. Zanim bowiem nasza firma dokona wpisu do KRS, zostanie ona zweryfikowana i sprawdzona. Rzeczpospolita Polska - w więc najwyższa rękojmia prawdziwości - ręczy za informacje podawane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nie może być mowy o pomyłkach. Jeśli więc chcemy znaleźć informacje o kontrahentach, organizacjach pozarządowych, informacje o spółkach - wtedy sięgamy do oficjalnych stron rządowych i dane otrzymujemy czarno na białym. Przestrzegamy również podmioty, które są zobowiązane do dokonywania wpisów do KRS, aby dokładnie zadbały o rzetelność podawanych informacji, ponieważ ewentualne oszustwo szybko zostanie zdemaskowane. Nie ma żadnych powodów, aby nie dowierzać informacjom zawartym w Krajowym Rejestrze Sądowym.
- Krajowy Rejestr Sądowy jest źródłem podstawowych informacji o firmach, w tym nazwy firmy, rodzaju prowadzonej działalności oraz adresów.
- W KRS znajdują się także numery REGON i NIP, statuty dla NGO's oraz dane o osobach reprezentujących daną firmę i ciałach nadzorczych.
- Informacje w KRS pozwalają na zasięgnięcie dokładnych, sprawdzonych i oficjalnych informacji o wielu rodzajach podmiotów publicznych, w tym ewentualnym zadłużeniu czy upadłości danego podmiotu.
- Prawdziwość danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym jest niepodważalna i uznawana przez sądy, ponieważ wszystkie wpisy do KRS są zweryfikowane i sprawdzone przed umieszczeniem w rejestrze.