Spis treści
Zobacz także artykuł: Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) i jakie informacje się w nim znajdują?
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – kto powinien się zarejestrować?
Żyjemy w czasach, w których w łatwy sposób można sprawdzić wiarygodność naszego potencjalnego klienta czy kontrahenta. Wszystko za sprawą sporej liczby narzędzi online - zarówno tych tworzonych przez podmioty prywatne, jak i instytucje państwowe. Dobrym przykładem jest choćby Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, Krajowy Rejestr Sądowy czy Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych.
Czym jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych?
CRBR to skrót od Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, a więc publicznej bazy, w której co do zasady gromadzone i przetwarzane są informacje o osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią kontrolę nad podmiotami gospodarczymi, m.in. spółkami prawa handlowego. Beneficjent rzeczywisty nie ma bowiem możliwości ukrycia swojej tożsamości, w jego rola w strukturach podmiotu gospodarczego sprawia, że ma on możliwość wywierania decydującego wpływu na działania podejmowane przez spółkę. Zawarte w rejestrze dane są w pełni jawne, mają postać elektroniczną i są udostępnianie za darmo. CRBR powstał w celu przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, a instytucją nadzorującą jest w tym przypadku Minister Finansów.
Od kiedy istnieje Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych?
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych ruszył 13 października 2019 roku. Utworzono go w oparciu o przepisy unijne, a konkretnie dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z dnia 20 maja 2015 roku w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Przepisy te zobowiązują państwa członkowskie zarówno do przechowywania informacji w centralnym rejestrze, jak i do udostępniania ich odpowiednim organom i jednostkom analityki finansowej. Obecnie w bazie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy spółek.
Kto powinien dokonać z ogłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?
Zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych dla wielu podmiotów jest obowiązkiem narzuconym przez prawodawcę, podobnie jak to ma miejsce np. w przypadku wyrabiania przez rozpoczynającego działalność przedsiębiorcę REGON-u czy Numeru Identyfikacji Podatkowej. Beneficjentem rzeczywistym jest osoba, która sprawuje bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad podmiotem gospodarczym zobowiązanym do wpisu w CRBR. Mówimy tutaj o spółkach prawa handlowego, które podlegają obligatoryjnemu wpisowi do KRS, a więc: spółce jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej. Obowiązek ten nie dotyczy spółek zagranicznych.
- udziałowców albo akcjonariuszy posiadających prawo własności w więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji w danej spółce;
- osoby, które dysponują więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym spółki, także jako zastawnicy albo użytkownicy lub na podstawie porozumień z innymi osobami uprawnionymi do głosu;
- osoby, które sprawują kontrolę nad spółką lub spółkami, którym łącznie przysługuje prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji.
Warto dodać, że w sytuacji, gdy nie ma możliwości określenia beneficjenta rzeczywistego, do CRB zgłasza się osobę lub osoby zajmujące wyższe stanowiska kierownicze, w tym np. prezesa czy członka zarządu spółki.
Do kiedy należy dokonać zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?
Niezwykle istotnym elementem w przypadku dokonania zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych jest zachowanie określonego w przepisach terminu. Jeśli sprawa dotyczy dopiero co zarejestrowanych podmiotów, na zgłoszenie do CRBR mają one 7 dni roboczych od dnia wpisu do KRS. Ten sam termin występuje w przypadku zgłoszenia zmiany danych, wówczas jest on liczony od dnia powstania zmiany. W takich okolicznościach konieczne jest wygenerowanie nowego zgłoszenia do CRBR.
Jaka jest kara za brak zgłoszenia beneficjentów do CRBR?
Brak rejestracji w CRBR, mimo ciążącego na podmiocie obowiązku, może skutkować ogromną karą finansową. Mowa tutaj nawet o sankcjach w wysokości 1 000 000 złotych w przypadku, gdy nie zgłosi się beneficjenta rzeczywistego w terminie 7 dni od dnia wpisu do KRS lub w terminie 7 dni od dnia powstania zmiany we wpisie.
Jak dokonać zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?
Zgłoszenie podmiotu do CRBR jest możliwe wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem specjalnej strony internetowej rejestru: crbr.podatki.gov.pl. Wystarczy wejść na witrynę i utworzyć nowe zgłoszenie, następnie podać NIP i formę organizacyjną, wpisać datę zgłoszenia i wypełnić formularz z podstawowymi danymi spółki. Na końcu trzeba sprawdzić wszystkie dane, podpisać i wysłać zgłoszenie.