Spis treści
Zobacz także artykuł: Działalność gospodarcza - wybierz odpowiednią formę prawną
Spółka Limited (LTD) w Polsce – czy to się opłaca?
Polskie prawo przewiduje kilka rodzajów prowadzenia własnej działalności gospodarczej, w tym jednoosobowe firmy, jak i spółki. Te ostatnie, w myśl Kodeksu spółek handlowych (KSH), można podzielić na spółki osobowe oraz kapitałowe. W polskich przepisach nie znajdziemy jednak tzw. spółki LTD, choć wielu Polaków wybiera właśnie tę formę biznesu. O czym dokładnie mowa i czym w istocie jest Spółka Limited?
Spółka LTD – czym jest?
Zjednoczone Królestwo od zawsze słynęło z przychylności dla obcokrajowców, a już w szczególności tych, którzy zamierzają prowadzić przedsiębiorstwo. Jak się okazuje, biznesowych planów nie pokrzyżowało dotychczas nawet wyjście z Unii Europejskiej. Obywatele innych krajów, którzy chcą zarejestrować firmę w UK, mogą nadal liczyć się z ciepłym przyjęciem, nawet jeśli nie posiadają miejscowej rezydencji podatkowej. Dobrym przykładem jest tutaj Spółka ltd w UK, która pozwala Polakom na znaczne obniżenie kosztów działalności gospodarczej i w zasadzie bardzo szerokie pole możliwości biznesowych. Spółka ltd to bowiem prosta spółka regulowana przez brytyjskie ustawodawstwo, posiadająca osobowość prawną i sprawdzająca się w niemal każdej dziedzinie biznesu, a w szczególności w nowych technologiach.
Zalety spółki LTD
W swej naturze Spółka ltd w Anglii czy innym kraju UK przypomina nieco polską spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, choć eksperci przyznają, że procedura jej rejestracji jest o wiele prostsza. Przypomina ona bowiem zakładanie JDG, a nie spółki prawa handlowego, a co więcej, posiada wiele zalet, których nie spotkamy przy polskich podmiotach gospodarczych. Jedną z nich jest z pewnością brak obowiązku posiadania kapitału zakładowego, który umożliwia swobodniejsze wejście do świata biznesu, głównie dla młodych i początkujących przedsiębiorców. Ponadto, spółka LTD nie wymaga odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne (tj. emerytalne), choć wspólnicy mogą opłacać je oczywiście indywidualnie. Jeśli chodzi z kolei o odpowiedzialność wspólników za długi spółki LTD, jest ona ograniczona do wysokości wniesionych wkładów.
Wady prowadzenia spółki LTD
Spółka LTD nie jest oczywiście idealnym tworem biznesowym. Jednym z minusów prowadzenia tej formy spółki przez obcokrajowców, w tym Polaków, jest konieczność posiadania brytyjskiego adresu siedziby firmy. Nie oznacza to jednak, że wszyscy wspólnicy muszą mieszkać w UK, choć w wielu przypadkach jest to wskazane. Sama rejestracja spółki LTD jest prosta i możliwa w dosłownie 24 godziny. Trzeba jednak przygotować się na to, że potrzebne będzie wsparcie doświadczonego biura specjalizującego się w zakładaniu tego typu podmiotów. To natomiast wiąże się z kosztem nawet kilku tysięcy złotych.
Jak wygląda opodatkowanie spółki LTD?
Spólka LTD może prowadzić działalność w niemal każdej branży. Wyjątek stanowi tutaj obszar m.in. wynajmu nieruchomości, zakupu leasingowych samochodów, mebli czy sprzętu biurowego, a także zatrudniania pracowników w oparciu o umowę o pracę lub zlecenie. W kwestii przepisów podatkowych warto wspomnieć, że w UK obowiązuje uproszczona dokumentacja handlowa, która opiera się o tzw. invoice, a więc odpowiednik polskiej faktury VAT. Nie funkcjonują tam za to kasy fiskalne. Wielu przedsiębiorców korzysta z kwoty wolnej od podatku, która w UK wynosi aż 88632 funtów rocznie. Oznacza to, że przy zarobkach na poziomie 3500 zł miesięcznie wspólnicy oraz pracownicy spółki LTD są zwolnieni z jakiegokolwiek podatku dochodowego, a zobowiązania ponadto tę kwotę można optymalizować za pomocą kosztów i licznych ulg. W tym miejscu warto zapoznać się z artykułem: Podatek progresywny - czym jest i kiedy się opłaca. Prawidłowe obliczaniu podatku progresywnego.
Spółka LTD a rezydencja podatkowa?
Rejestracja oraz prowadzenie Spółki Limited przez Polaków nie wymaga posiadania rezydencji podatkowej w Zjednoczonym Królestwie. Jest to duża zaleta tego rodzaju działalności, ponieważ w przeciwnym razie wiązałoby się to ze sporą liczbą formalności i ograniczeń. Warto wspomnieć, że w przypadku kontroli podatkowej na terenie UK, urząd kontaktuje się wyłącznie z prowadzącym rachunkowość spółki LTD biurem, a właściciele są z tego zwolnieni.
Czy można prowadzić spółkę LTD mieszkając w Polsce?
Spółka ltd w Polsce - jak wygląda kwestia prowadzenia działalności przez osoby na stałe mieszkające w Polsce? Przepisy dopuszczają zdalne kierowanie takim przedsiębiorstwem, a jego udziałowcy nie muszą nawet pojawiać się w UK. Wszelkie formalności można bowiem załatwić na odległość lub przez pośredników. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby otworzyć w Polsce oddział spółki LTD, choć niestety wiąże się to wówczas z przeniesieniem części zobowiązań podatkowych do naszego kraju.
Spółka LTD a emerytura?
Spółka ltd cennik - czy wspólnicy mogą liczyć na świadczenie emerytalne z tytułu prowadzenia spółki LTD? To pytanie pada bardzo często i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, czy przedsiębiorca opłacał w UK składki społeczne i w jakiej wysokości. Jeśli są one uiszczane, dyrektor spółki LTD nabywa prawo do emerytury podstawowej już po 10 latach, a do pełnej wysokości takiego świadczenia - po upływie 35 lat.
- Spółka LTD jest prostą i popularną formą biznesu w Wielkiej Brytanii, która pozwala na obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w różnych dziedzinach, włącznie z nowymi technologiami.
- Zalety spółki LTD to m.in. brak obowiązku posiadania kapitału zakładowego, ograniczona odpowiedzialność za długi spółki oraz możliwość zwolnienia z podatku dochodowego dzięki kwocie wolnej od podatku.
- Jednym z minusów prowadzenia spółki LTD przez obcokrajowców, w tym Polaków, jest konieczność posiadania brytyjskiego adresu siedziby firmy, ale nie wymaga to posiadania rezydencji podatkowej w UK, co jest dużą zaletą.
- Prowadzenie spółki LTD z Polski jest możliwe dzięki zdalnemu kierowaniu przedsiębiorstwem i załatwianiu formalności na odległość lub przez pośredników.