Spis treści
Zobacz także artykuł: Zwrot podatku z Cypru rozliczenie dochodów w Polsce
Spółka na Cyprze – wszystko co powinieneś wiedzieć
Już od dłuższego czasu niezwykle popularnym zabiegiem wielu naszych rodaków jest przeniesienie firmy do Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii i wielu innych państw. Nic w tym jednak dziwnego, ponieważ z rozwiązaniem tym wiąże się mnóstwo zalet, w tym mniejsza liczba formalności do spełnienia, wydajniejszy system ubezpieczeń oraz niższe zobowiązania podatkowe. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, w jaki sposób założyć spółkę na Cyprze i jakie konkretnie korzyści z tego wynikają.
Spółka na Cyprze – jakie wynikają z niej korzyści?
Spółka na Cyprze to często rozsądne wyjście, z którego wynika mnóstwo zalet. Spółka na Cyprze korzyści - na jakie może liczyć przedsiębiorca? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stabilną gospodarkę tego kraju, rozległy rynek usług oraz przyjazne środowisko biznesowe. Na Cyprze obowiązuje o wiele wyższa niż w Polsce kwota wolna od podatku, prostsze są również same przepisy prawa podatkowego, co ułatwia kwestie formalne i nie naraża przedsiębiorców konieczność zajmowania się “biurokracją”. Podatek dochodowy na Cyprze należy do jednego z najniższych w Europie i wynosi 12,5%.
Jakie są koszty założenia spółki na Cyprze?
Firma zarejestrowana na Cyprze może mieć jedną z kilku dostępnych, także dla obywateli Polski, form prawnych. Mówimy tutaj między innymi o: spółce europejskiej, spółce osobowej zwykłej lub komandytowej, spółce korporacyjnej prywatnej lub publicznej, jednoosobowej działalności gospodarczej lub po prostu oddziale firmy, która funkcjonuje w innym kraju. Sama procedura rejestracji spółki jest pozbawiona opłat, ale te mogą pojawić się np. w przypadku zakładania obowiązkowego rachunku w banku oraz czynności administracyjnych związanych choćby z wydawaniem zaświadczeń itp. Koszty te mogą wynieść nawet dwa tysiące euro, co biorąc pod uwagę zarobki na Cyprze oraz niższe niż w Polsce podatki, jest i tak opłacalnym rozwiązaniem. W tym miejscu warto zapoznać się z materiałem: Kalkulator zarobków - brutto i netto na Cyprze.
Spółka na Cyprze – wymagania formalne
Spółka na Cyprze zakładanie - jak przebiega? Spółka na Cyprze jest zazwyczaj zarejestrowana jako Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, a więc Spółka Limited (LTD). Może ona występować w postaci prywatnej, jak i publicznej. Różnica między nimi polega np. na wysokości minimalnego kapitału zakładowego, który w przypadku spółki prywatnej jest zerowy, ale przy publicznej wynosi już 15 000 euro. Aby móc założyć spółkę prywatną na Cyprze należy posiadać jednego lub więcej akcjonariuszy. Rejestracja takiego podmiotu prawnego odbywa się dwuetapowo. Najpierw należy złożyć odpowiedni wniosek do Ministerstwa Handlu Przemysłu i Turystyki, który dotyczy zgody na założenie przedsiębiorstwa. W dokumencie wpisuje się szczegółowe informacje dotyczące m.in. nazwy spółki, zakresu jej działalności, siedziby, danych wspólników, daty rozpoczęcia działalności. Jeśli na tym etapie wszystko przebiegnie dobrze, składa się wniosek o rejestrację spółki.
Spółka na Cyprze – opodatkowanie spółki
Spółka na Cyprze dywidenda a podatek dochodowy - jak wygląda to w praktyce i czy jest się czego obawiać? Spółka na Cyprze koszty pojawiają się już na etapie prowadzenia podmiotu gospodarczego, ale wciąż są one jednymi z najniższych w Europie. Jak już wspomniano, podatek dochodowy wynosi 12,5%, nie ma więc tutaj progów podatkowych. Co z podatkiem VAT? Przepisy wskazują jasno na to, że rejestracja podatku VAT jest obowiązkowa w przypadku firm na Cyprze, których działalność dotyczy usług oraz handlu towarem. Kluczowe jest jednak tutaj osiąganie minimalnych rocznych obrotów w wysokości 15 600 euro, z wyjątkiem nabywania towarów z Unii Europejskiej, kiedy to limit ten wynosi 10 251 euro. W większości przypadków stawka VAT wynosi 19%, ale w niektórych branżach można skorzystać z 9% lub 5%. Co więcej, część usług oraz towarów - jeśli przedsiębiorca spełni określone warunki - może zostać zwolniona z podatku VAT. Warto więc dokładnie zapoznać się z przepisami podatkowymi na Cyprze, aby móc korzystać z nich z korzyścią dla swojej spółki.
Rezydencja podatkowa, a spółka na Cyprze
Wiele osób zastanawia się, jak to jest z rezydencją podatkową, a co za tym idzie - podwójnym opodatkowaniem. Obywatel Polski może założyć firmę na Cyprze, nawet jeśli nie posiada w tym kraju rezydencji podatkowej. Polska ma bowiem podpisaną z Cyprem umowę dotyczącą unikania podwójnego opodatkowania, a więc przedsiębiorca nie naraża się na podwójne koszty prowadzenia spółki. Jak więc widzimy, za założeniem spółki na Cyprze przemawia wiele czynników, ale oczywiście każdy przypadek jest indywidualny i przed wykonaniem takiego kroku należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację.
- Przeniesienie firmy na Cypr może przynieść wiele korzyści, takich jak mniejsza liczba formalności do spełnienia, wydajniejszy system ubezpieczeń oraz niższe zobowiązania podatkowe.
- Właściciel firmy na Cyprze może liczyć na stabilną gospodarkę, duży rynek usług oraz przyjazne środowisko biznesowe. Wysokość podatku dochodowego wynosi 12,5%, co należy do jednych z najniższych w Europie.
- Koszty założenia spółki na Cyprze mogą wynieść około 2000 euro, jednakże z powodu niższych niż w Polsce podatków, jest to opłacalne rozwiązanie dla przedsiębiorców.
- Rejestracja spółki na Cyprze odbywa się dwuetapowo, a procedura rejestracji jest pozbawiona opłat, ale mogą pojawić się koszty związane z założeniem obowiązkowego rachunku bankowego oraz czynnościami administracyjnymi.