Spis treści
Zawieszenie działalności a prawa do zasiłku
Osoby, które zawiesiły prowadzoną działalność gospodarczą, mogą o status bezrobotnego ubiegać się dopiero od 1 lutego 2011 roku. Wcześniej, aby móc otrzymać decyzję stwierdzającą, że były przedsiębiorca został uznany za osobę bezrobotną, konieczny był brak wpisu w ewidencji działalności gospodarczej. Po zmianie przepisów za osobę bezrobotną może zostać uznana osoba, która nie złożyła wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (nie prowadziła wcześniej firmy) lub osoba, która – co prawda – taki złożyła, ale jednocześnie:
-
zgłosiła do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej,
-
nie prowadzi jeszcze działalności gospodarczej (nie nastał podany dzień podjęcia działalności gospodarczej).
Drugi przypadek może budzić wątpliwości wśród osób zainteresowanych. Chodzi tu o takich przedsiębiorców, którzy złożyli wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej, ale jednocześnie określiły w nim późniejszą datę rozpoczęcia działalności firmy. Inaczej mówiąc, do dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej mogą oni starać się o status bezrobotnego.
Zawieszenie działalności i rejestracja w urzędzie
Aby uzyskać status osoby bezrobotnej, konieczne jest dokonanie rejestracji w powiatowym urzędzie pracy. Ten musi być właściwy dla bezrobotnego ze względu na jego miejsce zameldowania stałego lub czasowego. Warto jednak wiedzieć, że rejestracja jest możliwa tylko po wypełnieniu szeregu formalności. Te zostały bardzo dokładnie określone w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. To właśnie w tym dokumencie znaleźć można szczegółowe informacje na temat tego, jak wygląda rejestracja w urzędzie pracy.
W przypadku, gdy działalność gospodarcza została zawieszona, procedura rejestracji jako osoby bezrobotnej jest taka sama, jak w przypadku osób niebędących wcześniej przedsiębiorcami, trzeba jednak w tym celu spełnić określone wymogi.
Zasiłek dla bezrobotnych a praca sezonowa
Przedsiębiorcy zmuszeni do zawieszenia działalności gospodarczej wskazują często nie na kryzys, ale fakt, że wykonują oni sezonową pracę. Rejestracja w urzędzie pracy jest dla nich o tyle wygodna, że dzięki uzyskaniu statusu bezrobotnego mają ubezpieczenie zdrowotne. Poza nim, jako osoby zarejestrowane w urzędzie pracy, mają również możliwość skorzystania z innych udogodnień, które zostały przewidziane właśnie dla osób bez pracy. Mowa tu o różnorodnych szkoleniach czy ewentualnym uzyskaniu dofinansowania na podjęcie studiów podyplomowych.
Komu należy się zasiłek dla bezrobotnych?
Każdy z przedsiębiorców, który decyduje się na otwarcie firmy, może skorzystać z możliwości opłacania preferencyjnych składek ZUS. Warto zauważyć, że wśród zasad co do tego, kiedy należy się zasiłek dla bezrobotnych przedsiębiorcy, jest opłacanie przez niego w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania (łącznie przez okres co najmniej 365 dni) składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Ten punkt najczęściej nie jest spełniany przez tych przedsiębiorców, którzy skorzystali z opłacania preferencyjnych składek ZUS. Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wymiar składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, która jednak nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
A zatem przedsiębiorcy, którzy skorzystają z tego rozwiązania, nie odprowadzają za siebie składki na Fundusz Pracy. Skutkuje to tym, że starając się o status bezrobotnego, nie mogą oni liczyć na przyznanie im zasiłku dla osób bezrobotnych. Warto przy tym jednocześnie zauważyć, że aktualnie brak ewentualnych projektów, które rozwiązywałyby ten problem na korzyć byłych przedsiębiorców.
Zawieszenie działalności a urząd pracy - o czym jeszcze należy pamiętać?
Przedsiębiorcy rozważający czasowe zawieszenie działalności bardzo często zastanawiają się nad kwestią, jak ma się zawieszenie działalności do zasiłku. Czy będzie należał im się zasiłek po działalności gospodarczej, gdy nie jest ona całkowicie zamknięta, a jest ona w stanie zawieszenia?
Przedsiębiorca zawieszający działalność może ubiegać się o zasiłek pieniężny z Urzędu Pracy. Jest to tzw. zasiłek dla bezrobotnych, ale aby go otrzymać, to należy o to zawnioskować i spełnić kilka warunków, które opisujemy szczegółowo poniżej.
Zawieszona działalność a zasiłek dla bezrobotnych
Z prawa do zasiłku dla bezrobotnych może skorzystać przedsiębiorca, który złożył dokumenty o zawieszenie działalności. Wypłata świadczenia może odbyć się, jeśli okres zawieszenia jeszcze nie upłynął i jeśli przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników, czyli prowadzi działalność jednoosobową.
- brak propozycji pracy, szkoleń, stażu dla osoby bezrobotnej;
- wcześniejsze opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne, przy czym podstawa wymiaru składek społecznych i na Fundusz Pracy nie jest niższa niż minimalne wynagrodzenie;
- składki powinny być opłacane przez ostatnich 18 miesięcy, a minimum łącznie przez co najmniej 365 dni.
Bardzo ważną informacją jest także to, że zasiłek po działalności gospodarczej nie obejmuje osób prowadzących firmę i mających preferencyjne składki ZUS. W takim przypadku podstawa wymiaru składek jest niższa niż minimalna pensja, co automatycznie wyklucza otrzymanie świadczenia. Istotne z punktu pracodawcy jest również to, że zasiłek dla osoby spełniającej powyższe wymogi przysługuje dopiero wtedy, gdy minie 90 dni od rejestracji.
Warto też wiedzieć, że w niektórych przypadkach konieczne może okazać się zawieszenie statusu bezrobotnego (np. z powodu wyjazdu na wakacje i niemożności stawienia się w urzędzie we wskazanym terminie). Wtedy powyższe okresy będą specjalnie rozliczane.
- Przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, mogą ubiegać się o status bezrobotnego i zasiłek dla bezrobotnych, jeśli spełnią określone warunki.
- Rejestracja jako osoba bezrobotna odbywa się w powiatowym urzędzie pracy, a dodatkowe świadczenia obejmują ubezpieczenie zdrowotne, możliwość uczestnictwa w szkoleniach i dofinansowanie studiów podyplomowych.
- Zasiłek dla bezrobotnych może być przyznany, jeśli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność i nie ma preferencyjnych składek ZUS.
To może Cię również zainteresować
Formy prowadzenia działalności gospodarczej – wybierz odpowiednią dla siebie