Spis treści
Z artykułu dowiesz się:
- na czym polega dokapitalizowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- w jakim celu dokapitalizuje się spółki,
- jak można dokapitalizować spółkę,
- która forma dokapitalizowania jest najbardziej opłacalna?
Czytaj także: Spółka czy JDG - co się bardziej opłaca?
Na czym polega dokapitalizowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Dokapitalizowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to podniesienie jej kapitału, poprzez przekazanie środków finansowych. Może to nastąpić na kilka sposobów, w tym poprzez:
- pożyczkę,
- dopłaty,
- podwyższenie kapitału zakładowego.
Decyzję o dokapitalizowaniu spółki każdorazowo podejmują jej wspólnicy, wybierając jednocześnie odpowiednią metodę, która w danej sytuacji okaże się najbardziej optymalna. Wniesienie dodatkowych środków pieniężnych do spółki zwykle rozpatrywane jest w ujęciu pozytywnym, jednak warto mieć świadomość, że związane jest ono także z pewnymi konsekwencjami podatkowymi, zwłaszcza na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku VAT. Spółka może więc poprzez "nabycie" dodatkowych środków, jednocześnie ponosić odpowiedzialność podatkową.
W jakiem celu stosuje się dokapitalizowanie spółki?
Zwiększenie kapitału w spółce może być spowodowane niedostateczną ilością środków pieniężnych, które potrzebne są do dalszego prowadzenia działalności. Zazwyczaj następuje to w momencie recesji, gdy spółka nie osiąga zamierzonych dochodów bądź ponosi większe od zamierzonych koszty. Jeśli nie może skorzystać z kapitału obcego, jedynym sposobem na pozyskanie środków pieniężnych jest podniesienie kapitału własnego. Czasami korzystanie z finansowania obcego jest niekorzystne, na przykład gdy właściciele spółki chcą w dłuższej perspektywie czasowej podnieść jej zdolność kredytową. Warto pamiętać, że kapitał zakładowy czy kapitał zapasowy w spółce stanowią niejako zabezpieczenie spłaty zobowiązań, dlatego dla kredytodawców ważne jest zachowanie odpowiedniej ich struktury. Dopłaty do kapitału mogą także wynikać z chęci zrealizowania większych inwestycji, gdy spółka nie posiada wystarczająco dużo środków własnych bądź pochodzących z kapitału obcego.
Możliwości dokapitalizowania spółki
Istnieje kilka możliwości dokapitalizowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a wśród nich wymienia się pożyczkę, dopłaty oraz podniesienie kapitału zakładowego. Każda z tych metod ma swoje zalety, lecz nie jest też wolna od wad. Wybór konkretnej uzależniony jest w głównej mierze od sytuacji finansowej spółki, rozwiązań podatkowych, jakie stosuje oraz kwot, o jakie kapitał ma zostać zwiększony.
Dopłaty
Podwyższenie kapitału spółki z o.o. może nastąpić poprzez wniesienie przez wspólników dopłat. Sama procedura nie jest skomplikowana, wymaga jedynie podjęcia odpowiednich uchwał oraz transferu środków pieniężnych na rzecz spółki. półka nie ma obowiązku zgłaszania dopłat do KRS, musi jednak złożyć odpowiednią deklarację i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% wartości dopłat. Obciążenie podatkowe może okazać się znaczące w przypadku, gdy suma dopłat wniesionych przez wspólników będzie całkiem spora. Co istotne, dopłaty muszą być wnoszone przez wszystkich wspólników proporcjonalnie. Dopłaty mogą być zwracane, choć mogą mieć też charakter bezzwrotny. Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi dawać możliwość wnoszenia dopłat, powinna również regulować kwestię ich ewentualnego zwrotu.
Pożyczka
Pożyczka uważana jest za jedną z najprostszych i najbardziej elastycznych form dokapitalizowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Może być ona udzielona przez jednego wspólnika bądź przez każdego, w ustalonych kwotach. Wymagane jest zawarcie umowy pożyczki, o ile jej wartość przekracza 1000 zł - zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego. W umowie określa się:
- kwotę pożyczki,
- terminy spłat,
- ewentualne kary umowne,
- wysokość odsetek.
Co istotne, oprocentowanie powinno zostać ustalone na poziomie rynkowym, nie może więc w znaczącym stopniu odbiegać od niego ani w górę, ani w dół. Warto mieć na uwadze, że pożyczka wiąże się z pewną korzyścią podatkową. Na ogół, sięgając po nią, należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), jednak w przypadku pożyczki dla spółki, udzielonej przez wspólników, zasada ta nie obowiązuje. Faktu zawarcia umowy pożyczki nie trzeba zgłaszać do KRS ani do US. Niemniej jednak należy pamiętać, że pożyczka ma charakter zwrotny, zatem spółka będzie musiała oddać uzyskane środki pieniężne wraz z należnymi odsetkami.
Podwyższenie kapitału zakładowego
Podniesienie kapitału zakładowego to skomplikowana procedura, jednak pozwala ona pozyskać spółce środki finansowe, które nie będą w przyszłości podlegały zwrotowi. Na początek warto zastanowić się, czym jest kapitał zakładowy? Otóż jest to tak zwany kapitał podstawowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jeden z kapitałów własnych. Podwyższenie kapitału spółki poprzez podniesienie kapitału zakładowego wymaga:
- podjęcia odpowiednich uchwał przez zgromadzenie wspólników, które muszą być zaprotokołowane w akcie notarialnym sporządzonym przez notariusza,
- objęcia udziałów przez wszystkich dotychczasowych wspólników, wybranych z nich bądź osoby trzecie,
- złożenia odpowiedniego wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców KRS,
- rejestracji w KRS.
Spółka będzie również musiała zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5%wartości podwyższenia kapitału zakładowego. Podstawą opodatkowania jest wartość, o jaką podwyższono kapitał zakładowy. Warto mieć świadomość, że podwyższenie kapitału zakładowego korzystnie wpływa na strukturę kapitału spółki, gdyż zwiększa kapitały własne, a nie obce.
Która forma dokapitalizowania spółki jest najbardziej opłacalna?
Opłacalność danej formy dokapitalizowania spółki zależy od:
- jej sytuacji finansowej,
- celu, na jaki mają zostać przeznaczone środki,
- czasu potrzebnego na pozyskanie środków,
- możliwości finansowych wspólników.
Trudno jednoznacznie określić, która metoda jest bardziej opłacalna, gdyż zależy to od wielu czynników. Zanim jednak wspólnicy podejmą decyzję o dokapitalizowaniu spółki, dobrze skonsultować się z doradcami podatkowymi oraz prawnikami, którzy przeanalizują sytuację firmy i pomogą dokonać najrozsądniejszego wyboru.
- Dokapitalizowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością polega na podniesieniu jej kapitału przez przekazanie środków finansowych, dostępne są różne metody, w tym pożyczka, dopłaty oraz podwyższenie kapitału zakładowego.
- Celem dokapitalizowania spółki jest zwiększenie kapitału własnego, co może być potrzebne w przypadku braku wystarczających środków pieniężnych na dalsze prowadzenie działalności, a także w celu zrealizowania większych inwestycji lub podniesienia zdolności kredytowej.
- Najbardziej opłacalną formą dokapitalizowania spółki zależy od sytuacji finansowej spółki oraz rozwiązań podatkowych, jakie stosuje. Wśród metod można wyróżnić pożyczkę, dopłaty oraz podniesienie kapitału zakładowego.
- Dopłaty są stosunkowo proste i elastyczne, jednak wiążą się z obciążeniem podatkowym w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% wartości dopłat. Natomiast pożyczka daje korzyść podatkową, ale wymaga zawarcia umowy oraz spłaty wraz z odsetkami.