Spis treści
Z tego artykułu dowiesz się:
- na czym polega likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
- jak zakończyć działalność spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
- ile trwa proces likwidacji;
- jak przebiega rozliczenie z wierzycielami;
- jakie są zadania likwidatorów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zobacz także artykuł o tym, dlaczego w ogóle warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą, np. w formie spółki z o.o.: Jednoosobowa spółka z. o.o. - czym jest i dlaczego warto.
Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli zakończenie działania spółki
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje z woli wspólników i również do nich należy prawo zakończenia jej działalności. Konieczna będzie uchwała wspólników w przedmiocie likwidacji spółki z o.o. Jak wygląda likwidacja spółki z o. o. krok po kroku? Przede wszystkim należy zacząć od treści samej umowy spółki. To w tym dokumencie wspólnicy wskazują bowiem przyczyny, po zaistnieniu których spółka z o.o. ulegnie likwidacji. Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest konieczna w przypadku ogłoszenia jej upadłości. Uchwała bądź ogłoszenie upadłości powodują otwarcie procesu likwidacji spółki z o.o. Są to najbardziej typowe przyczyny likwidacji, niemniej wszystko zależy od konkretnej stanu faktycznego - wówczas przesłanki likwidacyjne wynikają z treści przepisów szczególnych. W razie wątpliwości zawsze można skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie gospodarczym.
Jak zamknąć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?
Kolejnym etapem jest powołanie likwidatorów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Mogą oni zostać wskazani w uchwale w przedmiocie likwidacji spółki z o.o. bądź w osobnym dokumencie. Zazwyczaj likwidatorami spółki są członkowie zarządu, ale nie jest to wymóg bezwzględny. Wszystko zależy od treści umowy spółki lub uchwały w przedmiocie likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Likwidatorzy mogą też zostać wyznaczeni przez właściwy sąd. Nie jest to tylko czynność czysto formalna. Do tego zadania powinno się wyznaczyć osoby o odpowiednich kompetencjach i kwalifikacjach. To bowiem od ich efektywności zależy przebieg całego postępowania likwidacyjnego.
Ile trwa likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Odpowiedź na pytanie ile trwa likwidacja spółki z o.o., nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od powodu likwidacji spółki, jej kondycji finansowej, ilości wierzycieli, a nawet obłożenia sądu sprawami tego typu. Pierwszym, a zarazem kluczowym zadaniem likwidatorów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest zgłoszenie tego faktu do sądu rejestrowego w terminie 7 dni od dnia otwarcia likwidacji spółki. Moment zgłoszenialikwidacji spółki z o.o. jest w praktyce początkiem procesu zamknięcia spółki z o.o. Na czas likwidacji spółki z o.o. duży wpływ ma także to, ile potrwa spłata wierzycieli i wykonanie istniejących zobowiązań spółki. W ramach tych działań możliwe jest bowiem podejmowanie nowej współpracy handlowej, aby pozyskać środki na spłatę długów. Nie należy tego jednak traktować jako możliwości celowego przedłużenia czasu trwania likwidacji spółki.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - rozliczenie z wierzycielami
W dalszej kolejności pojawia się ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W jego treści likwidatorzy spółki z o.o. wzywają wierzycieli do zgłoszenia swoich wierzytelności. Wierzyciele mają na tę czynność 3 miesiąca od dnia ukazania się ogłoszenia. W tym miejscu warto wskazać, że majątek spółki w pierwszej kolejności zostanie przeznaczony na zaspokojenie wierzycieli. W związku z obowiązkiem spłaty długów spółki, likwidatorzy mogą wyjątkowo podjąć współpracę z nowymi kontrahentami. Niemniej cały zysk z takiego przedsięwzięcia zostanie w pierwszej kolejności przeznaczony na spłatę wierzycieli. Do czasu ich spłaty nie ma możliwości podziału majątku między członków spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Likwidatorzy spółki - kim są i za co są odpowiedzialni?
Likwidatorami spółki są wspólnicy, najczęściej członkowie zarządu, ale nie jest to wymóg konieczny. Rola likwidatorów jest kluczowa w tym procesie. Tak naprawdę to od ich efektywności zależy faktyczny czas likwidacji spółki z likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ograniczoną odpowiedzialnością. Co należy do zadań likwidatorów? Swoją pracę rozpoczynają od przygotowania bilansu otwarcia, który musi zostać zatwierdzony przez zgromadzenie wspólników. Następnie likwidatorzy spółki dążą do zakończenia bieżących działań spółki, wypełniają zobowiązania, które ciążą na spółce, ściągają wierzytelności oraz spieniężają majątek spółki. Likwidatorzy powinni dążyć do jak najszybszej spłaty zobowiązań spółki.
Po zakończeniu procesu likwidacji likwidatorzy powiadamiają o tym fakcie właściwy urząd skarbowy. Do urzędu skarbowego należy przekazać odpis sprawozdania likwidacyjnego. Dopiero po skutecznym przeprowadzeniu likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością możliwe jest jej wykreślenie z Krajowego Rejestru Sądowego. Zgodna z przepisami likwidacja spółek jest procesem bardzo sformalizowanym i złożonym. Dlatego warto konsultować się w tym zakresie z profesjonalistą. Prawnik doradzi, jak sporządzać kolejne dokumenty, a także zadba o dopełnienie formalności na czas. Te w pewnych sytuacjach mogą być kluczowe. Wykreślenie z rejestru to czysta karta dla wspólników i możliwość rozpoczęcia nowej działalności biznesowej.
- Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest procesem zakończenia jej działalności, do którego potrzebna jest uchwała wspólników oraz powołanie likwidatorów.
- Proces likwidacji spółki zależy od przyczyny likwidacji, kondycji finansowej spółki oraz ilości wierzycieli.
- Likwidatorzy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mają za zadanie zakończyć bieżące działania spółki, spłacić zobowiązania, ściągnąć wierzytelności oraz spieniężyć majątek spółki, aby jak najszybciej spłacić wierzycieli.
- W ramach działań likwidacyjnych możliwe jest podejmowanie nowej współpracy handlowej, ale cały zysk zostanie przeznaczony na spłatę długów.