Spis treści
Z poniższego artykułu dowiesz się:
- czym jest kapitał zapasowy,
- na czym polega dopłata wspólników do kapitału,
- jakie konsekwencje niesie za sobą pożyczka dla spółki z o.o.,
- jakie są wady i zalety dopłaty do kapitału zapasowego,
- jakie są zalety i wady pożyczki udzielonej przez wspólników.
Zobacz także artykuł: Odpowiedzialność w spółce z o.o. - czyli kto i za co odpowiada?
Czym jest kapitał zapasowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?
Kapitał zapasowy to rezerwa finansowa, która docelowo ma być przeznaczona na pokrycie ewentualnych strat materialnych poniesionych przez spółkę. Na poczet utworzenia wspomnianego kapitału spółka wpłaca przeważnie 8% zysku za dany rok obrotowy, aż do momentu osiągnięcia co najmniej ⅓ wartości kapitału zakładowego. W tym miejscu należy podkreślić, iż w przeciwieństwie do kapitału zakładowego, jego stworzenie nie jest obligatoryjne. Ponadto w kodeksie spółek handlowych nie zostały określone konkretne reguły związane z prowadzeniem funduszy rezerwowych. W praktyce oznacza to, że zasady te mogą zostać zapisane w umowach spółki oraz uchwałach zatwierdzonych podczas zgromadzenia wspólników.
Środki zgromadzone w ramach kapitału zapasowego mogą ponadto wyrównywać bilans zysków i strat, gdy kapitał zakładowy ulegnie zniekształceniu. Jednocześnie fundusze te mogą pochodzić z różnych źródeł. W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością na ogół powstają w wyniku nadwyżki ze sprzedaży udziałów. Warto przy tym pamiętać o tym, iż obowiązek założenia kapitału zapasowego ciąży na przedsiębiorcach działających w ramach spółek komandytowych oraz akcyjnych.
Czym jest dopłata i kiedy można jej żądać od wspólników?
Zwiększenie kapitału zapasowego spółki może powstawać w wyniku dopłat wspólników. Należy przy tym podkreślić, iż tego rodzaju forma dokapitalizowania nie wpływa na powiększenie kapitału spółki oraz wzrost wartości posiadanych udziałów. Dopłaty mogą stanowić pomoc w przypadku wystąpienia czasowych trudności finansowych przedsiębiorstwa. W praktyce dopłata przypomina pożyczkę, może jednak mieć charakter przymusowy, a jej zwrot może być uzależniony od dodatkowych czynników zewnętrznych.
Możliwość nałożenia na wspólników dopłat powinna zostać określona w umowie spółki. Przy tym wysokość poszczególnych obciążeń musi zostać rozłożona proporcjonalnie względem posiadanych udziałów. Wniesienie dopłat musi zostać zatwierdzona przy tym w uchwale wspólników, gdzie oprócz kwoty określony zostanie termin jej wpłaty. Jednocześnie dopłaty mogą być nakładane wielokrotnie, ale nie mogą ostatecznie przekraczać maksymalnej kwoty ustalonej w umowie spółki.
Pożyczka dla spółki z o.o. - jakie niesie za sobą konsekwencje?
Pożyczka dla spółki bywa udzielana przez jej wspólników w sytuacji, gdy niemożliwe jest uzyskanie dopłaty lub kredytu ze źródeł zewnętrznych. W tym celu niezbędne staje się przygotowanie odpowiedniej umowy cywilnoprawnej, w której pożyczkodawca (wspólnik) przenosi określoną ilość pieniędzy na rzecz pożyczkobiorcy (spółki), przy czym ten drugi zobowiązuje się do spłaty kwoty zadłużenia. Jednocześnie ten rodzaj pożyczki zwolniony jest z podatku od czynności cywilnoprawnych.
Pożyczka jest przy tym oprocentowana na warunkach rynkowych, w przeciwnym razie zastrzyk gotówki byłby potraktowany jako przychód uzyskany z tytułu korzystania z cudzego kapitału bez odsetek. Pojawia się zatem pytanie o odsetki od pożyczki udzielonej przez udziałowca a pit. Do podstawy opodatkowania konieczne jest włączenie przychodu uzyskanego z tytułu odsetek od udzielonego kredytu. Sama pożyczka nie jest przy tym przychodem dla spółki oraz kosztem przychodu dla wspólnika, a zatem nie podlega opodatkowaniu.
Zalety i wady dopłaty do kapitału zapasowego
Dopłata do kapitału zapasowego jest jedną z najprostszych form dokapitalizowania, które w przypadku trudności finansowych może uchronić przedsiębiorstwo od ogłoszenia upadku. Jedną z ich zalet jest mnogość celów, na które mogą zostać przeznaczone. Z jednej strony pozwalają na uporanie z problemami finansowymi oraz dokapitalizowanie spółki, z drugiej mogą być przeznaczone na poniesienie dodatkowych nakładów inwestycyjnych. Cel i charakter wnoszonych dopłat muszą zostać jednak określone już w umowie spółki.
Przymus uiszczenia dopłaty może pojawić się zarówno w pierwotnej, jak i zmienionej wersji umowy. Naniesienie ewentualnych modyfikacji wymaga jednak zgody wszystkich wspólników. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że ten rodzaj wkładu wspólników nie powiększa kapitału zakładowego spółki oraz nie wpływają na podwyższenie wartości posiadanych udziałów. Forma pomocy traktowana jest jako świadczenie pośrednie pomiędzy pożyczką a wkładem.
Zalety i wady pożyczki udzielonej przez wspólników spółce
Skoro wiemy już, czy pożyczka dla spółki jest opodatkowana, zastanówmy się, jakie są wady i zalety tego rozwiązania. Jest to jedna z najczęściej wybieranych form dofinansowania. Wśród największych zalet wymienia się brak obowiązku wprowadzania zmian w umowie spółki. Sytuacja komplikuje się jednak jeśli, kredytodawcą jest jednocześnie członek zarządu. W takiej sytuacji bowiem konieczne jest uzyskanie zgody wszystkich wspólników na zawarcie umowy.
Stosowana uchwała udziałowców jest także niezbędna, gdy wysokość pożyczki przekroczy dwukrotnie kapitał zakładowy spółki. Jednocześnie w przeciwieństwie do dopłaty zwrotnej, pożyczka powinna zostać oprocentowana na warunkach rynkowych. W przypadku braku obowiązku zapłacenie odsetek otrzymana kwota traktowana jest jako przychód spółki.
- Kapitał zapasowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością to rezerwa finansowa, która ma być przeznaczona na pokrycie ewentualnych strat materialnych.
- Dopłata do kapitału zapasowego może uzupełnić spółkę w trudnej sytuacji finansowej, i choć może przyjąć formę obligatoryjną i przymusową, nie powiększa kapitału zakładowego.
- Pożyczka udzielona przez wspólników jest jednym ze sposobów uzyskania środków finansowych, i podlega proporcjonalnemu podziałowi między udziałowców, ale jej wysokość nie wpływa na podwyższenie wartości posiadanych udziałów.
- Dokonując dokapitalizacji spółki, w tym poprzez wniiesienie dopłat lub pożyczek, należy zachować rozsądek i przestrzegać ustalonych w uchwale wspólników zasad, by uniknąć niekorzystnych konsekwencji dla wszystkich zainteresowanych.