Spis treści
W niniejszym artykule wyjaśnimy między innymi:
- Agile – co to znaczy?
- na czym polega metodyka zarządzania Agile
- w przypadku jakiego rodzaju działalności ta technika zarządzania okaże się najskuteczniejsza
- jakie są najważniejsze wady i zalety zarządzania projektami Agile
Zobacz także: Jakie są metody i techniki zarządzania przedsiębiorstwem?
Czym jest metodyka zarządzania Agile?
Metodyka Agile to innowacyjny sposób zarządzania projektami, który cieszy się coraz większym uznaniem wśród przedsiębiorców z całego świata. Jej nazwa wywodzi się z języka angielskiego, a w tłumaczeniu na język polski oznacza "zwinny". Dokładne zasady, na których opiera się system funkcjonowania techniki Agile opracowane zostały w roku 2001 przez grupę amerykańskich deweloperów. Pomimo nieformalnego charakteru spotkania, ekspertom udało się stworzyć szczegółowy Manifest Agile, który stanowi niezastąpioną pomoc w przypadku przedsiębiorców, mających w planach rozpocząć swoją przygodę z nowoczesnymi modelami zarządzania. Sam w sobie manifest stanowi istne połączenie różnorodnych metod pracy, kładąc nacisk w szczególności na takie aspekty jak samoorganizacja zespołu, pozytywne relacje pomiędzy poszczególnymi jego członkami oraz, co najistotniejsze, sprytne wykorzystanie innowacyjnych metod programowania komputerowego w pracy.
Charakterystyka metodyki Agile
Aby w skuteczny sposób wdrożyć metody zwinnego zarządzania do swojej firmy, należy ukończyć szkolenie Agile – certyfikat jest równoznaczny z posiadaniem specjalistycznej wiedzy i profesjonalnych umiejętności. Jeśli chodzi natomiast o samą technikę Agile, polega ona przede wszystkim na współpracy. Tyczy się to zarówno tej, zawieranej pomiędzy zespołem programistów a klientem, jak i współpracy podejmowanej pomiędzy pracownikami zespołu. Według Manifestu Agile, od starannego opracowywania planu o wiele większe znaczenie ma komunikacja interpersonalna w zespole pracowniczym. Zarządzanie metodą Agile wymaga zarówno od inicjatora projektu, jak i wykonawców pełnego zaangażowania, kreatywności, nieszablonowego myślenia, a także wykorzystania w swojej pracy innowacyjnych rozwiązań. Przykładem może być tutaj zasada Pareto, wykorzystywana m.in. w środowisku IT.
- Wyobrażenie
- Spekulacja
- Eksploracja
- Adaptacja
- Powrót do spekulacji
- Zamknięcie
Agile – w jakiej branży sprawdzi się najlepiej?
Agile to technika o szerokim zastosowaniu, która sprawdzi się w przypadku różnorodnych rodzajów firm czy przedsiębiorstw, posiadających rozmaite cele, czy metody działania. Należy jednak podkreślić, iż metodologia zwinnego zarządzania odgrywa szczególną rolę wszędzie tam, gdzie zespół pracowniczy oraz kierownik nastawieni są na poszukiwanie nowych rozwiązań. Techniki Agile gwarantują sukces w przypadku wprowadzania na rynek nowego produktu. Pomogą one usystematyzować szereg prowadzonych badań, a także uskutecznić proces wykonywania testów oraz szukania innowacyjnych dróg, czyniąc te działania sprawniejszymi, prostszymi w wykonaniu, ale równocześnie o wiele bardziej efektywnymi.
Ze względu na kluczową rolę nowoczesnych technologii i metod programowania, Agile znajdzie swoje zastosowanie w branży IT. Pozwala na opracowywanie nowych kodów czy skryptów w sposób, generujący korzystniejsze rezultaty. Zwinne zarządzanie sprawdzi się również w przypadku innych sektorów przemysłowych czy usługowych. Odpowiednia organizacja pracy, sprawną komunikacja pomiędzy członkami zespołu czy skuteczne wprowadzanie nowych rozwiązań to kluczowe działania w również w takich sektorach, jak inżynieria, czy komunikacja. Sprawdzi się również w przypadku HR czy public relations, gdzie istotną rolę odgrywa kontakt z klientem.
Zalety z zastosowania metodyki Agile w przedsiębiorstwie
Dzięki wdrożeniu do swojej firmy metodyki Agile, zarządzanie projektami stanie się skuteczniejsze.
- zmniejszenie ryzyka popełnienia błędu,
- redukcja strat dzięki możliwości szybkiej i efektywnej eliminacji zaistniałych problemów na każdym etapie zarządzania projektem,
- zwiększenie produktywności - samoorganizujące się zespoły pracownicze, nastawienie na realizację wspólnego celu, poczucie odpowiedzialności za powierzone zadania,
- wzmocnienie zaangażowania pracowników w realizowany projekt,
- poprawienie jakości pracy dzięki naciskowi metodyki Agile na poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań, spojrzenie na dany projekt z innej perspektywy czy wykorzystanie rozmaitych technik pracy,
- obniżenie kosztów realizacji projektu, dzięki skupieniu się inicjatora wraz z zespołem pracowników wyłącznie na realnych potrzebach klientów, a nie tych jedynie domniemanych.
Wady z zastosowania metodyki Agile w przedsiębiorstwie
Pomimo niezliczonej ilości niekwestionowanych zalet, jakie techniki zarządzania Agile mogą wnieść do Twojej firmy, metodyka ta posiada również kilka wad. Do jednej z kluczowych możemy zaliczyć przede wszystkim brak skupienia zespołu pracowniczego na określonym zadaniu. Samoorganizacja może przynieść niekiedy wręcz odwrotny skutek od zamierzonego, zmniejszając efektywność pracy, a co za tym idzie, obniżając poziom jakości projektu. Kolejnym minusem jest również uboga dokumentacja – Agile zaleca, aby nie przekraczała ona kilku stron. Takie działania tymczasem mogą prowadzić do utrudnienia komunikacji pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu.
Należy jednak pamiętać, że znaczna większość powyższych sytuacji nie wynika z samej metodologii Agile, a jedynie z jej niewłaściwego użycia. Zespół pracowniczy niekiedy nie potrafi samodzielnie się zorganizować, z tego też powodu to właśnie od managera zależy, czy w przypadku swojej grupy wybierze Agile, a może zdecyduje się na tradycyjne metody zarządzania.
- Metodyka Agile to innowacyjny sposób zarządzania projektami, który cieszy się coraz większym uznaniem wśród przedsiębiorców z całego świata.
- Charakterystyka metodyki Agile obejmuje przede wszystkim współpracę, zarówno pomiędzy zespołem programistów a klientem, jak i pomiędzy pracownikami zespołu oraz wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań.
- Metodyka Agile sprawdzi się w przypadku różnych rodzajów firm, szczególnie tam, gdzie zespół pracowniczy oraz kierownik nastawieni są na poszukiwanie nowych rozwiązań.
- Wady zastosowania metodyki Agile obejmują brak skupienia zespołu pracowniczego na określonym zadaniu, ubogą dokumentację oraz niewłaściwe użycie metodyki przez zespół pracowniczy.