Szkolenia i rozwój

Czym jest smart working - czy ten model większa efektywnośc w pracy?

30 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

4 komentarze
Czym jest smart working - czy ten model większa efektywnośc w pracy?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej otwiera przed jej założycielem szerokie możliwości. Z tego też powodu, przedsiębiorcy nieustannie poszukują nowych metod, pozwalających na zwiększenie poziomu efektywności pracy w środowisku pracowniczym, a co za tym idzie - generowanie wyższych dochodów. Coraz większą popularność zaczyna zdobywać technika zwana smart working.

 

W najbliższym czasie rozpoczynasz pracę w nowym miejscu zatrudnienia i chcesz się dowiedzieć, jak poradzić sobie z uczuciem obcości? W takim razie, zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem: https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracownikow/1460/pierwsze-dni-w-pracy-jak-sobie-poradzić-z-uczuciem-obcosci

Czym jest smart working?

Smart working, znany również jako elastyczny system pracy, za miarodajny uznaje nie czas wykonywania poszczególnych zadań, ale ostateczne rezultaty. W praktyce oznacza to, że pracownik może wykonywać powierzone zadania czy projekty w dowolnym miejscu oraz wybranym czasie, oczywiście po uprzednim uzgodnieniu z pracodawcą.

Do głównych cech smart working należy również dostosowanie sposobu wykonywania danej pracy do indywidualnych preferencji i możliwości konkretnego pracownika. System ten, skupia się na uwzględnieniu zarówno pracodawców, jak i pracowników, jako osób, wspólnie biorących udział w wykonywanym projekcie.

Dla przykładu, pracujący może zadecydować w jaki sposób wykona określone zadanie. Może ono zostać wykonane zarówno indywidualnie, jak i w grupie, na świeżym powietrzu, w przestrzeni biurowej, w kawiarni, a nawet we własnym domu.

Czy smart working zwiększa wydajność pracowników?

Smart working dla firm już od wielu lat zajmuje szczytowe miejsca w rankingach najbardziej wydajnych, oferujących wymierne rezultaty w stosunkowo krótkim czasie, systemów pracy. Wśród największych korzyści, płynących z wdrożenia tego systemu w życie swojej firmy, należy przede wszystkim zwiększenie poziomu efektywności pracy.

Szukasz pracy?

Doradca Klienta w Dziale IT

PeoplePro

  • Nowy Sącz
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Badania wykazały bowiem, iż sytuacja, w której przełożony zaoferuje większe pole do samodzielnego tworzenia, nieszablonowego myślenia, a także indywidualizmu swoim pracownikom, tym jakość wykonywanych zadań i projektów znacznie się zwiększy. Jako pracownik, możesz liczyć na wyższy poziom swobody, gdyż to ty decydujesz o miejscu, w jakim zostanie zrealizowane zadanie.

Masz możliwość wyboru pory jego realizacji w zależności od tego, kiedy pracujesz wydajniej - rano, w południe, wieczorem, a może w godzinach nocnych. Do współpracy możesz zaprosić także pozostałych członków własnego zespołu pracowniczego, aby usprawnić procesy, jednocześnie zwiększając produktywność pracy. W zależności od zaistniałych okoliczności, możesz pracować zarówno w swojej przestrzeni biurowej, jak i we własnym domu, a nawet na zewnątrz. 

Czy smart working jest coraz popularniejszy?

Wprowadzenie smart working do własnego środowiska pracowniczego cieszy się coraz większą popularnością, sukcesywnie wypierając te mniej wydajne systemy pracy. Warto również zaznaczyć, iż metoda ta może stanowić uzupełnienie pozostałych technik, które wspólnie mogą przyczynić się nawet do kilkukrotnego podwyższenia poziomu efektywności wykonywanych zadań.

Rosnącą powszechność w różnorodnych branżach, smart working zawdzięcza przede wszystkim faktowi, iż uwzględnia on zarówno możliwość wykorzystania potencjału pracodawców, jak i pracowników. W obecnych czasach, wśród jednych z najbardziej pożądanych cech w środowisku firmowym, możemy wyróżnić elastyczność pracy.

Zarówno pracownicy, jak i szefowie, zauważają korzyści, płynące z zaoferowania szerszej przestrzeni do samodzielnego myślenia, kreowania i wyciągania wniosków. Przyczynia się ona do możliwości poszerzenia własnych horyzontów, nabycia nowych kompetencji, a w konsekwencji zwiększenia poziomu wydajności pracy.

Czy praca marzeń to praca zdalna w systemie smart working?

Od czasu rozpoczęcia się pandemii koronawirusa, odsetek osób, podejmujących się pracy w formie zdalnej, uległ diametralnemu zwiększeniu. W ostatnich miesiącach, tendencja ta nieustannie wzrasta, a grono osób, decydujących się na zatrudnienie online sukcesywnie wypiera grupę, trudniącą się pracą stacjonarną. Jest to uwarunkowane przede wszystkim brakiem konieczności dojazdu do miejsca pracy, który niekiedy może okazać się niezwykle czasochłonny.

Pracownicy mogą również zaoszczędzić czas, na ograniczeniu przygotowań do wyjścia. Nie bez znaczenia pozostaje także elastyczny czas pracy - jako pracownik masz możliwość wyboru, w jakich godzinach pracujesz. Kluczem do sukcesu jest tutaj samo w sobie wykonanie zadania wraz z jego rezultatami.

Jeszcze efektywniejszym rozwiązaniem, pozwalającym na większą elastyczność może okazać się praca zdalna w systemie smart working. Z tego też powodu, jest to opcja stałe zyskująca na popularności, urastająca do rangi pracy marzeń. 

W jakiej pracy może nie sprawdzić się smart working?

Pomimo tego, że smart working znajdzie swoje zastosowanie w różnorodnych firmach i przedsiębiorstwach, niezależnie od tego, jakiej dziedziny dotyczy branża, którą się zajmują, w niektórych przypadkach metoda ta może okazać się nieefektywna. Dotyczy to w szczególności tych przedsiębiorstw, których założycielom nie zależy na samym w sobie pomyśle czy kreatywności własnych pracowników, a jedynie na wykonaniu odpowiedniej ilości zadań w ustalonym terminie.

Jeśli w twojej firmie pracownicy mają do realizacji ogromną ilość zadań w krótkim czasie, to znaczy, że smart working zdecydowanie się nie sprawdzi w twoim przypadku. Z tego systemu pracy powinni zrezygnować również właściciele przedsiębiorstw, niedysponujący sporym gronem pracowniczym. Wówczas smart working może nie tylko jawić się jako niezbyt wydajny, ale nawet obniżać poziom efektywności pracy. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Na czym w głównej mierze opiera się system pracy smart working?

Smart working to elastyczny system pracy, nastawiony przede wszystkim na jej efekty, a nie, jak ma się to w przypadku innych metod - czas wykonania określonych zadań.

Jakie wyróżniamy zalety metody smart working?

Wśród największych zalet smart working, możemy wyróżnić przede wszystkim możliwość rozwoju kompetencji przez poszczególnych pracowników, wyższy poziom zaangażowania w wykonywane zadanie, a co za tym idzie również zwiększenie efektywności pracy.

Dla jakich przedsiębiorstw smart working stanie się optymalnym rozwiązaniem?

Na wdrożenie metody smart working powinny zdecydować się przede wszystkim te firmy i przedsiębiorstwa, które stawiają na kreatywność, a także elastyczność wykonywanej pracy oraz nieszablonowe myślenie. Stanie się ona także doskonałym rozwiązaniem, w przypadku firm, zajmujących się różnorodnymi zadaniami oraz tych, posiadających spory, liczący kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób zespół pracowników.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Hoolik

Hoolik

Z jako pracodawca zastanawiam się, jakie umiejętności potrzebne są dla pracowników, którzy chcieliby pracować w systemie smart working? Jakie narzędzia i oprogramowanie są niezbędne w tej formie pracy? Artykuł mógłby być bardziej konkretny w tym zakresie.
Synthia

Synthia

Czy smart working ma wady? W artykule nie zostały poruszone żadne negatywne aspekty. Czy jest to system pracy, który sprawdzi się we wszystkich branżach? Chciałbym poznać również opinie pracowników, którzy już pracują w smart working.
Barozo99

Barozo99

Zastanawiam się, czy smart working nie jest zarezerwowany wyłącznie dla osób, które już pracują? Czy firmy będą w ogóle zainteresowane rekrutowaniem pracowników na takiej zasadzie? Chętnie dowiedziałbym się na ten temat więcej.
Thomas

Thomas

Jako pracownik właśnie szukam możliwości elastycznej pracy, która pozwoli mi na realizację zadań w dogodnym dla mnie czasie i miejscu. Artykuł daje mi nadzieję, że smart working to rozwiązanie, na które warto postawić.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.