Spis treści
To Cię powinno też zainteresować: Dodatek za pracę w godzinach nocnych.
Czym są benefity dla pracowników?
Benefit pracowniczy to praktyczna forma pozapłacowego upominku bądź usługowej korzyści dla każdego, kto wykonuje daną aktywność lub chce poszerzyć własny krąg zainteresowań. Zgodnie z założeniami koncepcji zarządzania czasem work-life balance, coraz więcej przedsiębiorstw stawia za cel dostarczenie pracownikom większej swobody do podnoszenia kompetencji czy rozwijania pasji. Osiągnięcie prywatno-zawodowej równowagi życia można z powodzeniem wspierać poprzez atrakcyjną ofertę bonusów, które (w określonych proporcjach i czasie) przysługują jako okazjonalny dodatek do wynagrodzenia. Bonus pracowniczy zazwyczaj leży w gestii pracodawców, dla których liczy się zarówno zachowanie odpowiedniego wizerunku firmy, jak i zwiększenie zaufania zatrudnionych czy nawet podniesienie produktywności kadry. Co istotne, każdy benefit przyznawany jest niezależnie od wynagrodzenia, dlatego nie posiada możliwości wymiany na premię w gotówce.
Dodatki dla pracowników stanowią też niezmiernie ważną część wsparcia podstawowych potrzeb, gdzie istotną rolę odgrywa ułatwiony dostęp do szeroko dostępnych usług. Korzystanie z tego typu udogodnień powinno jednak odzwierciedlać rzeczywiste warunki firmy, a ich częstotliwość nie utrudniać efektywnego czasu pracy. Należy też zdawać sobie sprawę, że nie każde przedsiębiorstwo może pozwolić sobie na szeroki wachlarz udogodnień dla wszystkich członków załogi. Źródłem potencjalnych trudności w zakresie organizacji benefitów po stronie pracodawcy mogą być m.in. kameralne zaplecze techniczne, niewielkie doświadczenie kierownictwa czy ograniczone finanse.
Owocowe czwartki - kto może je otrzymać?
Wspieranie aktywności fizycznej oraz propagowanie witalnego trybu życia niosą za sobą szereg korzyści, które w dużym stopniu wpływają na wzrost możliwości pracowników, a co za tym idzie - wspomagają utrzymanie wysokiej kondycji firmy. Jedną z form cyklicznego doskonalenia żywienia jest wdrażanie owocowych nawyków do podstawowej diety pracownika, które planowo odbywa się w wyznaczone dni tygodnia. Benefit ten jest doskonale znany jako owocowe czwartki i - w większości przypadków - polega na dostarczaniu członkom załogi unikatowych koszy ze świeżymi owocami. Tego typu aktywność zazwyczaj można zaobserwować wśród przedsiębiorców, prowadzących działalność o charakterze usługowym, gdzie istotną rolę odgrywa biurowe zagospodarowanie pomieszczeń. Zdarza się, że dedykowane dostawy przysmaków przysługują także zatrudnionym w formie umów na odległość, które mają charakter dodatkowego prowiantu do domu.
Niektóre firmy, aby wzbudzić większe zainteresowanie ofertą, decydują się na kompletowanie zestawów, które - oprócz owoców - zawierają warzywa, przekąski, a nawet słodycze. Co ważne, tego rodzaju asortyment niekiedy pojawia się częściej niż raz w tygodniu. Najbardziej profesjonalne pozycje poparte są edukacyjną literaturą, spotkaniami w plenerze, jak również firmowymi warsztatami z dietetykiem. Znane są też przypadki zestawienia owocowych czwartków z innymi dodatkami żywienia (benefity śniadaniowe), a nawet posiłkami o stałej porze dnia (poranna kawa i ciastko, lunch).
Pozostałe benefity dla pracowników
Do kategorii dodatków na potrzeby zatrudnionych zalicza się wiele aktywności, które w różny sposób usprawniają komunikację, a także podnoszą zadowolenie i umacniają służbowe relacje. Są to przede wszystkim rozmaite upominki o charakterze handlowo-usługowym (bony na zakupy, vouchery do kina), medycznym (prywatna opieka lekarska), szkoleniowym (kursy językowe) lub sportowym (karta Multisport - m.in. aerobik, basen, fitness, gry zespołowe, siłownia). Często można też spotkać pozapłacowe dofinansowanie transportu, którego celem jest zwrot części poniesionych kosztów na rzecz własnego dojazdu pracownika.
Niektóre benefity mogą dotyczyć również poszczególnych członków rodziny, szczególnie osób małoletnich (dni otwarte, zajęcia integracyjne) czy niepełnosprawnych seniorów (akcje charytatywne, służbowy wolontariat). Jeśli pracownik jest w trakcie pobierania renty bądź trafił na emeryturę, może dodatkowo ubiegać się o zdrowotne świadczenie z ramienia Zakładu Ubezpieczeń Społeczsnych (ZUS).
Czy owocowy benefit jest już powszechny?
Owocowe dodatki w firmach już od wielu lat podbijają serca biznesu, a ich największe zainteresowanie skupia się w krajach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych. W Polsce praktykowane są najczęściej przez przedstawicieli oddziałów zagranicznych korporacji, których celem jest wzmacnianie światowego trendu na ekologiczny styl życia. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie to coraz częściej obowiązuje w kręgu benefitów średnich i dużych zakładów, posiadających w pełni profesjonalne biura bądź świadczących zatrudnienie w modelu home office. Owocowy dzień tygodnia (np. owocowy czwartek) stanowi bowiem w zasadzie najtańszą formę dodatku, o czym świadczą nie tylko niskie ceny produktów, ale i możliwość rozliczania pozycji jako kosztów uzyskania przychodu.
- Benefity pracownicze to praktyczna forma pozapłacowego upominku lub usługowej korzyści dla pracowników.
- Przedsiębiorstwa coraz częściej stawiają za cel dostarczanie pracownikom większej swobody do podnoszenia kompetencji czy rozwijania pasji w ramach koncepcji work-life balance.
- Jednym z popularnych benefitów są owocowe czwartki, czyli dostarczanie pracownikom koszy ze świeżymi owocami w wyznaczone dni tygodnia w celu wspierania witalnego trybu życia.
- Benefity pracownicze to także różne formy dofinansowania, upominki handlowo-usługowe, opieka medyczna, karty multisport czy dofinansowanie transportu.