Spis treści
Koniecznie zapoznaj się również z sekcją Koronawirus i tarcza antykryzysowa, gdzie znajdziesz więcej porad na temat dofinansowania.
Na jakie dopłaty może liczyć pracownik od pracodawcy?
Zastanawiasz się, na jakie dofinansowanie od pracodawcy może liczyć pracownik? Istnieje kilka form dopłat, o jakie pracownik może ubiegać się u swojego szefa. Na liście tych świadczeń znalazło się m.in. dofinansowanie okularów, studiów podyplomowych, posiłków, odzieży roboczej oraz dofinansowanie urlopu, o którym pisaliśmy w artykule "Wczasy pod gruszą – komu się należą?".
Dofinansowanie okularów
To świadczenie, które dotyczy osób pracujących na komputerach w biurach, pracowniach komputerowych itd. Długotrwała praca przy komputerze może wywołać choroby znacznie bardziej poważne niż zaczerwienienie spojówek. Wśród nich znalazły się m.in. zespół suchego oka, zły kontrast widzenia, rozmywanie się obrazu. Dlatego też zgodnie z Kodeksem Pracy, osobom pracującym na komputerze przysługuje dopłata od wykonywanej pracy na rzecz zakupu okularów.
Dofinansowanie studiów podyplomowych
Kolejną ważną formą dofinansowania, jakie można dostać od szefa, jest dofinansowanie studiów podyplomowych. W ten sposób pracodawca inwestujący w pracownika, zyskuje dostęp do eksperta z konkretnymi kwalifikacjami zawodowymi. Studia podyplomowe mogą odbywać się na uczelni, w instytucie badawczym oraz instytucie naukowym PAN, gdzie trwają minimum dwa semestry. Równolegle pracownik kontynuuje zatrudnienie, a po ukończeniu studiów ma nawet szanse na otrzymanie podwyżki.
Dofinansowanie posiłków
Dzięki nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej wraz z dniem 1 marca 2022 roku wzrosła kwota zwolnienia z oskładkowania dofinansowania posiłków dla pracowników. Obecnie więc kwota ta wynosi 300 zł na pracownika miesięcznie, co stanowi prawie o 60% więcej. Poprzednia stawka wynosiła bowiem zaledwie 190 zł. Zmiana ta ma zachęcać pracodawców do korzystania z dopłat do posiłków jako formy benefitu pracowniczego. Na takie dopłaty od pracy mogą w wielu zakładach liczyć m.in. pracownicy fizyczni.
Dofinansowanie odzieży roboczej
Ponadto pracownikom wielu zakładów przysługują także dotacje na odzież i obuwie robocze. Oczywiście, o ile wymaga tego środowiska pracy. W takim przypadku pracownikom, którzy w miejscu pracy używają własnej odzieży i obuwia roboczego, przysługuje zwrot w wysokości adekwatnej do jego aktualnej ceny oraz czasu jej użytkowania. Po stronie pracodawcy stoi także obowiązek prania, konserwacji oraz odkażania takiej odzieży. Jeżeli jednak pracodawca zapewnia odzież w miejscu pracy, pracownikowi nie należy się taka dopłata do pracy. Warto również zwrócić uwagę na to, że kwestia wyposażenia pracowników w odzież i obuwie robocze oraz w środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej w każdym miejscu może wyglądać inaczej, przez co powinna zostać określona w regulaminie lub zarządzeniu, którego treść znana jest pracownikom.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dopłaty?
Starając się o przyznanie dopłaty od pracy, należy mieć świadomość tego, że nie każdy pracownik może je otrzymać. Każdy kandydat do dofinansowania powinien spełniać określone wymagania. Te z kolei zależą od rodzaju pracy, jaką dana osoba wykonuje. Przyjrzyjmy się więc temu na konkretnych przypadkach.
Kto może otrzymać dofinansowanie okularów?
Ubiegający się o dofinansowanie zakupu okularów pracownik, musi spełniać kilka istotnych warunków. Mowa tu m.in. o tym, że osoba ta musi:
- Pracować przed komputerem minimum przez 4 godziny w ciągu całego dnia pracy;
- Przedstawić wystawiony przez lekarza dokument o konieczności noszenia okularów.
Co więcej, zaświadczenie lekarskie powinno zostać wydane w trakcie badań pracowniczych. Nie ma znaczenia natomiast, czy pracownik potrzebuje okularów do noszenia na stałe, czy wyłącznie do pracy przy komputerze.
Kto może otrzymać dofinansowanie posiłków?
Zgodnie z Kodeksem pracy, dofinansowanie posiłków może mieć formę dopłaty lub posiłku regeneracyjnego, który jest wydawany na pracowniczej stołówce. Posiłek ten przysługuje osobom wykonującym pracę fizyczną, pracują pod ziemią, na zewnątrz lub w innych, trudnych warunkach. Jeżeli więc właśnie taki jest charakter wykonywanej przez pracownika pracy – w ciągu dnia powinien on otrzymać ciepły posiłek, który pokrzepi i doda mu sił.
Kto może otrzymać dofinansowanie odzieży ochronnej?
W świetle obowiązującego prawa obowiązek zapewnienia odzieży ochronnej pracownikom leży po stronie pracodawcy. Podobnie zresztą jak w przypadku uniformu. Jeśli jednak chodzi o odzież i obuwie ochronne – w przypadku, gdy pracodawca nie zapewnia pracownikom dostępu do nich, jest on zobowiązany do dofinansowania na rzecz pracownika, który w pracy korzysta z własnej odzieży. Jej wysokości powinna być jednak adekwatna do aktualnej ceny tego sprzętu oraz czasu jego użytkowania.
Kto może otrzymać takie dofinansowanie wczasów?
Otrzymanie takiego dofinansowania jest uwarunkowane gównie kryterium socjalnym, co w praktyce oznacza, że nie każdy taką dopłatę może otrzymać. Wszystko będzie zależeć od sytuacji życiowej, rodzinnej lub materialnej, w jakiej pracownik obecnie się znajduje. Co więcej, może się także różnić wysokość świadczenia wypłacanego poszczególnym pracownikom. Aby więc dostać takie dofinansowanie od pracy, należy złożyć wniosek, a w oświadczeniu przedstawić pokrótce swoją aktualną sytuację życiową. Warto również dodać, że osobami uprawnionymi do korzystania z tej formy dofinansowania są nie tylko pracownicy, ale i ich rodziny. Skorzystać z prawa do tego świadczenia mogą także emeryci i renciści wraz z rodzinami – oczywiście jeżeli są oni byłymi pracownikami.
Czy dofinansowania są odpłatne?
Nie, dofinansowania nie są płatne. Może jednak dojść do sytuacji, w której kwota otrzymanego dofinansowania będzie mniejsza niż to, ile zapłaciło się za zakupione do pracy okulary, odzież ochronną bądź kwoty, której się wydało podczas wakacji. Oczywiście zawsze można się też zapytać pracodawcy, czy nie dopłaci więcej, aczkolwiek należy się liczyć z tym, że jeśli się zgodzi, będzie to wyłącznie jego dobrą wolą. W zdecydowanej większości przypadków można się więc spotkać z odmową.
Kiedy warto z takich dopłat skorzystać?
Dofinansowanie od pracodawcy to świetna okazja do osób, które mają kilka wydatków związanych z pracą (np. zakup okularów, odzieży ochronnej), a nie chcą pokrywać kosztów ich zakupu z własnej kieszeni. Zwłaszcza biorąc pod uwagę ceny, które w przypadku tych przedmiotów nie należą do najtańszych. Ponadto są one także szansą na to, by spędzić wakacje z rodziną, nie wydając na nie fortuny.