Spis treści
Czytaj także: List intencyjny i promesa zatrudnienia - czy po przyjęciu oferty pracy można się wycofać?
Docenienie przez przełożonego - co może stać na przeszkodzie?
Dobry przełożony bacznie obserwuje pracowników, lecz robi to w sposób bardzo dyskretny. Dlatego z łatwością zauważa, gdy ktoś przywiązuje dużą wagę do swoich obowiązków, lecz jednocześnie jego uwadze nie umknie ignorowanie poleceń czy niewywiązywanie się ze zleconych zadań. Niemniej jednak w niektórych sytuacjach przełożony może nie zauważyć poświęcenia pracownika. W najgorszym przypadku wynika to z jego złej woli i przeświadczenia, że zatrudnieni muszą dawać z siebie absolutnie wszystko, bez względu na okoliczności. Obecnie na szczęście odchodzi się od takiego modelu postrzegania pracowników. Docenienie przez przełożonego nie zawsze jest możliwe w cięższych okresach, gdy nadmiar pracy powoduje, że na inne kwestie brakuje czasu. Rywalizacja między zatrudnionymi również może przyczynić się do błędnego postrzegania konkretnych osób, jednak warto pamiętać, że to przełożony ma obowiązek dbania o właściwe relacje w zespole. Jeśli pracujemy w dużej firmie, problemem może okazać się sztywny system przyznawania awansów, który nie uwzględnia indywidualnych predyspozycji pracowników.
Jak zasugerować przełożonemu chęć awansu?
Awans w pracy pozwala nie tylko osiągać wyższe wynagrodzenie, lecz również rozwijać się zawodowo. Najczęściej czekamy na to, aż przełożony sam wystąpi z jego propozycją, jednak w niektórych przypadkach sami musimy się o niego upomnieć. Jak dostać awans w pracy? Jak zasugerować przełożonemu podwyżkę? Musimy przede wszystkim skupić się na naszych atutach, a więc zastanowić się, dlaczego właściwie powinniśmy otrzymać awans oraz wyższe wynagrodzenie. Być może posiadamy coraz szerszą wiedzę w danej branży albo wykonujemy obowiązki obarczone coraz większą odpowiedzialnością? Te i podobne argumenty warto zebrać w jedną całość, a następnie udać się na rozmowę do szefa. Pamiętajmy, że musi ona przebiegać w spokojnych warunkach, a nie na przykład podczas biznesowego lunchu czy spotkania integracyjnego. Podczas rozmowy przedstawmy swoją sytuację zawodową oraz oczekiwania. Weźmy też pod uwagę, że przełożony może zadawać nam różnego rodzaju pytania, tak aby upewnić się, jakie dokładnie są nasze cele i zamiary. Jednocześnie nie stawiajmy sprawy na przysłowiowym ostrzu noża - grożenie złożeniem wypowiedzenia nie zostanie dobrze odebrane. Możemy natomiast wspomnieć o realiach rynkowych, jakie występują w danej branży.
Co możemy zrobić, aby zostać zauważonym przez przełożonego?
Co zrobić, aby zostać docenionym w pracy? Podstawowym zadaniem jest sumienne wykonywanie swoich obowiązków. Ważne, aby wszystko było gotowe na czas, a przygotowane przez nas rozwiązania czy projekty nie zawierały błędów. Wbrew pozorom trudno dziś o dobrego, zaangażowanego pracownika, który wywiązuje się z przydzielonych mu zadań. Warto też pokazywać chęć do rozwoju, na przykład poprzez uczestnictwo w różnych szkoleniach czy kursach. Przełożeni doceniają pomoc okazywaną innym pracownikom, zwłaszcza gdy ci nie radzą sobie z pewnymi sprawami. Niemniej jednak uważajmy, aby nie wykonywać obowiązków za kogoś - chodzi tutaj wyłącznie o pomoc doraźną, na przykład udzielenie porady.
Chcąc zostać zauważonym przez przełożonego, wykażmy się elastycznym podejściem do pracy. Nie chodzi o to, by każdego dnia pracować w godzinach nadliczbowych, jednak jeśli zaistnieje taka konieczność, warto od czasu do czasu zostać w pracy dłużej, oczywiście w miarę możliwości. Przełożony powinien zrozumieć, że w danym dniu nie możemy pracować ponad normę, gdyż na przykład musimy odebrać dziecko z przedszkola, jednak odmowa wykonania obowiązków bez uzasadnionej przyczyny nie spotka się z aprobatą. Pamiętajmy przy tym, aby w żadnym przypadku nie narzucać się przełożonemu oraz nie starać się wyręczać go w obowiązkach, zwłaszcza w kontekście podejmowania decyzji czy zarządzania zespołem.
Co zrobić, gdy spotkamy się z niepowodzeniem?
Czy zmiana pracy to ostateczność?
Decyzja o zmianie pracy nigdy nie przychodzi łatwo, a dodatkowo składa się na nią wiele różnych czynników. Pracownicy traktują ją jako rozwiązanie ostateczne, do którego najczęściej nie chcą się uciekać. Kiedy jednak warto nad nim pomyśleć? Jeśli każdego dnia zastanawiamy się, jak zostać zauważonym przez przełożonego, a nasze działania w dłuższej perspektywie nie przynoszą żadnych rezultatów, zmiana pracy może okazać się jedynym rozsądnym wyjściem.