Spis treści
Przeczytaj także artykuł: Masz już odpowiednie wykształcenie, ale nie wiesz, jak zdobyć doświadczenie? Sprawdź!
Główne powody dla których podnosimy wiedzę
Nabywanie dodatkowej wiedzy, a co za tym idzie zwiększanie swoich umiejętności w pracy jest niezwykle ważne. Rynek pracy jest bardzo dynamiczny, a ludzie często bardzo długo poszukują zatrudnienia. Procesy rekrutacyjne są coraz bardziej skomplikowane, składają się z wielu etapów i mają na celu wyłonienie najlepszych pracowników, a nie tylko "dobrych". Umiejętności, które jeszcze kilka-kilkanaście lat temu były pożądane, np. znajomość języka angielskiego, prawo jazdy kategorii B czy też umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office teraz są podstawą i już nie wystarczą, by znaleźć dobrą pracę.
Nowe umiejętności w pracy i ciągłe zwiększanie swoich kompetencji pozwala na znalezienie dobrze płatnej pracy, która pozwoli na lepsze perspektywy niż tylko "wiązanie końca z końcem". Taka praca da także kolejne możliwości rozwoju (np. poprzez kursy czy szkolenia). Oprócz tego podnoszenie wiedzy pozwala na zdobywanie awansów i podwyżek, lepszą pozycję w firmie i ogólnie na rynku pracy oraz dodatkowe docenienie przez szefa w postaci premii finansowej, nagród rzeczowych i innych wyróżnień.
Korzyści z nowych umiejętności
To jednak nie wszystkie zalety zwiększania swoich kompetencji i nabywania nowych umiejętności. Kursy doszkajające w pracy pozwalają nie tylko na poszerzenie wiedzy, ale także na zyskanie uznania. W ten sposób pracownik może pokazać, że zależy mu na pracy dla danej firmy oraz to, jak bardzo jest zaangażowany w jej sukces. Pracownicy, którzy stale się rozwijają są bardziej pożądani przez pracodawców. Oznacza to dla nich, że taki pracownik łatwiej nauczy się nowych obowiązków, będzie można awansować go zgodnie z nowymi kompetencjami, a dodatkowo przyczyni się on do sukcesu firmy w przyszłości.
Sam pracownik może liczyć na wyższe zarobki, awans, premie uznaniowe, nagrody, wyróżnienie oraz uznanie w oczach szefa. Pracownicy, którzy mają wiele różnych umiejętności i stale poszerzają swoje kompetencje mają bezpieczniejsze stanowisko w pracy. Oznacza to, że nie muszą tak bardzo martwić się ewentualnym zwolnieniem, ponieważ trudno będzie ich zastąpić.
Możemy także zdobywać umiejętności miękkie, które niekoniecznie związane są z wykonywanym zawodem. Czym są umiejętności miękkie? To chociażby: umiejętność wykonywania obowiązków pod presją czasu, umiejętność motywowania innych, odporność na stres, zdolności perswazyjne czy logiczne myślenie.
Konsekwencje niepodnoszenia swoich kompetencji
Pracownik, który nie korzysta z kursów i szkoleń oraz nie podnosi swoich kwalifikacji, może boleśnie przekonać się o tym, jak zmienny jest w dzisiejszych czasach rynek pracy. Jeśli będziemy stali w miejscu, na nasze stanowisko znajdą się osoby, które będą po prostu lepsze. Każdy dodatkowy język, znajomość kolejnego programu komputerowego, a nawet posiadanie takich umiejętności jak dobra organizacja pracy sprawia, że wypadamy lepiej w oczach naszego pracodawcy lub potencjalnego.
Brak odpowiednich kompetencji może sprawić, że napotkamy trudności ze znalezieniem pracy. Pracodawcy oczekują od zatrudnionych osób pewnych umiejętności i nie każdy przewiduje szczegółowe szkolenie od podstaw. Przykładowo, jeśli aplikujemy na stanowisko grafika komputerowego, musimy mieć opanowanie pewne programy do pracy. Pracodawca nie będzie nas szkolił z ich obsługi.
Jeśli już pracujemy i nie podnosimy swoich kwalifikacji, możemy obawiać się ewentualnego zwolnienia w przyszłości. Niektóre stanowiska pracy wymagają ciągłego poszerzania umiejętności i jeśli nie będziemy tego robić, szybko wypadniemy z rynku pracy i nie znajdziemy zatrudnienia.
Podsumowanie podnoszenia umiejętności
Podnoszenie swoich kompetencji jest bardzo ważne na ciągle zmieniającym się rynku pracy. Umiejętności, które niegdyś stanowiły dodatkowy atut, jak np. znajomość języka angielskiego, teraz już nie wystarczą, by znaleźć dobrą pracę. Dlatego też powinniśmy ciągle się doszkalać, zdobywać nowe, nawet nieoczywiste kompetencje (np. znajomość "egzotycznego" języka obcego, np. chińskiego czy norweskiego) oraz kompetencje miękkie, które znacznie ułatwiają pracę i pokazują nas w lepszym świetle przed potencjalnym pracodawcą (np. umiejętność pracy w stresie czy świetnia organizacja pracy). Jeśli nie będziemy się uczyć i doszkalać, możemy obawiać się trudności ze znalezieniem dobrej pracy lub zwolnienia z obejmowanego stanowiska. Za to dodatkowe umiejętności dadzą nam szansę awansu i lepszych zarobków, a także uznanie w oczach pracodawcy.
- Zwiększanie swoich kompetencji w pracy jest niezbędne na dzisiejszym rynku pracy, który jest bardzo konkurencyjny i wymagający.
- Pracownicy, którzy stale się rozwijają, są bardziej pożądani przez pracodawców i mają większe szanse na awanse i podwyżki.
- Niepodnoszenie swoich kwalifikacji może prowadzić do trudności ze znalezieniem dobrej pracy bądź zwolnienia z obecnego stanowiska.
- Pracownicy powinni udoskonalać swoje umiejętności, zarówno te fachowe, jak i miękkie, aby zapewnić sobie stabilne i obiecujące perspektywy zawodowe.