Spis treści
Jakie informacje zdobędziesz poprzez przeczytanie poniższego artykułu?
- czym tak naprawdę jest metoda SMART;
- do czego służy ten sposób formułowania celów;
- czy metoda SMART może być pomocna podczas wykonywania obowiązków zawodowych;
- jakie są cele, według metody SMART;
- czym jest metoda SMARTER.
Jeśli interesujesz się rozwojem zawodowym, koniecznie przeczytaj też artykuł mówiący o tym, dlaczego warto określać cele w swojej pracy.
Czym jest metoda SMART?
Czym tak naprawdę jest metoda SMART? Jest to system formułowania celów, który służy zwiększeniu efektywności podejmowanych działań.
- Specific – konkretny;
- Motivational – mierzalny, motywujący;
- Attainable – możliwy do osiągnięcia;
- Relevant – dający widoczne rezultaty;
- Time-bound – możliwy do precyzyjnego określenia w czasie.
Terminy powyżej są głównym wyznacznikiem formułowania celów zgodnie z metodą SMART. Dzięki nim możliwe jest określenie realnych, możliwych do wykonania zadań, które przyczynią się do efektywnego wykorzystywania swoich kompetencji.
Do czego służy metoda SMART?
Wyznaczanie celu metodą SMART ma za zadanie zwiększenie efektywności pracy, a także zmniejszenie ilości porażek związanych z porzucaniem określonych działań. Służy ona również do unikania podejmowania wyzwań, które są niemożliwe do zrealizowania w obecnej sytuacji, przy pomocy dostępnych narzędzi lub w wybranym terminie. Dzięki niej, możliwe jest zwiększenie satysfakcji ze swojej pracy i zmniejszenie ryzyka wystąpienia wypalenia zawodowego.
Choć może wydawać się, że formułowanie celów zgodnie z założeniami metody SMART jest czasochłonne i wymagające, efekty z pewnością zrekompensują początkowy wysiłek.
- Cele powinny być skonkretyzowane. Niezbędne jest wykształcenie umiejętności definiowania wskaźników, które będą świadczyły o osiągnięciu docelowego stanu rzeczy. Nie należy mylić specyficzności celu ze zbyt szczegółowym opisem metody jego osiągnięcia.
- Aby dany cel był możliwy do osiągnięcia, powinien być motywujący. Jeśli będzie zachęcał do podjęcia działań, wszystkie kroki niezbędne do jego osiągnięcia będą łatwiejsze do podjęcia. Dlatego właśnie, niezwykle ważne jest, aby wyznaczone do osiągnięcia stany rzeczy, były zgodne z wartościami reprezentowanymi przez siebie, firmę lub konkretnego pracownika, który jest odpowiedzialny za realizację zadania. Tylko wtedy będzie możliwy rozwój kompetencji pracowników danego przedsiębiorstwa, który wpłynie na poprawę pozycji całej firmy.
- Wszystkie formułowane cele, zgodnie z zasadą SMART, powinny być możliwe do osiągnięcia z wykorzystaniem dostępnych kompetencji i narzędzi. Pod uwagę należy wziąć pieniądze, wykształcenie i umiejętności pracowników, samoocenę osób zaangażowanych w danych projekt, dostępny czas, a nawet relacje w zespole. Warto też zwrócić uwagę na kompetencje miękkie i twarde członków grupy, której zlecono dane zadania.
- Wyznaczony cel musi być istotny z punktu widzenia osób zaangażowanych w jego osiągnięcie. Jeśli dany projekt zostanie uznany za zbędny, nieciekawy i niepotrzebny, niemożliwe będzie rzetelne i poprawne wykonanie zadań związanych z jego osiągnięciem.
- Ostatnim elementem, o którym należy pamiętać formułując cel zgodnie z metodą SMART, jest wyznaczenie deadline'u. Dzięki niemu, możliwe jest nie tylko zmotywowanie pracowników do terminowego wykonania zleconych zadań, ale również skuteczne monitorowanie prowadzonych prac. Terminowość to podstawa progresu w firmie.
Czy metoda SMART pomaga definiować cele?
Niezwykle efektywnym sposobem, na nieustanny rozwój zawodowy lub poprawę wyników w firmie, może być metoda SMART - cele formułowane zgodnie z jej założeniami są motywujące, a ich realizacja zwiększa poczucie satysfakcji. Już samo zapisanie celu sprawia, że prawdopodobieństwo jego osiągnięcia znacząco się zwiększa.
Zdefiniowanie mierzalnego celu, który z pewnością zostanie skutecznie zrealizowany, jest trudne. Metoda SMART może przydać się w celu określenia swoich dążeń, jeśli nie zostały one jeszcze precyzyjnie sformułowane. Warto określić jaki efekt końcowy ma być osiągnięty, a następnie przeanalizować dany stan rzeczy pod kątem kryteriów specific, measurable, actionable, realistic, time lined.
Jakie są cele, według metody SMART?
Aby zrozumieć czym tak naprawdę jest metoda SMART – przykłady prawidłowo sformułowanych celów powinny zostać dogłębnie przeanalizowane. Jak krok po kroku należy zapisywać cele SMART?
Przede wszystkim, niezbędne jest określenie oczekiwanego stanu rzeczy. Może to być np. zrzucenie nadmiarowych kilogramów. I co dalej? Po pierwsze - konkretyzacja. Dobrym przykładem może być wyznaczenie konkretnej liczby kilogramów i przeformułowanie pierwotnego stwierdzenie na zdanie: "zrzucę 10 nadmiarowych kilogramów". Następnie należy zastanowić się nad tym, czy jest to motywujące – czy chudnięcie jest zgodne z aktualnie wyznawanymi wartościami.
Cel ten powinien być możliwy do osiągnięcia przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi. Warto więc uwzględnić sposoby chudnięcia – „zrzucę 10 nadmiarowych kilogramów przez ćwiczenia na siłowni (3 razy w tygodniu)”. Cel ten powinien być istotny. Warto odpowiedzieć więc na pytanie, czy faktycznie dieta redukcyjna jest ważna akurat w tym okresie życia. Ostatni element to deadline. Finalna forma celu brzmiałaby następująco: „Zrzucę 10 nadmiarowych kilogramów przez ćwiczenia na siłowni (3 razy w tygodniu). Cel chcę osiągnąć do końca tego roku kalendarzowego”.
Metoda SMARTER
Metoda SMARTER to system podobny do wyżej opisanej metody SMART. Dodatkowe litery symbolizują słowa: exciting - ekscytujący, recorded - zapisany.
Cel, który jest ekscytujący, wzbudza emocje. Dzięki temu znacząco zwiększa się poziom motywacji do jego osiągnięcia. Z kolei zapisanie wyznaczonego celu na papierze czy w notatniku komputerowym, zwiększa prawdopodobieństwo realnego podjęcia działań. Uzupełnienie metodyki formułowania dążeń o te dwa kryteria sprawia, że dużo łatwiejsze i przyjemniejsze jest wykonywanie zadań przybliżających do osiągnięcia wyznaczonego celu.
- Metoda SMART to system formułowania celów, którego celem jest zwiększenie efektywności działań oraz zmniejszenie ilości porażek.
- Cele formułowane zgodnie z metodą SMART są motywujące, a ich realizacja zwiększa poczucie satysfakcji.
- Aby sformułować cel zgodnie z metodą SMART, należy konkretyzować, czy jest on motywujący, możliwy do osiągnięcia, istotny oraz określić deadline.
- Metoda SMARTER to uzupełnienie metodyki formułowania celów o kryteria „exciting” (ekscytujący) oraz „recorded” (zapisany).