Spis treści
Pracodawca powinien konsekwentnie podejmować działania mające na celu ochronę zdrowia i życia pracowników. Obejmuje to przede wszystkim regularne oceny ryzyka zawodowego, które pozwalają na identyfikację i minimalizację zagrożeń. Pracodawca powinien systematycznie aktualizować procedury bezpieczeństwa oraz dostosowywać środki ochrony indywidualnej do potrzeb pracowników, w tym zapewnić im odpowiednią odzież ochronną, obuwie oraz sprzęt.
Jak zadbać o to, aby zakład pracy spełniał wszystkie podstawowe kwestie z zakresu higienicznych warunków pracy?
Bezpieczeństwo pracy – przepisy
Obowiązki zatrudniającego sprowadzić można do kilku kwestii. Istotne jest stworzenie bezpiecznego środowiska pracy i odpowiedniej organizacji zadań. Ponadto pracodawca powinien przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, natomiast w przypadku wykrycia uchybień w tym zakresie jego obowiązkiem jest podejmowanie takich działań, które skutecznie wyeliminują braki.
Podmiot zatrudniający powinien też na bieżąco kontrolować stan bezpieczeństwa w firmie. W przypadku zmian warunków pracy lub też wprowadzeniu nowoczesnych maszyn musi zadbać o właściwe szkolenia dla pracowników. Polityka bezpiecznego miejsca pracy obejmuje także profilaktykę wypadkową.
Bezpieczeństwo pracy a rozpoczęcie działalności
Przystępując do prowadzenia własnego biznesu, przedsiębiorcy muszą pamiętać o spełnieniu określonych wymogów prawnych. Obejmują one między innymi powiadomienie odpowiednich instytucji o rozpoczęciu działalności gospodarczej.
Zgodnie z przepisami (Kodeku pracy art. 209 § 1), osoba wchodząca na rynek ma obowiązek poinformować właściwego inspektora pracy oraz państwowego inspektora sanitarnego o lokalizacji, rodzaju i zakresie swojej działalności. Musi to zrobić ciągu 30 dni od daty uruchomienia przedsiębiorstwa.
To samo dotyczy sytuacji, w której przedsiębiorca zdecyduje się na zmianę miejsca prowadzenia biznesu lub jego profilu. Realizacja tego obowiązku jest istotna nie tylko z punktu widzenia przestrzegania prawa, ale umożliwia także uzyskanie fachowego wsparcia i porad ze strony inspektorów pracy i sanitarnych, które mogą być cenne w początkowej fazie funkcjonowania firmy.
Co powinien zapewnić pracodawca?
Przepisy BHP nakładają na firmy konkretne wymogi dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom. Pracodawcy powinni pamiętać, że w ich gestii znajdują się poniższe kwestie.
- Oznakowanie zagrożeń. Pracodawca powinien zadbać o odpowiednie oznakowanie miejsc potencjalnie niebezpiecznych dla pracowników. Znaki informują o ewentualnych ryzykach.
- Środki ochrony osobistej. Pracodawca musi zapewnić pracownikom odpowiednie środki ochrony osobistej (np. kaski, rękawice, okulary ochronne), które zminimalizują ryzyko wystąpienia obrażeń lub uszczerbku na zdrowiu w przypadku wypadków lub niebezpiecznych sytuacji.
- Szkolenia z BHP. Pracodawca powinien regularnie organizować szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników. Szkolenia te mają na celu zwiększenie świadomości zagrożeń oraz nauczenie pracowników unikania niebezpiecznych sytuacji.
- Przestrzeganie zasad i procedur. Pracodawca musi upewnić się, że wszyscy pracownicy przestrzegają określonych zasad i procedur bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno procedur postępowania w przypadku wypadku, jak i ogólnych zasad zachowania w miejscu pracy.
- Monitoring i kontrola. Pracodawca powinien regularnie kontrolować stan bezpieczeństwa w miejscu pracy. To pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych uchybień i szybką reakcję w celu ich usunięcia.
- Zapewnienie odpowiednich warunków pracy. Pracodawca musi zadbać o odpowiednie warunki pracy, takie jak właściwe oświetlenie, wentylację czy ergonomiczne ustawienie stanowisk pracy. Te elementy wpływają na komfort pracy i zdrowie pracowników.
- Wdrażanie procedur awaryjnych. Pracodawca powinien mieć ustalone procedury awaryjne i ewakuacyjne w przypadku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, takich jak pożar lub awaria. Warto upewnić się, że wszyscy pracownicy są z nimi zaznajomieni, na przykład poprzez przeprowadzanie próbnych ewakuacji.
- Inspekcje i przeglądy. Pracodawca powinien regularnie przeprowadzać inspekcje i przeglądy stanu bezpieczeństwa w miejscu pracy, aby identyfikować potencjalne zagrożenia i podejmować odpowiednie działania naprawcze.
Kiedy zdarzy się wypadek – pierwsza pomoc
Aspekt bezpieczeństwa w zakładzie pracy dotyczy również udzielania pierwszej pomocy. Zgodnie z przepisami, pracodawca ma obowiązek:
- zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników,
- wyznaczyć pracowników do udzielania pierwszej pomocy i wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników,
- zapewnić łączność ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w szczególności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, ratownictwa medycznego oraz ochrony przeciwpożarowej.
Opisane powyżej działania w każdym przypadku powinny być dostosowane do wielkości zakładu pracy, jak i ilości pracowników. Jeżeli pracodawca zatrudnia jedynie pracowników młodocianych, to wypunktowane obowiązki wykonywać może sam.
Źródło obrazka: www.gvarant.pl
Co zrobić w razie wykrycia zagrożenia dla zdrowia i życia w miejscu pracy?
W przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia dla zdrowia lub też życia pracowników (na przykład pożaru lub awarii), podmiot zatrudniający powinien podjąć niezwłocznie działania, które pozwolą mu poinformować wszystkich zatrudnionych o zagrożeniu.
- Dokonanie szybkiej oceny sytuacji pod kątem rodzaju i skali zagrożenia. W zależności od ryzyka, decyzja o dalszych działaniach powinna być podjęta bez zbędnej zwłoki.
- Pracownicy muszą zostać poinformowani o istniejącym zagrożeniu, najlepiej za pomocą ustalonych wcześniej procedur alarmowych, takich jak syreny alarmowe, komunikaty głosowe lub inne szybkie środki komunikacji.
- Praca powinna być natychmiast wstrzymana w bezpieczny sposób, aby zapobiec dalszemu narażeniu pracowników.
- Jeśli to konieczne, przeprowadź ewakuację zgodnie z planem. Upewnij się, że wszyscy pracownicy są zaznajomieni z procedurami i trasami ewakuacyjnymi.
- Jeśli doszło do wypadku, należy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym i wezwać służby ratownicze.
- Jeżeli to możliwe, należy podjąć działania mające na celu izolację źródła zagrożenia, na przykład odcięcie źródeł energii, zabezpieczenie substancji chemicznych lub użyć innych środków mających na celu zminimalizowanie ryzyka.
Wznowienie pracy nastąpić może dopiero po całkowitym usunięciu zagrożenia. W razie konieczności, należy poinformować odpowiednie służby.
Podsumowanie
Odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy leży w gestii pracodawcy, który powinien regularnie oceniać ryzyko zawodowe i aktualizować procedury BHP. Zapewnienie pracownikom odpowiedniego szkolenia oraz środków ochrony indywidualnej to podstawa przy tworzeniu bezpiecznego środowiska pracy.
To może Cię również zainteresować