Spis treści
Jedni czekają na nią cały rok, inni szczerze jej nie cierpią. Mowa o wigilii firmowej. Być może w wirze planowania oszczędności zastanawiasz się, czy w ogóle opłaca się zorganizować takie spotkanie dla pracowników? Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w podjęciu decyzji.
Czy warto organizować wigilię firmową?
Rośnie waga atmosfery w pracy. Pozytywne relacje mają ogromne znaczenie, zwłaszcza w kontekście well-beingu, czyli pracowniczego dobrostanu. Przychodzenie do firmy w której pracownik może nie tylko rozwijać się i odczuwać satysfakcję, ale także nawiązywać więzi i cieszyć się akceptacją, nie jest już przykrym obowiązkiem. Wiele osób szuka miejsca pracy z kulturą organizacyjną, która jest zgodna z ich prywatnymi wartościami.
Wigilia firmowa to świetna okazja nie tylko do wręczenia prezentów (jeśli planujesz je wręczać), ale przede wszystkim do integracji. Większość pracodawców chętnie zatem inwestuje pieniądze w jej zorganizowanie. Dobrze przeprowadzone wydarzenie pozwoli na poprawienie atmosfery w zespołach. Dla Ciebie, szefa, będzie to okazja, aby pokazać się pracownikom z nieco mniej formalnej strony.
Przemyśl termin, aby wigilia nie stała się kolejnym służbowym obowiązkiem
Duża część pracowników nie jest zainteresowana wzięciem udziału w firmowej wigilii. Dlaczego? Przyczyna może być prosta. Każdy z nas jest bombardowany tematyką świąteczną już w pierwszych dniach listopada. W efekcie ten magiczny czas nie kojarzy się z rodziną i domową atmosferą, ale z koniecznością nabywania kolejnych dóbr.
Koniec roku to w wielu firmach również czas większej ilości zadań służbowych do wykonania: zestawienia, raporty, inwentaryzacje... Dlatego aby wydarzenie było udane, dobrze przemyśl kwestię daty. Pewnie sam doskonale wiesz, jak wygląda grudzień. Kupowanie prezentów, sprzątanie, szykowanie się na wyjazdy i koniec roku sprawiają, że każda wolna godzina poza pracą bywa na wagę złota.
Warto rozważyć organizację imprezy firmowej na samym początku grudnia. Niektóre firmy decydują zrobić się to nawet pod koniec listopada. Tym sposobem wigilia firmowa może wesprzeć wprowadzenie przyjemnej, świątecznej atmosfery, a nie stanie się obowiązkiem powiązanym z koniecznością „wyrwania” kilku cennych godzin z przedświątecznej gonitwy.
Nie tylko kolacja, czyli jak świętują na Zachodzie?
O ile polskie firmy są raczej przywiązane do tradycyjnej kolacji, a ich szefowie cenią sobie np. spotkania z pracownikami, warto wskazać, że inaczej do tego zagadnienia podchodzą przedsiębiorstwa o zachodnich korzeniach lub międzynarodowe korporacje.
Nie należy do rzadkości sytuacja, w której pracownicy otrzymują zaproszenia na przykład na wyjście na paint-ball. W takim wypadku bowiem nie chodzi tyle o celebrowanie nadchodzących świąt, co o integrowanie grupy.
Trudno zresztą mówić o tradycyjnych świętach, jeżeli pracownicy pochodzą z różnych części świata i kręgów kulturowych. Aby jednak odczuli oni wyjątkowość nadchodzącego okresu, pracodawcy najczęściej starają się również zapewnić im atrakcje.
Jak celebrować święta inaczej, niż kolacją w miejscu pracy?
Aby wigilia nie była tylko dniem ze wspólnym posiłkiem, możesz zaprosić pracowników do restauracji lub zorganizować świąteczną imprezę integracyjną. Jak? Pomysłów jest wiele - pracodawcy mogą zdecydować się na weekend w górach czy piątkowe popołudnie spędzone przy ognisku.
Ale... kto powiedział, że musisz ograniczyć się do jednego, dużego wydarzenia?
Lista nie wyczerpuje możliwości, ale stanowi już jakąś podpowiedź. Pozwól sobie na puszczenie wodzy kreatywności!
Jak polscy pracodawcy celebrują święta w firmach?
Od kilku lat wśród atrakcji związanych z nadchodzącymi świętami wymienić należy:
- zorganizowanie spotkania świątecznego dla wszystkich zatrudnionych (lub dla pracowników wraz z ich rodzinami),
- ufundowanie bonów podarunkowych,
- przygotowanie paczek dla pracowników i ich rodzin,
- wręczenie premii okolicznościowej lub przekazanie świadczeń z funduszu socjalnego.
Warto zauważyć, że ten katalog atrakcji szykowanych dla pracowników jest dość wąski, a wszystkie „niespodzianki” są znane od wielu lat. Z drugiej strony, są to w sprawdzone i praktyczne upominki. Pomoc finansowa w tak wymagającym okresie, jakim są święta, jest bardzo doceniania przez pracowników.
Czy w dużych korporacjach można liczyć na więcej?
Trudno jednoznacznie wskazać firmy, które najwięcej inwestują w swoich pracowników. Z całą pewnością na znacznie więcej atrakcji liczyć mogą zatrudnieni w dużych firmach oraz w sektorze technologicznym.
Gdy firma jest niewielka, lista prezentów może być krótsza. W takim przypadku podstawą jest zorganizowanie spotkania wszystkich zatrudnionych, które odbywa się najczęściej w godzinach pracy firmy lub tuż po jej zamknięciu. Jednak pracownikom na ogół nie zależy na wachlarzu gadżetów czy wielkiej ilości małych upominków. Pomoże im po prostu świąteczna premia.
Miłym gestem jest przygotowanie paczek dla dzieci pracowników.
Czy to tylko koszt pracodawcy?
Gdy mowa o organizacji firmowej wigilii, nie można zapomnieć o kwestii wydatków. Nie zawsze właściciel firmy decyduje się na pokrycie kosztu uroczystego posiłku w 100%. W wielu firmach to pracownicy muszą liczyć się z koniecznością przygotowania potraw czy przystrojenia pomieszczenia, w którym spędzą czas. Może to zachęcić lub zniechęcić do uczestnictwa w wydarzeniu. Warto zapytać pracowników, czy mają czas i ochotę, aby zorganizować taki czas w pracy.
Jeśli zdecydujesz się zaprosić pracowników poza firmę lub zamówić catering, musisz liczyć się ze znacznym wydatkiem. W zależności od miejsca, restauracje pobierają od osoby od kilkudziesięciu złotych w górę.
Mamy jednak dobrą wiadomość: jeśli takie wyjście ma na celu integrację pracowników, możesz zaliczyć wigilię do kosztów podatkowych. Warunkiem jest zaproszenie tylko i wyłącznie osób pracującyh w firmie.
Podsumowanie
Organizacja firmowej wigilii to decyzja, która może przynieść wiele korzyści dla atmosfery w pracy i relacji między pracownikami. Integracja w miłej i świątecznej atmosferze może poprawić well-being pracowników oraz zwiększyć zaangażowanie w firmę. Warto jednak dobrze przemyśleć termin i formę wydarzenia, aby uniknąć dodatkowej presji w przedświątecznym czasie.
To może Cię również zainteresować