Spis treści
Jak znaleźć dobrego pracownika?
Gdy firma się rozwija, zamówień jest coraz więcej, przedsiębiorca musi pomyśleć o stworzeniu nowego miejsca pracy. To zadanie wcale nie jest proste, gdyż wiąże się z koniecznością przeprowadzenia rekrutacji, czyli znalezieniem najlepszego kandydata na nowe stanowisko.
- może samodzielnie zorganizować rekrutację, choć wówczas musi liczyć się z koniecznością poświęcenia na to sporej ilości czasu
- może skorzystać z usług specjalistów, czyli agencji pośrednictwa pracy.
Współpraca z agencją pośrednictwa pracy ma wiele zalet, bo pracodawca może skorzystać m.in. z rekrutacji ukrytej. Wówczas nazwa firmy nie jest ujawniana w ogłoszeniu, a firmowa skrzynka pracodawcy nie pęka w szwach. Takie rozwiązanie jest też korzystne, bo to specjalista sprawdza dokumenty aplikacyjne kandydatów i przeprowadza z wybranymi osobami rozmowy.
Gdzie szukać pracownika — współpraca z agencją
Każdy przedsiębiorca chcący np. zaoszczędzić czas, może zgłosić się do wybranej agencji pośrednictwa pracy i skorzystać z pomocy specjalistów. W przeprowadzonej rozmowie musi sprecyzować, kogo szuka i jakimi umiejętnościami powinien wykazać się jego potencjalny podwładny. Na postawie takich informacji, specjalista będzie w stanie przygotować treść ogłoszenia i rozpocząć rekrutację.
Nawiązanie współpracy z agencją pośrednictwa pracy jest zadaniem łatwym. Wysokość opłaty za przeprowadzenie rekrutacji strony najczęściej ustalają indywidualnie, a na atrakcyjne zniżki może liczyć przedsiębiorca, który będzie korzystał z usług podmiotu w sposób systematyczny. Warto przy tym pamiętać, że opłatę pracodawca nie uiszcza wyłącznie za przeprowadzenie procesu rekrutacji, lecz również np. za sporządzenie szczegółowej opinii o wybranym kandydacie.
Poniższy film obrazuje, jak można rozpocząć współpracę z agencją pośrednictwa pracy i jak najlepiej wykorzystać jej pomoc, przy szukaniu właściwego kandydata do pracy:
Jak wybrać najlepszego kandydata?
Zadanie specjalistów z agencji pośrednictwa pracy koncentruje się na przeprowadzaniu rozmów kwalifikacyjnych z wybranymi kandydatami, którzy odpowiedzieli na zgłoszenie i przysłali komplet dokumentów aplikacyjnych. To jednak tylko pierwszy etap rekrutacji. Jeżeli wyłonieni zostaną potencjalni pracownicy, to są oni zapraszani na drugi etap rozmów.
Drugi etap rekrutacji sprowadza się do tego, że specjalista lepiej poznaje potencjalnego pracownika. Nierzadko rekruter, by poznać umiejętności, oczekiwania czy predyspozycje swojego rozmówcy, sięga po testy psychologiczne, konkretne zadania problemowe czy nawet przeprowadza przykładowe scenki, wcielając się np. w klienta. Wszystko po to, by móc stworzyć szczegółowy opis dla swojego klienta.
Wybiera przedsiębiorca
Ostatnie słowo o zatrudnieniu konkretnej osoby zawsze należy do pracodawcy. To on wybiera, ale – co ważne – tylko z kilku kandydatów, których sylwetki zostają dokładnie opisane przez specjalistę z agencji. Spotkania z kandydatami odbywają się najczęściej w siedzibie firmy pracodawcy i w godzinach dogodnych dla niego. Z każdym poleconym kandydatem może on rozmawiać już o szczegółach – umowie, oczekiwanych zarobkach czy zakresie obowiązków.
Dla przedsiębiorcy szukającego odpowiedzialnego i konkretnego pracownika ważna może być opinia wystawiona przez specjalistę z agencji pośrednictwa pracy. W takim dokumencie może on znaleźć szczegółowe informacje np. na jego predyspozycji czy umiejętności. Ważne są też same spostrzeżenia osoby przeprowadzającej rozmowę, które mogą być cenną wskazówką. Ostatecznie jednak bardzo ważne jest, aby szef, czy bezpośredni przełożony kandydata miał okazję go poznać i zamienić chociaż kilka słów. Oprócz kompetencji zawodowych niezwykle istotne są również inne, bardziej indywidualne przymioty.
Poszukiwanie pracowników trwa, ale się opłaca
Przeprowadzenie rekrutacji jest zajęciem czasochłonnym, ale opłacalnym. W ten sposób pracodawca ma możliwość zatrudnić kandydata, który najpełniej spełnia jego oczekiwania. Trzeba pamiętać, że jest to o tyle ważne, że często takiego pracownika szkoli się lub wysyła na kursy. Jeżeli decyduje się on na odejście z pracy po kilku miesiącach pracy, to konieczne będzie ponowne przeprowadzenie procesu rekrutacji.
To może Cię również zainteresować