Zawody i ich potencjał

Jubiler - idealna praca dla introwertyków

25 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

17 komentarzy
Jubiler - idealna praca dla introwertyków
Praca jubilera wymaga skupienia i precyzji. Osoby zainteresowane pracą z biżuterią wcale nie mają łatwo, bo dziś największym problemem jest znalezienie… szkoły kształcącej w tym kierunku. Ile zarabia jubiler i jak wygląda jego codzienność w pracy? Jak zostać jubilerem? Podpowiadamy.

Subtelne, piękne i będące artystycznymi dziełami wyroby ze złota czy srebra cieszą się uznaniem i zainteresowaniem konsumentów od wieków. Myli się jednak ten, kto uważa, że jubilerzy zajmują się projektowaniem i wykonywaniem wyłącznie ozdób – wspomnieć warto m.in. jajka Fabergé, które dziś cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród miłośników metali szlachetnych.

Jubiler – czym dokładnie się zajmuje?

Osoby zamierzające w przyszłości realizować własne projekty biżuterii wcale nie mają łatwo. Największym problemem jest to, że współcześnie praktycznie nie istnieje rozbudowany system kształcenia w tym kierunku, więc tradycyjny złotnik-jubiler jako zawód zaczyna zanikać.

Ci, którzy nie obawiają się problemów ze znalezieniem mistrza, który przyuczyłby je do zawodu, muszą też pamiętać o dużej konkurencji. Współcześnie istnieje wiele zakładów jubilerskich, które przekształciły się w prawdziwe korporacje i produkują wyroby biżuteryjne praktycznie seryjnie. Takie rozwiązanie ma swoje plusy – możliwe jest obniżenie cen, choć jednocześnie na rynek nie trafiają unikalne kolekcje.

Video

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Jubiler

Serowar

Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA

  • Koźmin Wielkopolski
Dodana

Hafciarz/ka

WIB - Przedsiebiorstwo Prywatne Wiesław Bobrowicz

  • Białystok
Dodana

Pracownik pomocniczy rafinacji

Outworking Spółka Akcyjna

  • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Grawer

Graw-Net Michał Fliszkiewicz

  • Grójec
Dodana

Hafciarz/hafciarka

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Bobrowniki
Dodana

Jeszcze kilka wieków temu zawód jubilera cieszył się dużym zainteresowaniem wśród osób poszukujących solidnego fachu. Wówczas najłatwiej mieli synowie jubilerów, którzy mogli uczyć się od ojca sztuki wyrabiania biżuterii. Ówcześni jubilerzy najczęściej znajdowali zatrudnienie w domach bogatych magnatów lub na dworach królewskich, gdzie wykonywali dzieła według swojego projektu już po zaakceptowaniu go przez zamawiającego.

Dziś sytuacja na rynku wygląda inaczej, m.in. z uwagi na wprowadzenie maszyn, które wyeliminowały znaczącą część pracy jubilera. Obecnie dzieła powstałe wskutek pracy jubilera są raczej towarem luksusowym, na który popyt jest nadal, ale z racji przkeształcenia grypy docelowej mniejszy niż przed laty.

Edukacja – gdzie się kształcić na jubilera?

Zakładów, w których jubiler nie tylko sprzedaje, lecz także tworzy biżuterię, jest coraz mniej. Z roku na rok, z uwagi na nieopłacalność takiego biznesu, z rynku znikają kolejne punkty. W praktyce oznacza to, że przyszli uczniowie mogą mieć problem ze znalezieniem mistrza jubilerstwa, który pomógłby im zgłębić tajniki tego zawodu.

Z drugiej strony nie oznacza to, że brak jest alternatywnej ścieżki kształcenia. Jako przykład warto wskazać Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania w Łodzi. Jednym z kierunków, na który co roku jest przeprowadzana rekrutacja, jest Sztuka użytkowa. Osoby, które zdecydują się na ten właśnie kierunek, uczą się m.in. projektowania biżuterii.

Warto wiedzieć!
Alternatywną dla studiów jako drogi kształcenia przyszłych projektantów biżuterii jest branie udziału w kursach i szkoleniach, organizowanych na terenie całego kraju. Te jednak, o czym powinni pamiętać ich uczestnicy, pozwalają jedynie na poznanie zupełnych podstaw i nie zawsze są wystarczające, by znaleźć zatrudnienie w zawodzie.

Kariera jubilera, czyli czego oczekiwać?

Współcześnie jubilerzy mogą szukać zatrudnienia w firmach zajmujących się projektowaniem biżuterii lub zdecydować się na otwarcie własnego zakładu. Drugie rozwiązanie jest jednak bardzo ryzykowne, głównie z uwagi na dużą konkurencję w branży. Najlepsi jubilerzy mogą starać się nawiązać współpracę z zagranicznymi firmami, zajmującymi się promowaniem rękodzieła. Warto pamiętać, że wykonywanie tego zawodu wymaga też posiadania odpowiednich narzędzi, a tych jest całkiem sporo. Na początku może więc to wiązać się z kilkoma wydatkami.

W ostatnich latach powstaje też coraz więcej sklepów z biżuterią online, które również współpracują ze złotnikami i jubilerami w swoich stacjonarnych placówkach. Jest to więc kolejna opcja dla osób poszukujących pracy przy tworzeniu ekskluzywnych produktów.

Jubiler przy pracy

Ile zarabia jubiler?

Zarobki jubilerów zależą głównie od tego, czy będą pracować na własny rachunek, czy zdecydują się na współpracę z uznanymi markami. Prowadzenie własnego zakładu jubilerskiego jest nie tylko trudniejsze z oczywistych względów, ale także bardziej kosztowne, dlatego zwykle utrzymują się na rynku długo istniejące zakłady, które mają już renomę lokalną i stałych klientów. 

Na szczęście istnieją też różne sieci jubilerskie, w których można szukać zatrudnienia, będąc przedstawicielem tego zawodu. Im większa i bardziej znana firma, tym większe szanse na dobre zarobki i stabilne zatrudnienie. Najwyższe pensje jubilerów wynoszą ok. 3400 zł brutto, z kolei najniższe płace są niewiele wyższe od minimalnej krajowej.

Ci, którzy mają sporo doświadczenia i wielu zadowolonych klientów na koncie, mogą dodatkowo postarać się o współpracę z uczelniami wyższymi lub firmami organizującymi szkolenia dla adeptów tego rzemiosła.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Czym się zajmuje jubiler?

Praca jubilera czy złotnika polega na przetwarzaniu metali szlachetnych, projektowaniu i tworzeniu biżuterii, a także naprawie takich towarów.

Ile zarabia jubiler?

Zarobki jubilerów zależą od miejsca i formy zatrudnienia. Średnio mieszczą się one w widełkach 2400-3000 zł brutto miesięcznie. Dochody jubilerów prowadzących własne zakłady mogą być mniejsze lub większe stosownie do tego, jak prosperuje działalność.

Jak zostać jubilerem?

Zawód jubilera nie należy do tych, których łatwo się nauczyć. Nieczęsto spotyka się na uczelniach studia kierunkowe dla projektantów biżuterii. Można skorzystać z kursów i szkoleń zawodowych, te jednak często wymagają uzupełnienia wiedzy, dobrze więc znaleźć mentora, mistrza rzemiosła, u którego można się przyuczać.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

17 komentarzy

Opinion

Opinion

Myślę, że branża jubilerska to dobra opcja dla kreatywnych osób, które cenią sobie oryginalność i unikalność. Trzeba być jednak przygotowanym na kosztowne narzędzia i walkę z konkurencją.
Zosia

Zosia

W branży jubilerskiej konkurencja jest duża, ale warto zwrócić uwagę na jakość produktów i zadowolenie klientów. Dobre referencje i portfolio to klucz do sukcesu.
Wanda Giemza

Wanda Giemza

Zastanawiałem się, czy otworzyć własny zakład lub szukać zatrudnienia w firmie jubilerskiej. Artykuł przekonał mnie, że praca w większej firmie to lepsze rozwiązanie.
Griko

Griko

Współczesny jubiler to już nie tylko rzemieślnik, ale też artysta. Widzę to na codzień pracując w mojej firmie. Oprócz wiedzy o technikach obróbki złota, potrzebna jest też wiedza o trendach i nowych technologiach.
Andrzej lat 63

Andrzej lat 63

Chociaż artykuł nie zachęca do podjęcia pracy w branży jubilerskiej, to dla mnie to wyzwanie. Myślę, że w dobie kryzysu, warto szukać alternatywnych ścieżek kariery.
Stefan

Stefan

Artykuł zwrócił moją uwagę na sklepy z biżuterią online współpracujące z jubilerami. Myślę, że taka forma pracy byłaby dla mnie idealna.
Małgorzata O.

Małgorzata O.

Jako pracodawca w firmie jubilerskiej, uważam że duże znaczenie ma doświadczenie i portfolio. Jubilerzy pracujący u nas zaczynali od niskich pensji, ale z czasem wynosiły się na czołówkę, dzięki swoim umiejętnościom i zaangażowaniu.
Ines

Ines

Jako osoba poszukująca pracy, zainteresował mnie kierunek Sztuka użytkowa na Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Myślę, że to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych szkół zawodowych.
Landryna

Landryna

Jako osoba bezrobotna zainteresowana jubilerstwem, artykuł mnie zniechęcił. Trudno znaleźć mistrza, a otwarcie własnego zakładu jest oczywiście kosztowne. Nie wiadomo też jakie branże będą przetrwać w dobie pandemii.
Bolek G

Bolek G

Jako pracownik w branży jubilerskiej, uważam że artykuł trafnie opisuje sytuację na rynku. Rzeczywiście jest duże zapotrzebowanie na jubilerów, szczególnie tych z wiedzą o projektowaniu.
Złotnicza

Złotnicza

Dokładnie "jubilerze" trzeba mieć naprawdę dużo kasy żeby ruszyć ze swoim interesem
Gienia

Gienia

Takie pensje to jest bardzo śmieszna sprawa. Przecież tutaj liczy się wielka precyzja.
Jubiler

Jubiler

3300 brutto ? chyba taka stawka to w zachodniopomorskim.... żart pensja :)
Xenon

Xenon

Jubilezy spadaj a na pdy z zarobkami jedynie Sam na swoim sie oplaca
Agata

Agata

Jubiler to przede wszystkim artysta i umiejętności precyzyjne mają znaczenie, więc to przede wszystkim jest rzemieślnik i to jest podstawowa definicja.
jubiler

jubiler

Panie Adamie. Ale konkurencja jest u jubilerów. Aby mieć zakład swój to dużo pieniędzy należy włożyć i warunek- mieć klientów.
Adam Mucha

Adam Mucha

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler, nie powinien mieć problemu w znalezieniu pracy. Kto ma własny zakład jubilerski, na zarobki nie narzeka. Ja mam na oku pracę w firmie, która wytwarza wyroby biżuterii- projektuje je.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.