Przepisy BHP

A może potrzebny Ci podnóżek?

1 lipca 2024

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 21 głosów

21 głosów

7 komentarzy
A może potrzebny Ci podnóżek?
Znalezienie pracy wymaga sporej dozy cierpliwości i bieżącego przeglądania portali ogłoszeniowych, na których są publikowane świeże anonse. W momencie znalezienia pracy, warto pamiętać o swoim zdrowiu i odpowiednio o siebie zadbać.

Jest to szczególnie ważne w przypadku osób zatrudnionych w biurach. Siedzenie po kilka godzin dziennie przed komputerem może szybko odbić się na zdrowiu. Szczególnie narażony jest kręgosłup, ale pamiętać trzeba również o nogach. Komu przyda się podnóżek? Co to takiego i dlatego warto pomyśleć o zakupie takiego produktu? Czym kierować się przy wyborze podnóżka?

Podnóżek – mebel królów

Historia podnóżka jest bardzo długa i zaczyna się już w starożytności. Wówczas podnóżki uchodziły za mebel zarezerwowany wyłącznie dla władców – w ten sposób akcentowali oni swoją pozycję społeczną. Wykorzystanie podnóżka sprawiało bowiem, że król czy cesarz nie dotykał nogami ziemi. Pierwsze podnóżki były stosunkowo proste, niewielkich wymiarów i najczęściej wykonywano je z drewna. Wieki późniejsze przyniosły jednak radykalną zmianę w podejściu do projektowania tego mebla.

Szukasz pracy?

Spawacz TIG nierdzewka

IK Hofmann GmbH

  • Niemcy
Dodana

[PS] Praca na magazynie - OD ZARAZ !

Human & Hunter Sp. Z O.O.

  • 4 500-5 000 zł / mc
  • Sady
Dodana

Mechanik przy pociagach Berlin Charlottenburg

IK Hofmann GmbH

  • 10 000-15 000 zł / mc
  • Niemcy
Dodana
Dodana

Spawacz MAG

IK Hofmann GmbH

  • Niemcy
Dodana

Podnóżki władców z XVII czy XVIII w. to bogato zdobione niskie krzesełka. Siedzisko bardzo często było obijane cennymi materiałami (np. jedwabiem), a nóżki rzeźbione. W tym czasie prostsze modele podnóżków trafiały już regularnie do domów szlachciców. Szczególnie mebel ten upodobali sobie starsi domownicy, bo pozwalał na wygodne ułożenie nóg. Dziś podnóżki można spotkać nie tylko w domach, lecz także zakładach pracy.

Po co właściwie ten podnóżek?

Dziś projektowane podnóżki mają być przede wszystkim wygodne i pozwolić odpocząć nogom. Niemal wszyscy współcześni projektanci wykorzystują wytyczne opracowane przez specjalistów zajmujących się na co dzień ergonomią. W efekcie dostępne w sklepach podnóżki są tak wykonane, by podnieść komfort pracy lub pozwolić na komfortowy wypoczynek.

W sklepach są dostępne różne podnóżki. Najprostsze modele są nie tylko solidne, lecz także pozwalają regulować wysokość i kąt nachylenia tego mebla. Decydując się na zakup podnóżka, warto zwrócić uwagę na to, by był on wykonany z materiałów, których czyszczenie nie będzie wymagało sięgania po specjalistyczne środki chemiczne.

Misja — podnieść komfort pracy

Podnóżek to jeden z mebli, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Pracodawca, który zainwestuje w zakup podnóżków, może być pewien, że pracownicy będą zadowoleni. Warto przy tym pamiętać, że nie tylko podnóżek pozwala podnieść komfort pracy. Ten mebel nie spełni swojej funkcji, jeżeli w biurze zabraknie ergonomicznych krzeseł biurowych. 

Połączenie podnóżka z obrotowym fotelem jest najlepszym rozwiązaniem. W ten sposób pracodawca może być pewien, że niezależnie od wysokości biurka każdy pracownik będzie mógł dostosować miejsce pracy do swoich potrzeb. Zakup podnóżków po prostu się opłaca – to inwestycja w zdrowie pracowników.

Nowe przepisy dotyczące podnóżków

Zgodnie z najnowszymi przepisami Kodeksu Pracy dotyczącymi bezpieczeństwa, higieny i ergonomii pracy pracodawca ma obowiązek dostosować stanowiska pracy według najświeższych wytycznych. Dotyczą one m.in. wyposażenia pracowników pracujących przy laptopach w podstawki lub dodatkowe monitory, ale także w podnóżki. Te ostatnie powinien dostarczyć na wyraźne życzenie pracownika. Przepisy te weszły w życie 17 maja 2024 roku.

To może Cię również zainteresować

Biurko - jak powinno wyglądać twoje?

7 komentarzy

Jolka

Jolka

Podczas przygotowywania środków technicznych i działań związanych z zapewnieniem odpowiedniego stanowiska dobrze wiedzieć czy stanowisko pracy jest zgodne z przepisami. W końcu człowiek siedzi w pracy 8 czy więcej godzin.
Jola

Jola

Działania muszą przyczyniać się do promowania osobowości: podstawową ideą jest to, że człowiek może realizować się w swojej pracy, a tym samym zwiększyć swoją satysfakcję. W ten sposób promuje się motywację, kwalifikacje i elastyczność.
Diana

Diana

Pracodawcy z pięcioma lub więcej pracownikami muszą odnotować istotne wyniki oceny ryzyka. W pracy przy komputerze także muszą być spełnione wszelkie wymagania.
Derwisz

Derwisz

Rzadko chyba stosuje się to w biurach chociaż wiadomo, że takie coś poprawia zdrowie pracownika jak pracuje tak wiele lat. To bardzo dobra kwestia przywołana tutaj.
Sakwa2

Sakwa2

Aby zapewnić bezpieczeństwo, zdrowie i zabezpieczenie społeczne, każdy pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia oceny ryzyka, która powinna identyfikować wszelkie zagrożenia występujące w miejscu pracy, oceniać prawdopodobieństwa związane z możliwymi konsekwencjami oraz określać działania, które należy podjąć w celu zmniejszenia liczby wypadków przy pracy.
Maro

Maro

Ja chętnie bym z czegoś takiego skorzystał. W ogóle pewne kwestie dotyczące ergonomii pracy powinny zostać ustalone inaczej niż teraz. Bardziej powinno się dbać o stanowisko pracy.
Mostar

Mostar

Ergonomia ma znaczenie. Choroby wzroku, kręgosłupa i inne w pracy biurowej są ważne. Ja nie mam osobiście, jednak to z pewnością dobre dla stawów i nóg. Chociaż śmiesznie się siedzi.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.