Spis treści
Obowiązek pracodawcy w zakresie przeprowadzania szkoleń pracowniczych wynika bezpośrednio z ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej. Istota tych, zgodnie z art. 1 wyżej wymienionej ustawy polega na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem. Pracodawcy, jak i inne podmioty, mogą osiągnąć to przez zapobieganie powstawaniu, jak i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia, lub zapewnienie środków i sił do zwalczania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia. Ponadto, w przypadku pożaru, podmioty te są zobowiązane do przeprowadzenia odpowiednich działań ratowniczych.
Do czego zobowiązany jest pracodawca?
- przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych,
- wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice,
- zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie,
- zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji,
- przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej,
- zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi,
- ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.
Z uwagi na obowiązki, jakie ciążą na pracodawcy, najważniejsze są dwa ostatnie punkty. Zgodnie z nimi osoba zatrudniająca będzie zobowiązana nie tylko ustalić zasady postępowania w razie wystąpienia zagrożenia w miejscu pracy, ale również zapoznać z nimi wszystkich pracowników.
Co ze szkoleniem przeciwpożarowym w miejscu pracy?
Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom odpowiednie szkolenie w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Warto przy tym podkreślić, że w każdym zakładzie pracy powinna być osoba odpowiedzialna właśnie za ochronę przeciwpożarową, która ma odpowiednie kwalifikacje. Mogą być to osoby zatrudnione w jednostkach ochrony przeciwpożarowej lub też posiadające odpowiednie kwalifikacje uprawniające je do wykonywania tych czynności.
Z punktu widzenia podmiotu zatrudniającego istotne jest, że nie ma szczegółowych przepisów, które odnoszą się do tego, w jaki sposób powinno wyglądać szkolenie przeciwpożarowe. W praktyce przyjmuje się, że program takiego szkolenia powinien być dostosowany do stanowiska pracy. Ponadto, szkolenie przeciwpożarowe powinno odbyć się w ramach szkolenia podstawowego i instruktażu ogólnego.
Szkolenie przeciwpożarowe — obowiązek pracodawcy
Każdy pracodawca jest zobowiązany przeszkolić pracownika w zakresie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z art. 237 § 1 Kodeksu pracy: Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W przypadku szkolenia przeciwpożarowego pracownicy muszą zostać zapoznani z przepisami, jak i instrukcjami przeciwpożarowymi, które obowiązują w danym obiekcie. Ponadto zatrudnieni powinni znać zasady ewakuacji, jak również obsługi podręcznego sprzętu gaśniczego.
Poza szkoleniami podstawowymi podmiot zatrudniający powinien też pamiętać o przeprowadzeniu szkolenia przeciwpożarowego okresowego. Takie muszą być dostosowane nie tylko do specyfiki zajmowanego stanowiska, ale również powinny być w taki sposób skonstruowane, aby osoba biorąca w nich udział miała możliwość uzupełnić swoją wiedzę w tym zakresie. Szkolenia okresowe mogą, ale nie muszą być też ćwiczeniami praktycznymi.
To może Cię również zainteresować