Zawody i ich potencjał

Zawody, w których się podróżuje

10 grudnia 2019

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

8 komentarzy
Zawody, w których się podróżuje
Uwielbiasz podróżować? Hotele i pensjonaty to twój drugi dom? Może czas pomyśleć o zdobyciu takiego wyksztalcenia, które umożliwi ci spełnić swoje marzenia o egzotycznych podróżach na co dzień? Dziś jest to znacznie łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu.

Praca związana z podróżowaniem

Podróże – któż z nas ich nie lubi? Słoneczna Hiszpania czy egzotyczny Egipt – zarówno te bliższe, jak i dalsze podróże mogą być fascynującą przygodą, dają również możliwość poznania nowych kultur czy języka. Jeżeli szukasz zawodu dla siebie lub chcesz się przekwalifikować, to weź pod uwagę swoje zainteresowania. W ten sposób możesz spełniać się zawodowo i to niezależnie od pracodawcy, dla którego będziesz pracował. Oto lista zawodów, w których jest praca związana z podróżowaniem.

Przewodnik turystyczny

Praca przewodnika turystycznego może być przyjemna i rozwojowa, ale to, czy w ogóle będziemy mogli realizować się w zawodzie, zależy przede wszystkim od tego, gdzie mieszkamy i czy jesteśmy gotowi podróżować "za chlebem". Również rozwój technologii nie zawsze sprzyja przewodnikom turystycznym – w placówkach stale odwiedzanych przez turystów coraz częściej zastępuje się tradycyjnego przewodnika zestawem słuchawkowym z odpowiednim nagraniem. W ostatnich latach branża turystyczna przechodzi zresztą mały kryzys – w miesiącach wakacyjnych w mediach często pojawiają się informacje o biurach podróży, które upadły.

Kwalifikacje bez egzaminu państwowego
Po wejściu w życie tzw. ustawy deregulacyjnej znacznie łatwiej zostać przewodnikiem turystycznym. Osoby chętne nie muszą zdawać egzaminu. Mimo obaw wielu specjalistów z branży, nie słychać, by zainteresowanie wykonywaniem tego zawodu od tego czasu szczególnie wzrosło.

Jeżeli uwielbiasz podróżować i – co najważniejsze – jesteś kontaktowy, nie masz problemu z zainteresowaniem swojego rozmówcy, to z powodzeniem możesz starać się o zatrudnienie u jednego z touroperatorów. Firmy organizujące wakacyjne wyjazdy chętnie zatrudniają osoby z pasją, które znają języki obce i same chętnie podróżują. Tacy pracownicy mogą bowiem opowiedzieć turystom znacznie więcej niż ci, którzy, co prawda, zdali egzamin, ale potrafią jedynie powtórzyć informacje zawarte w przewodnikach dla turystów.

Nauczyciel języka angielskiego

Największe szanse na to, by uczyć języka angielskiego i przy okazji zwiedzać świat, mają native speakerzy. Nie oznacza to jednak, że dla pozostałych nauczycieli droga jest zamknięta. Władając biegle językiem angielskim i mając uprawnienia do nauczania, możesz podróżować po całym świecie, bo na rynku nie brakuje prywatnych szkół językowych. Takie, by urozmaicić zajęcia i przyciągnąć uczniów właśnie do siebie, chętnie zatrudniają cudzoziemców.

Gdzie szukać pracy? Możliwości masz kilka – możesz samodzielnie napisać do zagranicznych szkół językowych z pytaniem o możliwość zatrudnienia, możesz również sprawdzić, czy wybrane przez ciebie podmioty prowadzą strony internetowe. Na takich najczęściej widnieje zakładka „współpraca”, „kariera” lub „praca”. Tam firma dokładnie określa, jakie wymagania musi spełnić osoba zainteresowana pracą.

Praca na statkach i zawody związane z morzem

Luksusowe jachty czy statki pasażerskie – na czas rejsu każdy z nich potrzebuje wykwalifikowanej załogi. Poza pracownikami maszynowni nie można zapomnieć o barmanach, kelnerach, pokojówkach czy muzykach. Wykonując jeden z wymienionych zawodów, możesz pracować i zwiedzać świat. W zależności od warunków znajdujących się w kontrakcie możesz liczyć na to, że w poszczególnych portach będziesz miał dzień lub dwa do swojej dyspozycji.

Szukasz pracy?

Mechanik Utrzymania Ruchu

Extral Sp. z o.o.

  • Żory
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Taki zawód ma swoje plusy i minusy, które warto poznać, rozważając tę ścieżkę kariery. Zobacz wywiad ze stewardessą luksusowych statków, by dowiedzieć się więcej o codzienności w tej pracy:

Video

Choć praca na statkach jest przyjemna i pozwala zwiedzać, pamiętaj, że każdy twój potencjalny pracodawca będzie wymagał od ciebie znajomości co najmniej jednego języka obcego – angielskiego. Ważne zatem, byś podszkolił swoje umiejętności jeszcze przed wysłaniem pierwszych dokumentów aplikacyjnych.

Praca jako rezydent

Rezydenci to osoby, zatrudniane przez biura podróży. praca jako rezydent polega na opiece nad turystami w miejscu ich pobytu za granicą. Obowiązkiem rezydenta jest odpowiadanie na potrzeby turystów oraz rozwiązywanie problemów, które mogą pojawić się podczas wakacyjnego wyjazdu. Niewątpliwie praca jako rezydent jest obciążona dużą odpowiedzialnością. Wiąże się z koniecznością znajomości procedur, jakie funkcjonują w przypadku różnych sytuacji losowych.

Praca, która wymaga podróżowania

Praca wymagająca podróżowania ma wiele zalet, zwłaszcza dla osób, które cenią możliwości, jakie daje taki rodzaj wykonywania obowiązków służbowych. Każda delegacja to sposób na sprawdzenie swoich umiejętności w praktyce oraz poszerzenie wiedzy związanej z branżą. Jednak przede wszystkim praca związana z podróżami to wspaniała okazja do poznawania nowych miejsc i ludzi. Oczywiście wymaga ona sporego zaangażowania i pochłania więcej czasu niż tradycyjna praca stacjonarna, dlatego nie każdy się do niej nadaje. Niektórzy uwielbiają życie w rozjazdach, a dla innych może to być prawdziwa udręka – wiele zależy od sytuacji życiowej oraz indywidualnych preferencji.

Jakie cechy są potrzebne przy pracy w turystyce?

  • dobra organizacja
  • komunikatywność
  • samodzielność
  • znajomość języków obcych
  • odporność na stres

Praca związana z podróżowaniem to najlepsze zajęcie dla tzw. wolnych strzelców, czyli osób wykonujących wolne zawody związane z podróżowaniem, a także takich, które nie mają większych zobowiązań trzymających ich w miejscu dotychczasowego zamieszkania. Wystarczy odrobina cierpliwości, dobra organizacja i ciekawość świata, aby taka praca stała się prawdziwym kołem napędowym kariery i miała same zalety. Nowe miejsca, ludzie, doświadczenia – to coś, czego nie da żadna praca stacjonarna, a do tego wszystko odbywa się na koszt firmy. Dzięki podróżowaniu można zyskać wspaniałą możliwość praktycznej nauki języka obcego, wymiany poglądów czy zobaczenia sławnych ludzi z całego świata. Praca, która wymaga podróżowania to propozycja dla osób mających odpowiednie nastawienie – jest nie tylko rozwijająca, ale zwykle zapewnia także wyższe wynagrodzenie.

Częste wyjazdy lub praca, która wymaga podróżowania, to nie jest zajęcie dla każdego. Niestety bardzo często zdarza się, że zatrudnienie w zawodach związanych z podróżowaniem, powoduje problemy w życiu prywatnym. Nie każdy związek przetrwa takie próby – jest to szczególnie trudne do zaakceptowania przez dzieci, które tęsknią za nieobecnym rodzicem. Do tego będąc niemal stale w podróży, trudno jest dopilnować niektórych spraw – zebrania w szkole, wizyty u lekarza czy załatwianie spraw w urzędach to w takiej pracy spore wyzwanie.

Praca związana z podróżowaniem to też dodatkowy stres, ciągła zmiana otoczenia i nieprzewidziane wydatki, dlatego warto dobrze się zastanowić, czy taki zawód jest dobrym wyborem.

Deregulacja zawodów objęła również zawód przewoźnika turystycznego. Te osoby od stycznia bieżącego roku nie muszą przechodzić specjalnych szkoleń (kursów). W praktyce oznacza to, że każdy zainteresowany może spełniać się w roli przewodnika. Z drugiej strony umiejętności każdego są weryfikowane w praktyce przez samych zainteresowanych – turystów. Biura podróży chcą współpracować wyłącznie z tymi, którzy cieszą się zaufaniem wśród osób korzystających z wycieczek po Polsce lub zagranicznych.

Bycie dobrym przewodnikiem turystycznym wcale nie jest zadaniem łatwym. Każdy musi liczyć się z koniecznością sprostania oczekiwań turystów. To zaś, jak podkreślają sami zainteresowani, wcale nie jest zadaniem łatwym. Bo nie zawsze podróżujący wiedzą, czego chcą. Przydają się zatem: doświadczenie, konkretne umiejętności i rozbudowane kompetencje miękkie.

Egipt, Dubaj, Nowy Jork i Berlin. Gdzie ty chcesz podróżować?

Faktycznie większość przewodników ma możliwość zwiedzieć cały świat. Z drugiej strony, o czym należy pamiętać, większość zainteresowanych podróżuje z konkretnymi grupami turystów. Oznacza to, że nie zawsze podróżują oni po całym świecie, lecz specjalizują się w podróżach po konkretnych krajach. Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że dzięki niemu każdy zainteresowany może przyswoić sobie konkretne informacje o danym kraju.

Gdy mowa o podróżach po całym świecie, przewodnicy turystyczni muszą wykazać się konkretną wiedzą. Oprowadzanie wycieczek oznacza, że powinni oni potrafić odpowiedzieć o konkretnych obiektach sakralnych czy pomnikach. To wymaga wiedzy, doskonałej pamięci i… co również ważne, także zaciekawienia turysty, które często chciałby już po prostu odpocząć.

Ukierunkowanie na wyjazdy z konkretnymi grupami turystów (np. klientami indywidualnymi lub biznesowymi czy pielgrzymami) faktycznie ułatwia przewodnikowi jego codzienną pracę. Takie rozwiązanie sprawdza się, bo może on realizować się zawodowo i dokształcać się w konkretnym kierunku. Dzięki temu specjalizuje się również w konkretnych wycieczkach.

Pasjonują cię podróże? Szybciej znajdziesz zatrudnienie

W ostatnich latach głośno było o upadku wielu biur podróży. Trzeba pamiętać, że każdy podmiot działający na rynku jest uzależniony od wielu czynników. Poza klientami, ważne są również: wahania kursów walut, wypłacalność kontrahentów, sytuacja polityczna i gospodarcza w krajach, do których są organizowane wycieczki czy wreszcie atrakcyjna oferta. To zatem, czy biuro turystyczne rzeczywiście się utrzyma na rynku, zależy od szeregu czynników.

Z uwagi na dużą konkurencję w branży i fakt, że jej prosperowanie jest uzależnione od szeregu czynników, osoby zainteresowane znalezieniem pracy w charakterze przewodnika wcale nie mają ułatwionego zadania – przeciwnie, muszą liczyć się z wieloma przeciwnościami. Kto zatem ma największe szanse na znalezienie zatrudnienia? Okazuje się, że osoby, które są pasjonatami podróży i o konkretnych krajach mają rozległe informacje, znają języki obce.

Zniesienie konieczności odbycia kursu spowodowało, że dziś przewodnikiem turystycznym może być każdy. Na pracę szansę mają jednak wyłącznie ci, którzy rzeczywiście doskonale orientują się w niuansach tego zawodu. Znacznie bardziej bowiem niż ukończenie kursu liczą się konkretne umiejętności. I już wkrótce branżę może czekać w tym zakresie prawdziwa rewolucja – biura będą wolały zatrudniać osoby, które po prostu wiedzą, jak wykonywać ten zawód.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

W jakich zawodach dużo się podróżuje?

Do najpopularniejszych zawodów, w których zwykle spędza się sporo czasu w podróży, należą: przewodnik turystyczny, rezydent, stewardessa i pracownik obsługi statków pasażerskich.

Kto może pracować w turystyce?

W zależności od stanowiska niekiedy trzeba mieć do takiej pracy określone kwalifikacje, ale bywają i takie zawody, w których wystarczą chęci i gotowość do pracy. Ważne cechy w zawodach związanych z turystyką to: komunikatywność, znajomość języków obcych, dobra organizacja, odporność na stres i samodzielność.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista digital marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma prawie 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

8 komentarzy

Mazan

Mazan

Możliwość pracy w branży turystycznej i zarazem zwiedzania świata wydaje mi się fantastyczna, ale czy jest to realne? Nie do końca wiem, jak znaleźć odpowiednią pracę i co muszę robić, aby spełnić wymagania pracodawców.
Michał Karp

Michał Karp

Turystyka i podróżowanie daje wiele możliwości dla osób z dobrą organizacją oraz umiejętnością radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kandydatów, którzy mają w sobie jakąś pasję i chęć do zwiedzania świata.
Jonka

Jonka

Będąc nauczycielem angielskiego, nigdy nie pomyślałam o podróżowaniu za pośrednictwem pracy. Dzięki temu artykułowi wiem, co jest możliwe i na co mogę liczyć - to zdecydowanie otwiera mi oczy.
Monika

Monika

Jako osoba lubiąca podróże, praca jako przewodnik turystyczny wydaje mi się świetną opcją, mimo że branche przechodzi teraz kryzys. Trzeba mieć swój wkład i umiejętności, aby zainteresować turystów.
Fabiola

Fabiola

Tez bym tak chciała. Fabiola
Candy jo1

Candy jo1

Wszystko fajnie, jeżeli ktoś lubi przemieszczanie się to bardzo dobrze.
Ignacy

Ignacy

Sporo tego, w końcu transport i podróże to od zarania dziejów ważna rzecz w życiu ludzi. Praca w tym zakresie zatem jest normą.
Szuler

Szuler

Przewodnik turystyczny, praca na statkach to na pewno nie tylko zawody związane z podróżowaniem. Dziennikarz podróżniczy, rejsy pilotów samolotami.... to tez zawody związane z podróżowaniem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.