Spis treści
By rozpocząć pracę z najmłodszymi, niezbędne jest posiadanie kierunkowego wykształcenia. Ważne są też predyspozycje – osoba pracująca z dziećmi musi być cierpliwa i posługiwać się językiem dostosowanym do wieku swoich podopiecznych.
Niezbędne uprawnienia – jak zostać nauczycielem klas I-III?
Aby zatrudnić się na stanowisku nauczyciela nauczania wczesnoszkolnego, należy uzyskać tytuł licencjata, a najlepiej magistra na kierunku pedagogika wczesnoszkolna (np. Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi). Wiele osób zaczyna także od edukacji przedszkolnej, a później kształci się w kierunku pedagoga. Jeśli marzymy o pracy w szkole, to konieczne jest ukończenie kursu pedagogicznego, który w Polsce jest zawsze niezbędny w przypadku chęci pracy z dziećmi. Dotyczy to również logopedów, psychologów czy wszelkich innych osób działających w szkole lub w przedszkolu. Wymienione uprawnienia to podstawowe wymagania, których spełnienie powinno wystarczyć do otrzymania pracy jako nauczyciel nauczania początkowego.
Warunki pracy nauczyciela wczesnoszkolnego i choroby zawodowe
Zawód nauczyciela nauczania początkowego nie jest zbytnio dochodowy, ale praca w państwowej placówce jest dość atrakcyjna. Inaczej wygląda sytuacja osób z powyższymi kwalifikacjami, które zostały zatrudnione np. w prywatnych przedszkolach. Takie osoby nie są objęte m.in. Kartą Nauczyciela, ich dzień pracy wynosi również 8 godzin. To od miejsca zatrudnienia nauczyciela nauczania początkowego zależą zatem szczegółowe warunki, w których będzie wykonywał pracę. Nauczyciele zainteresowani znalezieniem zatrudnienia w placówce prywatnej powinni regularnie odwiedzać m.in. portale z ofertami pracy.
Warto pamiętać, że praca nauczyciela wiąże się z pewnymi obciążeniami zdrowotnymi i chorobami zawodowymi. Choć w okresie wakacji nauczyciele mają dłuższy urlop umożliwiający regenerację, przez większość roku narażeni są wskutek różnych czynników na mniejsze lub większe zagrożenia w zależności od miejsca pracy i poziomu nauczania.
Wśród tych czynników można wymienić:
- Czynniki fizyczne: hałas, spowodowany, przeciążenie strun głosowych, urazy podczas pracy z ostrymi przedmiotami i w dużych grupach dzieci, wypadki poza zakładem pracy podczas wycieczek, czy zajęć pozaszkolnych itp.
- Czynniki psychiczne: obciążenie emocjonalne spowodowane częstymi sytuacjami silnie stresogennymi oraz radzeniem sobie z epizodami agresji u rodziców i dzieci.
- Czynniki chemiczne i pyły: pylica związana z pyłem kredowym (obecnie stosuje się coraz częściej tablice suchościeralne z flamastrami, które nie wywołują tego zagrożenia), substancje chemiczne z przyborów szkolnych mogące powodować różne alergie.
Zdecydowanie najczęściej występującą szkodą na zdrowiu u nauczycieli są problemy z głosem, bardzo często dochodzi u nich do patologicznych zmian i chorób krtani, które wymagają długotrwałego leczenia.
Co o zawodzie mówią jego przedstawiciele? Autorka poniższego filmiku opowiada o własnych doświadczeniach związanych z nauczaniem dzieci:
Zawód nauczyciela, jak każda praca, ma swoje wady i zalety. W ostatnim czasie w Polsce było głośno o roszczeniach nauczycieli wobec rządu w kwestii zarobków. Te postulaty były uzasadnione – praca nie należy do najłatwiejszych, mimo takich walorów, jak stałe godziny pracy, wolne weekendy, święta i długi urlop w wakacje, natomiast zarobki nauczycieli są dość zróżnicowane i nie zawsze adekwatne do wysiłków wkładanych w to zajęcie.
Ile zarabia nauczyciel nauczania początkowego?
Zarobki nauczycieli zależą oczywiście od placówki i pracodawcy. W szkołach prywatnych średnie wynagrodzenie jest nieco wyższe niż w państwowych. Obecnie przeciętna pensja nauczyciela klas 1-3 wynosi ok. 2500 zł netto, rzadziej zdarzają się wynagrodzenia w wysokości 3000 zł. Nie są to wysokie kwoty, biorąc pod uwagę, że praca wymaga wykształcenia kierunkowego oraz wiąże się z kilkoma szkodliwymi dla zdrowia czynnikami środowiskowymi.
Predyspozycje zawodowe
Nauczyciel nauczania początkowego musi być otwarty dla ludzi, lubić dzieci, emanować ciepłem i sympatią. Konieczna jest także chęć współpracy z rodzicami i pomoc w rozwiązywaniu problemów dzieci na każdym etapie ich rozwoju. Niezbędne okażą się również zdolności manualne, artystyczne, wokalne, które pomogą aktywizować psychoruchowo dzieci i wspomagać ich rozwój.
- Otwartość na ludzi
- Rozwinięta empatia
- Dobry kontakt z dziećmi
- Cierpliwość
- Wyrozumiałość
- Dobra organizacja
Kreatywność i zdolność opanowania grupy dzieci są niezwykle pożądanymi cechami – większość dyrektorów. Nauczyciel wczesnoszkolny musi ponadto potrafić przekazywać wiedzę w sposób cierpliwy i zrozumiały dla dzieci. To przecież od niego będzie zależała przyszła kariera edukacyjna najmłodszych, ponieważ w ciągu pierwszych 3 klas opanowuje się podstawowe umiejętności takie jak pisanie, czytanie czy liczenie.
CV nauczyciela i rozmowa rekrutacyjna – jak się przygotować?
Przygotowując się do rekrutacji na stanowisko nauczyciela nauczania przedszkolnego, trzeba mieć świadomość ze sporej konkurencji. Zazwyczaj, zwłaszcza w małych miastach, nie brakuje chętnych do podjęcia tej posady, dlatego tak ważne jest wyróżnienie się i zrobienie dobrego wrażenia na pracodawcy. Jak to zrobić?
Na początek przygotuj profesjonalne CV, które przedstawi Twoją kandydaturę w odpowiedni sposób. Powinno zawierać podstawowe dane osobowe, zdjęcie, listę najważniejszych doświadczeń zawodowych oraz umiejętności. Warto także dodać element bardziej indywidualny, jakim jest wzmianka o zainteresowaniach. Umiejętny wybór i przedstawienie tych hobby, które będą dodatkowym plusem w zawodzie nauczyciela, z pewnością zwiększy Twoje szanse wśród równie wykwalifikowanych kandydatów. CV nauczyciela powinno być staranne, schludne i podawać najważniejsze dla rekrutera informacje. Jakość oraz czytelność dokumentu, który zaprezentujesz, świadczy przecież o Tobie, Twojej odpowiedzialności i o tym, jakie wzory możesz przekazywać podopiecznym.
Zadbaj o profesjonalizm, a przy tym spróbuj pokazać trochę siebie od bardziej otwartej strony, tak ważnej w kontakcie z dziećmi. Poniżej wskazujemy, na co jeszcze zwrócić uwagę, by wysłana przez Ciebie aplikacja na stanowisko nauczyciela zainteresowała pracodawcę.
- w tym zawodzie ważna jest praktyka: wymień najważniejsze okresy i miejsca pracy jako nauczyciel, nie zapominając o dodatkowych funkcjach (wychowawstwo, prowadzenie zajęć pozalekcyjnych itp.),
- przy opisie umiejętności i doświadczeń nie używaj zbyt skomplikowanego języka, zawiła komunikacja nie jest pożądaną cechą u nauczyciela (zwłaszcza w edukacji wczesnoszkolnej),
- w sekcji poświęconej kursom i dodatkowym kwalifikacjom postaraj się umieścić ich maksymalnie kilka, ale możliwie najbardziej związanych ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz,
- przed wysyłką koniecznie sprawdź, czy wszystkie dane oraz zdjęcie są aktualne. Poszukaj też literówek i przejrzyj pisownię miejsc edukacji, by nie złożyć dokumentu z błędem.
Jak natomiast nastawić się na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko nauczyciela? Przebiega ona podobnie do rozmów na inne stanowiska, ale z pewnością możesz się spodziewać bardziej szczegółowych pytań o doświadczenie, czyli sposoby radzenia sobie z grupą dzieci oraz komunikacji z rodzicami. Kluczowe jest tu więc pewne obycie, wypracowane w praktyce metody i umiejętność zrozumiałego przekazania ich słowami.
Czy to zawód dla mnie?
Praca nauczyciela w klasach 1-3 jest dość wymagająca. Jednym sprawi dużą satysfakcję, innych może znużyć i zmęczyć. Aby przekonać się, czy ten zawód jest akurat dla nas i sprawdzimy się później w pracy, angażujmy się w praktyki na studiach, które odbywają się w konkretnej placówce edukacyjnej. To właśnie tam szybko zweryfikujemy zarówno swoje chęci, jak i umiejętności.
Decydując się na wykonywanie tego zawodu, warto wiedzieć, jak wygląda codzienna praca nauczyciela. Ten zawód musi być wykonywany z poczuciem misji. Z pewnością szybko zrezygnują z niego osoby zainteresowane wyłącznie krótkim tygodniem pracy.
To może Cię również zainteresować