Spis treści
Jak zostać ochroniarzem – poradnik krok po kroku
Czym zajmuje się ochroniarz? Jego praca sprowadza się do ochrony osób i mienia. Zasadniczo zatem do wykonywania zawodu ochroniarza powinno się posiadać konkretne umiejętności. I właśnie zarówno doświadczenie, jak i posiadane licencje różnicują ochroniarzy wykonujących pracę kiepsko płatną od tych, którzy za wykonane zadania otrzymują sowite wynagrodzenie.
Kto może zostać ochroniarzem?
O byciu ochroniarzem powinieneś pomyśleć wyłącznie wówczas, gdy jesteś osobą w pełni sprawną fizycznie. W tej pracy to podstawa. Twoja sprawność będzie szczególnie istotna, gdy zdecydujesz się uzyskać licencję i pracować w firmach zajmujących się zabezpieczaniem np. imprez masowych. Również prywatne firmy ochroniarskie przykładają szczególną uwagę do tego, by zatrudniać wyłącznie najlepszych.
Jako przyszły pracownik ochrony powinieneś pamiętać, że w trakcie wykonywania swojej pracy niejednokrotnie będziesz musiał szybko podejmować decyzje. Dobrze zatem, byś wykazywał się wysokim refleksem.
Czy licencja ochroniarza jest konieczna?
Ochroniarz może być wpisany na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej. Takie rozwiązanie opłaca się osobom chcącym zarabiać lepiej i otrzymać w przyszłości propozycję ciekawej pracy. Jakie wymagania musi spełnić osoba, która zamierza zostać wpisana na taką listę? Najważniejszy jest zwykle brak problemów z prawem w przeszłości oraz wiek zgodny z ustalonym pułapem.
- ukończyła 21 lat,
- ma pełną zdolność do czynności prawnych,
- ukończyła co najmniej gimnazjum,
- nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne,
- otrzymała nienaganną opinię wydaną przez Policję.
Z powyższego wynika, że osoby poważnie myślące o tym, aby pracować w ochronie, mogą, ale nie muszą już ubiegać się o licencję. Wymóg posiadania takiej został zniesiony. Więcej informacji na temat wprowadzonych ułatwień w dostępie do wykonywania zawodu ochroniarza można przeczytać na internetowej stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Ochroniarz – praca
W zależności od posiadanych kwalifikacji ochroniarza, osoba taka może szukać zatrudnienia zarówno w agencjach pracy tymczasowej, które współpracują np. z galeriami handlowymi, jak również w profesjonalnych agencjach ochrony. Sporo ogłoszeń jest publikowanych na portalach z ogłoszeniami o pracę i lokalnej prasie. Poszukując zatrudnienia, dobrze też zajrzeć do najbliższego urzędu pracy. Zwłaszcza firmy z długoletnią tradycją zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników właśnie do urzędu pracy.
Znalezienie pracy w Polsce nie jest większym problemem. Co innego, gdy mowa o pracy za granicą. Ochroniarze muszą się liczyć z tym, że w takiej sytuacji mogą zostać zobowiązani do zdobycia dodatkowych uprawnień. Przyda się również dobra znajomość języków obcych – zupełną podstawą jest język angielski.
Ile zarabia ochroniarz?
Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy ochrony? Wszystko zależy od charakteru ich pracy. Ochroniarze zatrudnieni w galeriach handlowych i sklepach zazwyczaj nie posiadają wysokich dochodów, ponieważ najczęściej pracują na zlecenie agencji pośrednictwa pracy, które z ich zarobków muszą pobrać dla siebie pewien procent. Nieco większą pensję otrzymują osoby zajmujące się pracą na portierniach, szczególnie na zmianach nocnych, w charakterze stróża. Uprawnienia ochroniarza mogą być różne, bardzo rozległe, i w gruncie rzeczy właśnie od nich zależy jego wynagrodzenie.
Na wysokość zarobków w tego rodzaju pracy wpływają też umiejętności i doświadczenie ochroniarzy. Zniesienie wymogu posiadania licencji wcale nie zepsuło rynku, bo – o czym trzeba pamiętać – to pracodawcy decydują, kogo zatrudnią. Większość zaś jest zainteresowana współpracą wyłącznie z najlepszymi, posiadającymi doświadczenie i umiejętności pracownikami.
Zarobki początkującego ochroniarza najczęściej nie są wyższe niż minimalne ustawowe wynagrodzenie za pracę. Jeszcze mniej zarabiają ci, którzy są zatrudnieni w oparciu o umowę zlecenie, co niestety zdarza się często. Najlepsze zarobki na ochronie dotyczą profesjonalistów – oni mogą zarobić nawet ponad 5 tys. zł. netto miesięcznie.
Zawód ochroniarz – charakterystyka
Na czym polega zawód ochroniarza i jak nim zostać? Jak wygląda codzienność w tej pracy? Przede wszystkim trzeba podkreślić, że głównym celem zatrudnienia pracownika ochrony jest ochrona osób i mienia. Zwykle ochroniarz musi wyróżniać się sprawnością fizyczną lub umiejętnością samoobrony. Wiele zależy tutaj jednak od charakteru jego pracy i miejsca zatrudnienia. Zdecydowanie łatwiej o pracę w godzinach wieczornych i nocnych, gdyż mnóstwo instytucji zatrudnia ochronę tylko do pilnowania budynku wtedy, gdy już nikt z pracowników z reguły nie przebywa w obiekcie i teren pozostaje bez nadzoru.
Najczęściej ochroniarze mają tylko obowiązek wyłapania potencjalnego zagrożenia i następnie zgłoszenia tego dalej, np. na policję lub do zewnętrznej firmy, która wyśle swoich pracowników na interwencję. Do ich codziennych obowiązków należy nieustanna obserwacja obiektu oraz wykonywanie regularnych obchodów.
Technik ochrony fizycznej osób i mienia
Choć jak wspomnieliśmy, do wykonywania tego zawodu nie jest już niezbędna licencja, przydaje się pewne podstawowe przygotowanie do pracy. Jak więc zostać ochroniarzem? Możesz spróbować aplikować na ogłoszenia o pracę bez potwierdzonych umiejętności, albo zadbać o nie wcześniej, by zwiększyć swoje szanse na dobrą i opłacalną posadę.
Niektóre firmy zatrudniające ochroniarzy organizują także swoje wewnętrzne szkolenia podnoszące kwalifikacje i umiejętności pracowników.
Ochroniarze zatrudniani do ochrony pracowników rządu lub prywatnych osób to już zazwyczaj pracownicy posiadający umiejętności i obszerną wiedzę np. w zakresie samoobrony. Tacy pracownicy mogą liczyć na wysokie zarobki, znacznie przewyższające średnią krajową. Jednocześnie od tego typu kandydatów dodatkowo oczekuje się udokumentowanych umiejętności i doświadczenia, odpowiedniej prezencji, siły, dobrej sprawności fizycznej, a często także posiadania prawa jazdy.
To może Cię również zainteresować