Spis treści
Czy warto wyjechać za granicę? Oczywiście! Studenci, osoby pragnące zarobić większą gotówkę na realizację placów (np. budowę domu, ślub) czy osoby, które właśnie utraciły pracę, nieustannie będą emigrowały w celach zarobkowych. Sytuacja ta nie zmienia się, ponieważ Polska wciąż odstaje pod wieloma względami (szczególnie finansowymi) od innych krajów. Poznaj plusy i minusy wyjazdu za przysłowiowym chlebem.
Jak znaleźć pracę za granicą?
Pierwszym krokiem powinno być szczegółowe rozeznanie – wśród bliskich, znajomych, w sieci i prasie. Ułatwi to podjęcie decyzji o miejscu i rodzaju pracy. Dzięki temu zyskasz również szansę na trafienie do sprawdzonych pracodawców oraz ominiesz szerokim łukiem tych, którzy cieszą się złą sławą. Przed wyjazdem do pracy za granicę warto zasięgnąć również opinii w kwestii zakwaterowania, potrzebnych dokumentów czy finansów. Na start niezbędne są bowiem pieniądze – na wynajem mieszkania, wyżywienie czy np. wyrobienie karty na komunikację miejską. Takie sugestie często ułatwiają odnalezienie się w nowym miejscu oraz znalezienie pracy.
Najskuteczniejszymi kanałami poszukiwania pracy są serwisy internetowe poświęcone właśnie tej kwestii. Przejrzenie ofert pracy na takich stronach również powinno odbyć się jeszcze przed wyjazdem do pracy za granicę. Znalezienie pracy za granicą bez znajomości języka jest możliwe – nawet na polskich witrynach czy na specjalnych grupach na Facebook’u można wyszukać ogłoszenia zamieszczane przez polskich pośredników. Szerokie spektrum ofert znajduje się także na zagranicznych portalach z ogłoszeniami, na stronach WWW agencji zatrudnienia czy stronach WWW firm. Wówczas, jeśli nie znamy języka, możemy skorzystać z internetowego tłumacza.
Jak znaleźć pracę za granicą za pomocą agencji pracy?
Agencje pracy w Polsce nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Jeśli o nich słyszymy, to zazwyczaj w negatywnym kontekście. Agencje pracy tymczasowej za granicą są natomiast czymś zupełnie normalnym, legalnym a czasem nawet niezbędnym do znalezienia dobrego stanowiska. Pełnią funkcję pośrednika pomiędzy kandydatem do pracy a firmą. Są one szczególnie przydatne, jeśli zorganizowanie wyjazdu czy pracy samodzielnie od A do Z może stanowić problem z uwagi na wiele formalności.
Instytucje te działają na podstawie odpowiedniego prawa i nie tylko pośredniczą w kontaktach kandydatów szukających pracy z potencjalnymi pracodawcami, ale również pomagają w komunikacji, organizacji dojazdu, załatwianiu urzędowych formalności czy znalezieniu zakwaterowania. Agencje pracy tymczasowej posiadają oferty pracy z wielu branż. Często specjalizują się w jednej lub kilku dziedzinach – np. cateringu, budownictwie, sprzątaniu czy pracy biurowej.
Na pewno warto przygotować swoje CV według wzoru obowiązującego w danym kraju i użyć odpowiednich zwrotów. Jeśli rozważamy podjęcie współpracy z agencją pracy tymczasowej za granicą, warto sprawdzić jej wiarygodność – poczytać opinie w sieci i wybrać tę, która cieszy się największym zaufaniem wśród klientów.
Poszukując pracy, warto zatroszczyć się również o CV w odpowiednim języku, a nawet potwierdzenie kompetencji – na przykład przetłumaczony dyplom uczelni czy rekomendację od poprzedniego pracodawcy. Ułatwi to znacząco proces poszukiwania pracy. Jeśli nie znasz języka, warto zapoznać się z najważniejszymi zwrotami, aby nie czuć się w nowym miejscu jak w dżungli. Rozmowy o pracę, a także wypełnianie obowiązków po jej otrzymaniu będą przebiegały sprawniej i bez stresu o brak zrozumienia.
Gdzie pójść do pracy za granicą?
Według najnowszych statystyk Głównego Urzędu Statystycznego poza granicami Polski przebywa około 2,5 miliona osób. Oznacza to, że osób tych jest to o około 100 000 więcej niż w latach poprzednich. Aż 2,2 miliona polskich emigrantów przebywa w krajach europejskich – najwięcej w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Irlandii. Polskę najczęściej opuszczają osoby młode i stanowią one ponad połowę wszystkich emigrantów. Praca za granicą dla par, ale również singli jest jedną z chętniej wybieranych opcji spędzenia kilku najbliższych lat tuż po ukończeniu szkoły lub studiów przez pokolenia Y i Z. Młodzi również decydują się na podjęcie nauki za granicą, co stanowi dla nich dobrą perspektywę na przyszłość.
Częstym celem emigracji Polaków są Niemcy i Wielka Brytania. Wpływa na to stosunkowo niewielka odległość krajów, łatwość w dojazdach, a także duże zapotrzebowanie na pracowników. Podobnie jak w minionym roku, Polacy chętnie będą podejmować się zajęć, do których nie są wymagane szczególne kwalifikacje. Głównie chodzi tu o pracę na produkcji w dużych fabrykach i firmach produkcyjnych, sezonowe zbiory owoców i warzyw, opieka nad osobami starszymi, roboty budowlane, praca w transporcie czy w gastronomii.
Można również zdecydować się na większą przygodę i wyjazd za granicę do pracy na Au Pair do USA, a nawet pracę jako ratownik żółwi na greckich wyspach w Ekwadorze. Ciekawych i mało znanych stanowisk za granicą jest dużo więcej.
Czy warto wyjechać za granicę do pracy?
Podobnie jak w ubiegłych latach Polacy wciąż mogą liczyć na zarobki wyższe niż w ojczystym kraju. Zagraniczni pracodawcy poza wyższą płacą oferują często możliwość dojazdów na weekendy do kraju (głównie z Niemiec), opcję zakwaterowania czy dopłacają do wyżywienia. Praca za granicą to również szansa na bogate zaplecze socjalne oraz długoterminową umowę. Jest to niepowtarzalna okazja do zdobycia doświadczenia i nauki języka obcego, a także poznania kultury innych krajów i odwiedzenia ciekawych zakątków świata. Warto spróbować, szczególnie jeśli nie masz pomysłu na swoją ścieżkę kariery.
Praca w Polsce czy za granicą?
Praca w Polsce i za granicą to dla wielu pracowników dwa zupełnie różne światy. Odmienności dotyczą nie tylko kwestii pozytywnych, ale również negatywnych. Poza oczywistymi zaletami wynikającymi z pracy poza granicami naszego kraju, jak np. wyższe wynagrodzenie i możliwość podszkolenia znajomości języka obcego, pojawia się też wiele wad, które często są na tyle uciążliwe, że pracownicy decydują się powrócić do Polski na stałe i tu szukać satysfakcjonującej pracy. To przede wszystkim rozłąka z rodziną, konieczność życia w innej kulturze oraz poczucie wyobcowania i ciągłe wrażenie, że nie jesteśmy u siebie. Choć wyjazd do pracy za granicę jest dla wielu osób poważną i niejednokrotnie przemyślaną decyzją, to tak naprawdę, zanim się tego nie spróbuje, to trudno jest sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało takie życie.
Znaczącą wadą wyjazdu do pracy za granicę jest także konieczność pracowania na emeryturę od zera. W niektórych krajach osoby przyjezdne dodatkowo muszą zdecydowanie ciężej na nią pracować, nie tylko z tego powodu, że otrzymują niższe wynagrodzenie, ale również mają inne rodzaje umowy.
Trzeba też mieć świadomość tego, że negatywne aspekty pracy za granicą w jednym miejscu mogą być bardzo uciążliwe, a w drugim zupełnie niezauważalne. Dlatego zawsze dobrze jest się zastanowić, gdzie najlepiej wyjechać za granicę na stałe. Przede wszystkim należy przemyśleć, w jakim państwie czulibyśmy się najlepiej i gdzie ewentualnie chcielibyśmy ściągnąć swoją rodzinę. Dla niektórych będą to np. Niemcy ze względu na bliskie położenie w stosunku do Polski, a dla innych np. nowoczesny Nowy Jork.
Podejmując decyzję o wyjeździe na stałe, należy wziąć pod uwagę nie tylko kulturę i wygląd danego Państwa, ale również takie kwestie jak stosunek rodaków do emigrantów oraz warunki pogodowe. Duże znaczenie powinna mieć także polityka, pomoc socjalna, jaka jest dostępna w danym miejscu oraz oczywiście możliwości zarobkowe. Dla niektórych istotny będzie także dostęp do kościołów czy oferowany poziom edukacji.
Co zabrać na wyjazd do pracy za granicę?
Jak pisaliśmy wyżej, podejmując pracę w innym państwie, warto wziąć pod uwagę klimat oraz kulturę – to może okazać się przydatne również, jeśli zastanawiasz się co zabrać na wyjazd do pracy za granicę. Ubrania, które spakujesz, powinny być dopasowane do pogody, jakiej możesz spodziewać się na miejscu. Rodzaj wykonywanej pracy też może przesądzić o tym, jaką odzież oraz obuwie spakujesz. Warto pamiętać również o artykułach użytku codziennego lub lekach, szczególnie jeśli są dla Ciebie niezbędne.
Polacy najchętniej wyjeżdżają do takich krajów, jak Wielka Brytania, Belgia, Holandia czy Niemcy. Praca dla wykwalifikowanych pracowników czeka również w Norwegii czy Szwecji. Znacząca część zainteresowanych osób nie poszukuje odpłatnego zajęcia na własną rękę, ale korzysta z pośrednictwa agencji zatrudnienia. Te, poza pośrednictwem pracy, świadczą również usługi z zakresu doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego czy pracy tymczasowej. Niestety, nie wszystkie powstały po to, aby pomagać osobom chcącym polepszyć swój byt. Część z nich, zamiast kierować do pracy, nastawiona jest na wyłudzenia. Z tego też względu, jeżeli jesteś zainteresowany wyjazdem za granicę do pracy, powinieneś dokładnie sprawdzić pośrednika.
Jak sprawdzać?
Wiele osób nie jest świadomych faktu, że sprawdzenie agencji zatrudnienia nie tylko zaoszczędzi im nerwów, ale również jest niezwykle proste. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy wpisana została ona do rejestru agencji zatrudnienia. Fakt ten jest zawsze potwierdzany przez wydawany przez marszałka województwa certyfikat. Wykaz wszystkich agencji uprawnionych do świadczenia usług znaleźć można pod adresem: www.kraz.praca.gov.pl. Dodatkowo, każdy zainteresowany może sprawdzić, czy dana agencja widnieje w rejestrze w każdym wojewódzkim urzędzie pracy. Taką informację można też uzyskać korzystając z bazy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: www.ceidg.gov.pl.
(Nie)legalne opłaty
Z punktu widzenia osób zainteresowanych wyjazdem ważne jest, że legalnie działająca agencja pośrednictwa pracy nie pobiera żadnych opłat za znalezienie i skierowanie do pracy. W taki sposób najczęściej działają te podmioty, które formalnie nie istnieją na rynku. To właśnie one organizują nielegalną pracę za granicą i to w warunkach pracy i płacy niezgodnych z przepisami, jakie obowiązują na terenie danego państwa. Co więcej, niekiedy taki proceder jest nastawiony wyłącznie na wyłudzanie pieniędzy od osób zainteresowanych pracą za granicą. Warto również uważać na spotkania, które mają odbywać się poza siedzibą agencji pracy. Takie działania pośrednika powinny zaniepokoić każdego szukającego legalnej pracy.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że agencja może pobierać opłaty, ale tylko za faktycznie poniesione koszty, które związane są dla przykładu z wydaniem wizy, dojazdem i powrotem czy tłumaczeniem dokumentów. Każda agencja zatrudnienia jest również zobowiązana do przetwarzania pozyskanych danych osobowych zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.
Za co odpowiada agencja?
Choć korzystanie z agencji zatrudnienia przez osoby zainteresowane wyjazdem do pracy jest niezwykle popularne, to tylko nieliczni wiedzą, jaki jest jej faktyczny zakres odpowiedzialności. Przede wszystkim należy wiedzieć, że agencje rekrutują pracowników zarówno do pracy w kraju, jak i za granicą. Gdy agencja kieruje pracowników do pracy za granicą ma obowiązek zawarcia z pracownikiem pisemnej, stosownej umowy. Warto jednak zauważyć, że to nie agencja jest pracodawcą. Oznacza to, że nie podpisuje ona za zainteresowanym pracownikiem umowy o pracę, ale umowę cywilną. Inaczej mówiąc, jej odpowiedzialność jest wyłącznie odpowiedzialnością cywilną pracownik może dochodzić przed sądem cywilnym odszkodowania za niedopełnienie postanowień umowy. To pracodawca zagraniczny będzie odpowiadał za naruszenie obowiązków związanych ze świadczeniem przez pracownika pracy na jego rzecz.
Warunki zakwaterowania
Wśród najpoważniejszych zastrzeżeń, jakie zgłaszają rodacy wyjeżdżający do pracy są warunki zakwaterowania. Co robić, gdy nie są one odpowiednie Wszystko zależy wyłącznie od tego, kto je zorganizował. Jeżeli to agencja zatrudnienia przyjęła na siebie obowiązek zapewnienia zakwaterowania, to interweniować należy właśnie u niej. Przeciwnie jednak, gdy za warunki mieszkaniowe jest odpowiedzialny pracodawca. W takim przypadku osoby zatrudnione mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia do właściwych urzędów za granicą. Numery telefonów można uzyskać między innymi w placówkach dyplomatycznych. Informacje znaleźć można także na prowadzonych przez nich stronach internetowych oraz telefonicznie.
To może Cię również zainteresować