Spis treści
kwalifikacyjnej">Jak długo czekać na odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej?
Rozmowa kwalifikacyjna to drugi i jednocześnie najważniejszy etap procesu rekrutacyjnego. Jeżeli czujesz, że poszło ci świetnie, to z pewnością nerwowo oczekujesz wiadomości od potencjalnego pracodawcy. Gdy cisza się przedłuża, możesz czuć się zniechęcony, zastanawiać się, gdzie popełniłeś błąd lub rozważać odezwanie się do firmy, do której aplikowałeś. Czy to ostatnie rozwiązanie jest rozsądne? Okazuje się, że owszem. Jednak ile czekać po rozmowie kwalifikacyjnej, aby w końcu zwrócić się do firmy i jak zapytać o wynik rekrutacji? Warto poczekać przynajmniej tydzień lub dwa. Odezwanie się do rekrutera wcześniej może nie być skuteczne, ponieważ nie będzie on w stanie udzielić nam odpowiedzi.
Cisza po rozmowie kwalifikacyjnej
Ile razy podczas rozmowy kwalifikacyjnej spodziewałeś się wiadomości zwrotnej ze strony rekrutera? Niestety, często kończy się na obietnicach. Osoby poszukujące zatrudnienia podkreślają, że choć dziś coraz więcej pracodawców informuje kandydatów o podjętej decyzji, to jednak zdarzają się tacy, którzy nie wysyłają nawet maila, nie mówiąc już o wykonaniu telefonu do osób, których kandydatury zostały odrzucone.
- rekrutacja jeszcze się nie skończyła – rozmowy kwalifikacyjne wciąż trwają i w związku z tym nie otrzymałeś dotychczas wiadomości zwrotnej,
- pracodawca rzeczywiście zapomniał przekazać negatywną odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej.
Eksperci zajmujący się tematyką rekrutacji podkreślają, że dziś ważne jest wychodzenie z inicjatywą przez kandydatów i pracowników. W związku z tym dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z potencjalnym pracodawcą i podpytanie go o wynik rekrutacji. Jak zapytać o wynik rekrutacji?
Czy dzwonić do rekrutera?
Pamiętaj, że dzwoniąc do sekretariatu firmy, z pewnością nie otrzymasz odpowiedzi na pytanie, czy rekrutacja została już zakończona. Sekretarka nie powie ci również, dlaczego twoja kandydatura została odrzucona. Wobec tego, czy lepiej dzwonić do rekrutera? Telefonicznie powinieneś skontaktować się bezpośrednio z osobą, która przeprowadzała z tobą rozmowę kwalifikacyjną. Nie masz numeru telefonu do rekrutera? W takim razie lepszym rozwiązaniem będzie napisanie maila.
Wiadomość tekstowa zawsze może zostać przekierowana do właściwej osoby. Wówczas rekruter ma możliwość odpowiedzieć na twoje pytania, rozwiewając twoje wątpliwości i odpowiadając na pytania, które mogą pojawić się, jeśli uzyskasz negatywną odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej.
Pamiętaj jednak, aby nie zwracać się do rekrutera za pomocą prywatnych mediów społecznościowych. Jest to bardzo nieprofesjonalna decyzja i pracodawca może nie odebrać jej dobrze. Warto korzystać jedynie z firmowych numerów telefonu lub adresów e-mail.
Stanowczo, ale grzecznie – jak zapytać o wynik rekrutacji?
Niektórzy specjaliści twierdzą, że po kontakcie z osobami odpowiedzialnymi za rekrutację można zorientować się, czy jest szansa na zatrudnienie. Jeżeli rekruter w rozmowie z Tobą nie daje cienia szansy na to, że możesz zostać zatrudniony, to lepiej zrezygnować z dalszego kontaktu. Jeżeli jednak zachęca Cię on do ponownego kontaktu, na przykład za tydzień, to jak najbardziej warto z takiej propozycji skorzystać.
Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się zadzwonić, czy też napisać wiadomość, musisz pamiętać o dwóch zasadach. Pierwsza sprowadza się do stanowczości – powinieneś wprost zapytać o wynik rozmowy kwalifikacyjnej.
- Jeżeli usłyszysz, że rekrutacja w dalszym ciągu trwa, to zapytaj, kiedy ewentualnie możesz spodziewać się odpowiedzi lub skontaktować się z rekruterem, aby dowiedzieć się, czy zostałeś wybrany.
- Druga zasada to oczywiście grzeczność – powinieneś sformułować pytanie w taki sposób, aby osoba, z którą rozmawiasz czy korespondujesz, nie uznała, że jesteś niemiły czy się narzucasz.
Jak rozumieć negatywną odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej?
Jeśli rekruter oddzwoni, aby przekazać Ci negatywną odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej, pewnie zaczniesz analizować swoje zachowanie podczas rozmowy i zastanawiać się, dlaczego nie zostałeś przyjęty do firmy – ze względu na nieciekawą autoprezentację, stres związany z rekrutacją czy może niedokładne odpowiedzi na pytania? Warto rozliczać się z przebytych rozmów kwalifikacyjnych i zadawać sobie pytania analizując własną pozycję na rynku pracy. Nie należy jednak przesadnie przejmować się negatywną odpowiedzią po rozmowie kwalifikacyjnej lub ciszą spowodowaną na przykład zawieszeniem rekrutacji, co zazwyczaj oznacza, że niestety, ale nie dostaliśmy się na wybrane stanowisko.
Warto wiedzieć, że czasami rekrutacja jest zawieszana z przyczyn wewnętrznych w firmie, na przykład powrót dawnego pracownika, zmniejszenie budżetu czy zmiana strategii. Niestety, niektóre firmy publikują ogłoszenia w celu rozeznania się na rynku i sprawdzenia potencjalnych kandydatów. Prowadząc taką rekrutację, sprawdzają, czy jest popyt na dane stanowisko. Nie planują od razu zatrudniać pracowników.
Odmowa nie zawsze oznacza, że nie nadajemy się na dane stanowisko. Zwróć uwagę, że czasami szczegóły decydują o tym, kto zostaje przyjęty; przykładowo mogą to być niższe wymagania finansowe, czy większe doświadczenie w branży. Nie oznacza to jednak, że przy kolejnej rozmowie powinieneś podać kwotę, która Cię nie usatysfakcjonuje. Podczas rozmowy rekrutacyjnej warto być szczerym i otwarcie odpowiadać na pytania.
Jeśli firma zakończy rekrutację, ale poinformuje Cię, że zamierza zachować Twoją aplikację na przyszłość, w razie rozpoczęcia rekrutacji na to samo lub podobne stanowisko, warto przypomnieć się z czasem, wysyłając nowe dokumenty. Pracodawcy niechętnie sięgają po stare dokumenty, ponieważ często tracą aktualność.
Pamiętaj – wykazując się inicjatywą, możesz jedynie zyskać!
To może Cię również zainteresować