Spis treści
Ubieganie się o stanowisko, bez względu na jakie, zawsze wiąże się z koniecznością udziału w procesie rekrutacji. Niemniej, wybierając określone stanowiska, które wymagają specjalistycznych kwalifikacji, musisz liczyć się z tym, że jeden, kilka bądź nawet wszystkie etapy tego procesu mogą odbyć się w innym języku. Najczęściej jest tak, że z kandydatami przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna po angielsku. Taki job interview może odbyć się zarówno telefonicznie, jak i osobiście. Podpowiadamy, jak przygotować się na taką ewentualność!
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku
Poziom konwersacji uzależniony jest od tego, co zawarłeś w swoich dokumentach aplikacyjnych. Zaznaczając poziom podstawowy, możesz spodziewać się kilku nieskomplikowanych pytań, jednak już informując pracodawcę, że posługujesz się angielskim w stopniu zaawansowanym lub biegłym, musisz liczyć się ze znacznie wyższymi oczekiwaniami. Osoba rekrutująca może zechcieć przeprowadzić z Tobą cały dialog po angielsku, a wtedy niezbędne będzie wykazanie znajomości słów branżowych czy bardziej zaawansowanych konstrukcji gramatycznych.
Z naszego badania jakości rekrutacji sprzed dwóch lat wynika, że kandydaci najczęściej obawiają się w procesie rekrutacji właśnie rozmów w języku obcym, są one najbardziej stresujące i sprawiają im trudności. Nic dziwnego: nawet dobra znajomość języka obcego nie daje takiej łatwości w wyrażaniu się, jak nasz rodzimy język, a gdy dochodzą do tego presja i stres związany z ubieganiem się o posadę, nietrudno o pomyłki.
W zależności od tego, na jakie stanowisko aplikujesz, przebieg rozmowy o pracę w języku obcym – najczęściej angielskim – i pytania będą różne. Niemniej, najczęściej rozmowy kwalifikacyjne po angielsku dotyczą starań o pracę w branżach IT, HR, w mediach, lotnictwie, obsłudze klienta, prawie czy controllingu. Oczywiście to tylko przykłady i mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy rozmowa w obcym języku odbędzie się także na stanowiska sprzedawcy, księgowego czy sekretarki. Od indywidualnych potrzeb firmy zależy, czy w pracy będziesz posługiwać się językiem angielskim. Jeśli tak, prawdopodobnie podczas rozmowy rekrutacyjnej zostanie zweryfikowana Twoja znajomość języka angielskiego czy też innego, który jest niezbędny.
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – jak się przygotować do job interview?
Job interview, czyli po prostu rozmowa o pracę po angielsku, to nic innego jak tradycyjny wywiad z kandydatem na dane stanowisko, z tą różnicą, że jest przeprowadzany po angielsku. Czy można się do niego przygotować? Oczywiście, podobnie jak do każdej innej rozmowy kwalifikacyjnej. Zacznij od tego, że sam fakt, że jesteś zaproszony na rozmowę, jest już sukcesem. Twoje wykształcenie, doświadczenie i umiejętności, które opisałeś w dokumentach aplikacyjnych, zainteresowały potencjalnego pracodawcę. Teraz musisz jak najlepiej zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej – zarówno tej w języku polskim, jak i tej po angielsku.
Nawet jeśli biegle władasz angielskim, musisz pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna to dość stresująca sytuacja i w związku z tym może się zdarzyć, że będzie brakować Ci słów. Przygotowując się wcześniej, odświeżysz informacje i ryzyko będzie mniejsze.
Do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku warto również przygotować się pod kątem informacji o firmie, do której aplikujesz. Sprawdź stronę internetową przedsiębiorstwa, dowiedz się, czym dokładnie się zajmuje, gdzie znajdują się jej siedziby, jaką ma misję oraz pomyśl, w jaki sposób Ty możesz mu pomóc. To z kolei możesz uczynić, dokładnie zapoznając się z wymaganiami na dane stanowisko, które zostały zamieszczone w ofercie pracy. Jeśli takiej nie było, przygotuj na rozmowę kwalifikacyjną po angielsku przydatne zwroty, które określą Twoje umiejętności, doświadczenia i kwalifikacje, gdyż niemal pewne jest, że zostaniesz o to zapytany.
Zastanów się także nad odpowiedziami na wszystkie popularne pytania w standardowych rozmowach o pracę. Bardzo możliwe, że podczas konwersacji padnie prośba o opisanie swojego stażu pracy, hobby czy Twoich mocnych stron po angielsku.
kwalifikacyjnej-–-czego-możemy-się-spodziewać">Pytania po angielsku na rozmowie kwalifikacyjnej – czego możemy się spodziewać?
Z założenia rozmowa kwalifikacyjna powinna stanowić uzupełnienie tego, co zawarte zostało w CV i liście motywacyjnym. Oznacza to, że osoba rekrutująca może zadać Ci pytania po angielsku na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczące Twojego wykształcenia, ukończonych kursów czy doświadczenia. Mogą to być sformułowania pytające o zakres obowiązków w poprzedniej firmie, o to co lubił, a co by zmienił na poprzednim stanowisku, jakie zrealizował projekty.
Pytania po angielsku na rozmowie kwalifikacyjnej często dotyczą motywacji – powody zmiany pracy, w jakim kierunku chciałaby się dana osoba rozwijać albo tego, co ją motywuje do pracy. Innymi przykładami są pytania o cele zawodowe – chęci awansu, oczekiwania od przyszłego pracodawcy, a także gotowość do dalszego kształcenia i doszkalania się.
Oprócz standardowych pytań, na rozmowach kwalifikacyjnych po angielsku często zdarzają się także sytuacje, że jesteś proszony o wypełnienie kwestionariusza albo rozwiązanie różnych zadań rekrutacyjnych związanych z branżą. Ta część również może odbywać się w języku obcym. Jak się do niej przygotować? Niestety jest to bardzo trudne i właściwie jedynym skutecznym rozwiązaniem jest przypomnienie sobie branżowego słownictwa, które prawdopodobnie będzie potrzebne na stanowisko, na które aplikujesz.
Taka weryfikacja znajomości języka umożliwia pracodawcy dokładne określenie Twojego zaawansowania nie tylko w słuchaniu i mowie, ale także czytaniu i pisaniu. To szczególnie ważne na stanowiskach, na których językiem angielskim musisz operować na co dzień.
Warto również mieć na uwadze, że niektóre firmy, szczególnie te duże, na rozmowy kwalifikacyjne po angielsku zapraszają native speakerów i to z nimi odbywa się etap rekrutacji, na którym weryfikowane są Twoje kompetencje językowe. Wówczas część rozmowy z osobą rekrutującą może przebiegać w języku polskim, a następnie przechodzi się do części anglojęzycznej. W rozmowie z native speakerem sprawdzone przede wszystkim zostaje Twoje rozumienie obcego akcentu, co jest szczególnie ważne w zawodach, w których pracuje się z zagranicznym klientem.
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku wcale nie musi spędzać Ci snu z powiek. Wystarczy, że się odpowiednio do niej przygotujesz. Przypomnij sobie branżowe słownictwo, a także słowa i zwroty rekrutacyjne. Dobrą praktyką jest także zapoznanie się z działalnością firmy i przygotowanie kilku zwrotów, które mogą się przydać. Gotów do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku? W takim razie powodzenia!
To może Cię również zainteresować