Spis treści
Bez względu na to, czy w danym miejscu zatrudnienia było się wyłącznie na wakacyjnym stażu, świadczyło się pracę przez kilka lat, czy też pozostawało zatrudnionym kilkadziesiąt lat, warto zakończyć współpracę z klasą. Można to uczynić na wiele sposobów – począwszy od złożenia wypowiedzenia w terminie i rozmowy z przełożonym, aż po organizację pożegnania w pracy, podczas którego możliwe jest podziękowanie za dotychczasową współpracę nie tylko przełożonym, ale też kolegom z pracy, z którymi z pewnością łączyły Cię bardziej zażyłe relacje. Podpowiadamy, jak uczynić to w sposób, który będzie najbardziej odpowiedni do danej sytuacji.
Pożegnanie w pracy – jak odejść z klasą?
Pożegnanie w pracy zależne jest od okoliczności. Oto kilka sytuacji, w jakich możemy się znaleźć oraz podpowiedzi, jak wobec nich pozostawić za sobą dobre wrażenie.
Zakończenie praktyk lub stażu
W tym przypadku nie oczekuje się od Ciebie żadnych kosztownych pożegnań, ponieważ prawdopodobnie świadczyłeś swoją pracę za darmo albo za niewielkie wynagrodzenie, w dodatku przez niedługi czas. Niemniej, mogło się zdarzyć, że nawiązane zostały przyjazne relacje z innymi zatrudnionymi, szef był wyjątkowo zaangażowany we wdrożenie Cię podczas stażu, albo praktyk, bądź też wiążesz przyszłość z pracą w tej firmie. Wówczas w dobrym guście jest odpowiednie podziękowanie za współpracę. Możesz to uczynić na wiele sposobów, od poczęstunku po pisemne wyrażenie swojej wdzięczności.
- przyniesienie słodkości – mogą to być czekoladki, ciasto z piekarni czy upieczone samodzielnie muffinki,
- zaproszenie po pracy na kawę lub do pubu – będzie odpowiednie, jeśli współpraca z zespołem była naprawdę udana i długotrwała,
- pismo z podziękowaniem – najbardziej formalne, idealne w przypadku, gdy byłeś w pracy krótko, np. po stażu lub praktyce. Adekwatne zwłaszcza wtedy, gdy masz chęć i nadzieję na dalszy rozwój w tej firmie.
Zmiana miejsca zatrudnienia
Najczęstszy powód odejścia z pracy to właśnie przejście do nowej firmy. Powodów może być wiele – począwszy od atrakcyjniejszego wynagrodzenia, przez wyjazd do innego miasta, aż po osobiste potrzeby. W zależności od tego, jakie relacje panują w firmie pomiędzy Tobą a pracodawcą i innymi zatrudnionymi, możesz wybrać albo pożegnanie formalne – np. drobny poczęstunek czy złożenie listu z podziękowaniami, albo nieco zabawniejszą formę – imprezę pożegnalną, np. w lokalu, albo ognisko w plenerze. Taka impreza wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów, jednak najczęściej uczestnicy składają się, aby część wydatków pokryć lub obdarowują organizatora ciekawym upominkiem.
Zmieniając miejsce zatrudnienia i jednocześnie chcąc odejść z klasą, warto podczas składania wypowiedzenia uprzedzić obecnego pracodawcę i powiedzieć o prawdziwych powodach swojej decyzji. Być może ten będzie miał do zaoferowania korzystniejsze warunki zatrudnienia, albo w inny sposób zachęci Cię, abyś pozostał w przedsiębiorstwie. Jeśli zdecydujesz się nie mówić o swoich powodach odejścia, a oczywiście masz do tego prawo, możesz się tej ewentualności pozbawić. Niemniej nie stawia Cię to w niekorzystnym świetle i nie stoi na przeszkodzie, aby podziękować za współpracę z klasą.
Przejście na emeryturę
Wraz z ukończeniem wieku, który uprawnia Cię do przejścia na emeryturę, możesz podjąć taki krok. Możesz też pracować dłużej, o ile stan zdrowia oraz pracodawca Ci na to pozwolą. Odchodząc na emeryturę, podziękowanie za współpracę jest niezwykle popularną formą pożegnania się z firmą. Szczególnie gdy przepracowało się w niej wiele lat.
Pożegnanie w pracy przy przejściu na emeryturę często przybiera obrót wystawnego przyjęcia. Urzędnicy, nauczyciele, kadra managerska i kierownicza decydują się na przyjęcia w restauracjach. Z kolei pracownicy fizyczni, górnicy, budowlańcy i inni chętnie organizują takie wydarzenia z dozą szaleństwa – na przykład gra w paintball, a następnie ognisko albo jazda gokartami, wspinaczka czy grill. Takiemu pożegnaniu z pracą towarzyszą często liczne zabawy, ale też chwile nostalgiczne – wspominanie wspólnych przygód, oglądanie zdjęć czy filmików.
Przechodząc na emeryturę, można też pożegnanie w pracy urządzić w mniej wystawny sposób – na przykład, przygotowując niewielki poczęstunek, zapraszając najbliższych współpracowników na piwo albo po prostu oficjalnie dziękując wszystkim podczas zebrania.
Podziękowania za współpracę – warto zostawić po sobie dobre wrażenie
Podziękowania za współpracę to forma okazania wdzięczności za to wszystko, co działo się w okresie zatrudnienia. Mogą dotyczyć zarówno samego pracodawcy, jak i innych współpracowników. W pierwszym przypadku podziękowanie może przybrać kształt listu z podziękowaniami albo osobistej rozmowy z szefem. W drugim przypadku, podziękowania za współpracę mogą być wyrażone na wiele sposobów, które omówiliśmy powyżej – na przykład poczęstunku, wspólnego wyjścia do pubu, czy zorganizowanej imprezy dla całej firmy.
Dlaczego warto pozostawić po sobie dobre wrażenie, nawet jeśli w firmie nie panowały odpowiednie relacje? Ponieważ życie może się potoczyć różnie. Nigdy nie masz pewności, czy w nowej firmie za jakiś czas Twoim przełożonym nie zostanie obecny szef, czy współpracownik. Nie jest też powiedziane, czy za jakiś czas w obecnej firmie nie zmienią się układy kadrowe i będziesz mógł wrócić na swoje stanowisko – wówczas dobrze jest mieć dobrą opinię w oczach innych pracowników. Nie daj się więc ponieść emocjom, trzymaj je na wodzy i pożegnaj się z firmą w godny i kulturalny sposób.
Nie bój się zmiany
Odejście z pracy niemal zawsze wiąże się ze stresem, zwłaszcza jeśli przyczyną jest zmiana pracodawcy i mamy przed sobą wyzwanie odnalezienia się w nowym miejscu. Ważne, aby decyzję o zmianie zatrudnienia podejmować rozważnie, by wyjść na tym korzystnie. Wiąże się to z negocjacją odpowiedniej wysokości zarobków, ustaleniem szczegółów formalnych i terminu początku pracy w nowym miejscu w taki sposób, by zapewnić sobie dobre warunki zatrudnienia i zachować płynność finansową. Więcej o ekonomicznym aspekcie zmiany pracy usłyszycie w poniższym podcaście:
To od Ciebie zależy, jak chcesz zakończyć swoją współpracę z daną firmą, ale ważne jest, aby zrobić to z klasą – bez niepotrzebnych spięć, czy kłótni. Pożegnanie w pracy może być hucznym wydarzeniem, lub też kulturalnym podziękowaniem – wybierz tę opcję, która najlepiej Tobie odpowiada!