Ścieżki zawodowe różnie się układają. Czasem zmierzają na szczyt, a czasem sprawiają, że znajdujemy się na krawędzi. W każdej sytuacji należy się odnaleźć, nawet jeśli spotkamy się z koniecznością zmiany pracy lub jej utratą.
Obecna sytuacja na rynku pracy w Polsce jest niezwykle korzysta z punktu widzenia pracownika. Stopa bezrobocia osiągnęła rekordowo niski próg, a to oznacza, że właściwie bez większych trudności powinniśmy znaleźć nową pracę. W zależności od regionu, inne są potencjały zawodów, jednak konsekwentne przeglądanie ogłoszeń z pewnością zaowocuje sukcesem.
Utrata pracy
Sposobów na zakończenie stosunku pracy jest kilka i uzależnione są po pierwsze od typu umowy, a po drugie od okoliczności. Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony – choć ta forma zatrudnienia uznawana jest za najstabilniejszą, to wcale nie oznacza, że pracodawca nie może z Tobą rozwiązać umowy. Obowiązują jednak okresy wypowiedzenia. Gdy byłeś zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy – masz dwutygodniowy okres wypowiedzenia, od 6 miesięcy do 3 lat – miesięczny, a jeśli ponad 3 lata – trzymiesięczny. Tak samo jest w przypadku wypowiedzenia na czas określony. W obu przypadkach wyjątek stanowi rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, czyli tzw. dyscyplinarka. Za naruszenie regulaminu i warunków umowy, pracodawca może zwolnić pracownika ze skutkiem natychmiastowym.
Jak oswoić się z utratą pracy? Oczywiście czas leczy rany. Nawet jeśli lubiłeś swoją pracę i jest Ci przykro, że nadszedł czas się rozstać, postaraj się nie zadręczać tymi myślami. Potraktuj to wydarzenie jako zamknięcie pewnego rozdziału i początek kolejnego. Ustal plan działania. Już w czasie okresu wypowiedzenia rozejrzyj się za nową pracą. Możesz też postawić na rozwój – zapisz się na kursy lub szkolenia, które pomogą Ci w znalezieniu atrakcyjniejszego wakatu.
Zmiana dotychczasowej pracy
Kiedy to Ty podejmujesz decyzję o zmianie pracy, również obowiązują Cię okresy wypowiedzenia, które zostały wspomniane powyżej. Skoro zdecydowałeś się na taki krok, z pewnością towarzyszyły Ci solidne powody. Być może zmieniasz prace na lepszą? A może zmieniasz branżę lub przekwalifikowujesz się? Bez względu na odpowiedź, pamiętaj, że zmiany zawsze są dobre. Dzięki temu nie narażasz się na stagnację zawodową, rozwijasz się i poznajesz nowe możliwości oraz nowe osoby. Potraktuj więc zmianę pracy jako wyzwanie, które przyniesie wymierne rezultaty, jeśli odpowiednio się zaangażujesz.
Z kolei, jeśli dopiero jesteś na etapie planowania zmiany pracy, koniecznie odpowiednio się do tego przygotuj. Już przed złożeniem wypowiedzenia i poinformowaniu swoich przełożonych oraz współpracowników o decyzji, dokładnie rozważ swoje zamiary. Warto już wcześniej poszukać nowej pracy, zainteresować się kursami, które mogłyby Ci się w niej przydać, a także ogólnie rozważyć, czy będzie to korzystna decyzja.
Nie należy jej bowiem podejmować pochopnie i pod wpływem emocji. Nie warto rzucać na stół wypowiedzenia po sprzeczce z kierownikiem, ani przez to, że obecne stanowisko Cię nudzi. Ochłoń, pomyśl co możesz zmienić, jak możesz poprawić swoją sytuację zawodową. Jeśli po przeanalizowaniu wszystkich elementów nadal będziesz chciał zmienić pracę, wówczas zrób to z klasą. Poinformuj szefostwo, złóż dokumenty rezygnacyjne, a swoje obowiązki wypełniaj należycie aż do końca pracy w danej firmie. Pamiętaj, że świat jest mały – to, jakie pozostawisz po sobie wrażenie, może ciągnąć się za Tobą do końca kariery.