Spis treści
Likwidacja zakładu pracy a ciąża pracownicy
Pracownica w ciąży zawsze podlega szczególnej ochronie. Poza faktem, że nie może ona wykonywać niektórych prac, warto pamiętać o treści art. 41 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę zarówno w czasie urlopu pracownika, jak i w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeśli nie upłynął okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Z drugiej strony, warto wskazać również art. 177 § 1 Kodeksu pracy. Według niego pracodawca nie może też wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której zachodzą przesłanki uzasadniające takie rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Zgodę na rozwiązanie stosunku pracy musi jednak wyrazić również zakładowa organizacja związkowa, która reprezentuje pracownicę. Wszystkie te kwestie związane są z obszarem ochrony pracy kobiet, która stanowi obowiązek pracodawców nałożony i uzasadniony w polskim prawie pracy.
Likwidacja części czy całego zakładu pracy?
Omawiając ten temat, należy wskazać na dwie różne możliwości. Otóż likwidacji może podlegać cały zakład pracy, może zdarzyć się też tak, że pracodawca zdecyduje o zamknięciu wyłącznie placówki lub oddziału. W praktyce różnica ta jest niezwykle istotna, gdyż wpływa na to, w jaki sposób powinien postąpić pracodawca.
Ustawodawca nie pozwala na rozwiązanie umowy z ciężarną pracownicą w sytuacji, gdy likwidowana jest tylko część zakładu pracy. Oznacza to, że pracodawca będzie mógł się rozstać ze swoją podwładną tylko wówczas, gdy zamknie firmę i przestanie prowadzić działalność gospodarczą.
Upadłość lub likwidacja zakładu a ochrona pracownicy w ciąży
Zgodnie z przepisami pracodawca będzie mógł rozwiązać stosunek pracy zawarty z pracownicą w ciąży wyłącznie w sytuacji likwidacji zakładu pracy. Dotyczy to również ogłoszenia upadłości firmy. Podstawą prawną jest przy tym zapis Kodeksu pracy, który porusza tematykę dokładnie takich okoliczności.
Warto przy tym wskazać, że na podmiocie zatrudniającym ciążą przy tym dodatkowe obowiązki. Terminu rozwiązania umowy nie wyznacza on sam, ale musi go uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową.
Dodatkowo, jeżeli pracodawca zamykający działalność nie ma możliwości zapewnienia pracującej kobiecie w ciąży innej pracy, to przysługuje jej pula określonych świadczeń, ale na podstawie przepisów innych niż te, które zawarte zostały w Kodeksie pracy. Jednocześnie warto wiedzieć, że pobieranie tych świadczeń będzie wliczone do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Zwolnienie pracownicy w ciąży – ochrona zależy od rodzaju umowy
Choć pracownica w ciąży jest szczególnie chroniona przez ustawodawcę, to należy pamiętać, że dużo zależy od rodzaju umowy o pracę, jaką podpisały strony. Fakt, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w czasie ciąży czy urlopu macierzyńskiego nie odnosi się do pracownic, które zatrudnione są na okres próbny, który nie przekracza jednego miesiąca.
W praktyce umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny, który przekracza jeden miesiąc i która ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Tu również ustawodawca przewidział wyjątek – przepisu tego nie stosuje się w przypadku umowy o pracę na czas określony, która zawarta została w celu zastępstwa pracownika na czas jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
To może Cię również zainteresować