Zmiana i utrata pracy

W których miesiącach najczęściej zmieniamy pracę?

18 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

5 komentarzy
W których miesiącach najczęściej zmieniamy pracę?
Zmiana pracy często stanowi duże wyzwanie i spory stres. Niestety równie często bywa nie tylko chęcią, ale po prostu koniecznością. Na obecnym stanowisku najczęściej jednak zatrzymuje niektórych z nas obawa przed zmierzeniem się z tym, co niewiadome i niepewne oraz trudna sytuacja na rynku pracy, która powoduje niejednokrotnie problemy w sprawnym jej znalezieniu. Pomimo tego część pracowników, która w obecnej firmie nie czuje się najlepiej lub pragnie większego rozwoju, odrzuca lęk oraz obawy i postanawia zmienić posadę. W konsekwencji niesie to za sobą wiele pozytywnych aspektów: od finansowych po rozwojowe.

Zastanawiasz się, czy powinieneś zmienić swoją pracę? Jeśli tak, zobacz także artykuł: https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracownikow/1393/zmiana-pracy-5-oznak-ze-czas-pozegnac-sie-z-dotychczasowym-pracodawca

Najczęstsze powody zmiany pracy?

Powody zmiany pracy możemy podzielić na dwie główne kategorie - powody natury ekonomicznej, związane z chęcią osiągania wyższych dochodów czy samorozwoju zawodowego, a także powody natury psychologicznej, które mają ścisły związek z samopoczuciem pracownika. Najczęściej obserwowanym powodem zmiany dotychczasowego miejsca zatrudnienia jest wypalenie zawodowe. Wówczas następuje utrata motywacji do działania, brak satysfakcji z dotychczas wykonywanej pracy, a także obniżenie jej efektywności.

Powodem poszukiwania nowych metod zarobkowych, może być również uzyskiwanie niedostatecznej wysokich dochodów czy brak możliwości awansu lub rozwijania swojej kariery. Ambitni pracownicy, zniechęceni ciągłym wykonywaniem tych samych zadań również niezwykle często decydują się na zmianę miejsca pracy i poszukiwania takiej w której będą mogli rozwinąć skrzydła i poczuć spełnienie zawodowe.

Jeśli chodzi o czynnik psychologiczny, który jest najczęstszą przyczyną zmiany miejsca zatrudnienia, to do tej grupy możemy zaliczyć negatywną atmosferę w pracy. Przekłada się ona na złe samopoczucie, obniżony komfort, brak motywacji, co przekłada się na obniżenie efektywności oraz niechęć, a nawet lęk przed przyjściem do pracy. Pracownicy zwracają również uwagę na czas dojazdu do miejsca zatrudnienia. Jeśli jest on zbyt długi i pochłania mnóstwo kosztów, decydują się na poszukiwanie innych rozwiązań.

Zmiana pracy zależna od profesji

Nowa praca stanowi cel przede wszystkim osób, pracujących w systemie zmianowym. Pracownicy, zmęczeni koniecznością zmiany swojego trybu życia i adaptacji do nowych warunków, decydują się na poszukiwanie nowych dróg zarobku. Coraz większym współczynnikiem zwalniających się pracowników, odznaczają się również stanowiska, opierające się przede wszystkim na pracy akordowej i odtwórczej. Młodzi ludzie, za swój priorytet stawiają przede wszystkim samorozwój oraz możliwość poszerzania własnych kompetencji i kwalifikacji, dlatego zmiana pracy nie jest dla niech barierą nie do pokonania.

Jeśli chodzi natomiast o zawody, związane z branżą IT lub te, wymuszające od swoich pracowników korzystania z nowoczesnych technologii, wyróżniają się one niewielkim poziomem zwolnień. Dzieje się tak dlatego, iż oferują one zarówno wysokie zarobki, jak i możliwość uzyskania satysfakcji zawodowej, a także rozwoju i awansu.

Szukasz pracy?

Serwisant

WODNIK AUTOMATYKA CHŁODNICZA MAREK NOWAKOWSKI

  • 8 000-12 000 zł brutto / mc
  • Łódź
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Ile czasu musi upłynąć, aby przejść cały proces rekrutacyjny?

Długotrwały proces rekrutacyjny może stanowić poważne utrapienie dla wielu osób, aktywnie poszukujących zatrudnienia. Na to, czy potrwa on kilka dni, tygodni, a może nawet miesięcy ma wpływ wiele czynników. Możemy do nich zaliczyć między innymi specyfikację danego stanowiska, jego popularność na rynku pracy, przekładającą się na liczbę zgłoszeń, a także procedury zewnętrzne. Im więcej CV mają do przeanalizowania przełożeni, tym istnieje większa szansa, że proces rekrutacyjny będzie wynosił około trzech miesięcy. Gdy dane stanowisko nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród osób, poszukujących zatrudnienia, może on trwać nie dłużej niż dwa tygodnie. Dzieje się tak dlatego, iż proces rekrutacyjny składa się z kilku elementów, a CV trafia w pierwszej kolejności do firmy rekrutacyjnej, która dokonuje selekcji i analizy przesłanych dokumentów. Następnie kandydaci muszą zjawić się w swoim przyszłym miejscu pracy lub udzielić telefonicznego wywiadu wstępnego. Dopiero po tych formalnościach zostaje wyłoniony kandydat, który może być przyjęty na okres próbny.

 

Czy szukając pracy możemy pomóc szczęściu – w jaki sposób?

Problem długotrwałego poszukiwania zatrudnienia dotyczy sporej części społeczeństwa. To, czy znajdziemy wymarzoną pracę zależy nie tylko od naszego losu i szczęścia, ale również tego, co zrobimy my sami. Po pierwsze, powinniśmy zadbać o nasz wizerunek jako pracownika oraz wstępne wrażenie. Sporządźmy profesjonalne CV, a także przygotujmy się na rozmowę kwalifikacyjną, aby przedstawić własną osobę w jak najlepszym świetle. Pokaż, że to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko, przedstawiając swoje najważniejsze zalety i umiejętności.

Aby zwiększyć poziom efektywności działań, związanych z poszukiwaniem zatrudnienia, musimy także dokonać starannej selekcji ogłoszeń. Swoje CV wysyłaj jedynie do miejsc, które leżą w kręgu Twoich zainteresowań czy predyspozycji zawodowych. Chcąc znaleźć pracę, która będzie nam dawać zarówno satysfakcję, jak i możliwość rozwoju zawodowego i dostateczne wynagrodzenie, powinniśmy zadbać również o poszerzanie własnych kompetencji. Warto zapisać się na dodatkowe kursy czy szkolenia, zwłaszcza komputerowy lub z języka obcego.

Wnioski wobec sezonowości zmiany prac

Wiele osób planujących zmianę pracy, zastanawia się, jakie warunki sprzyjają jej znalezieniu. Informacje na temat, kiedy warto rozpocząć poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia to tak zwana sezonowość zmiany pracy. Największą popularnością cieszy się przede wszystkim podjęcie decyzji o zmianie pracy na nową, tuż przed rozpoczęciem się kolejnego roku. Czy jest to dobre rozwiązanie? Z jednej strony tak, gdyż nowy rok może zapewnić motywację do zmiany dotychczasowego trybu życia. Jeżeli natomiast w zasięgu Twojej ręki nie pozostaje żadna inna praca, a planujesz wziąć kredyt, pożyczkę czy też powiększyć swoją rodzinę lub zainwestować w nieruchomość, nie jest to dobre rozwiązanie.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są najczęstsze przyczyny zmiany pracy?

Do najczęstszych przyczyn zmiany pracy należą: zbyt niskie dochody, brak możliwości samorozwoju, brak perspektywy awansu, wypalenie zawodowe, korzystniejsza forma zatrudnienia u nowego pracodawcy, chęć zmiany po wielu latach pracy w jednym miejscu czy negatywna atmosfera w pracy.

Jakie są etapy w procesie rekrutacyjnym?

Etapy procesu rekrutacji na dane stanowisko mogą nieznacznie się różnić od siebie w zależności od profesji, natomiast najczęściej składają się z następujących elementów: ustalenie zapotrzebowania na kandydatów i jego charakterystyka, publikacja ogłoszenia, selekcja otrzymanych aplikacji, rozmowa kwalifikacyjna, decyzja i wybór kandydata.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Mariola

Mariola

Sezonowość zmiany pracy to ciekawy temat. Trzeba dobrze przemyśleć swoje decyzje, zwłaszcza jeśli chodzi o perspektywy finansowe. Nie zawsze nowa praca pozwoli na szybkie osiągnięcie celów.
Jan

Jan

Dobrze jest wiedzieć, że branża IT jest uważana za stabilną pod względem zatrudnienia i satysfakcji zawodowej pracowników. Dlatego warto inwestować w rozwój, który pozwoli na pozyskanie wykwalifikowanej kadry pracowniczej.
Kusy

Kusy

Dbanie o wizerunek i odpowiednie przygotowanie się na rozmowę kwalifikacyjną to bardzo ważne kroki w poszukiwaniu pracy. Trzeba pokazać swoje najlepsze strony i przekonać przyszłego pracodawcę, że jest się najlepszym kandydatem.
Samantha

Samantha

Proces rekrutacyjny może trwać bardzo długo i to jest jednym z największych wyzwań, przed jakimi stają osoby szukające pracy. Czasami trzeba wiele cierpliwości i wytrwałości, by w końcu dostać pracę.
EKAR

EKAR

W pełni się zgadzam, wypalenie zawodowe to realny i częsty problem. Dlatego zmiana pracy, która pozwoli na rozwój zawodowy, jest dla wielu z nas jedyną opcją.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.