Spis treści
Zobacz także artykuł: Co zabrać na rozmowę rekrutacyjną?
Czego nie robić po zakończonej rozmowie kwalifikacyjnej?
Choć dobrze jest wiedzieć, jak zakończyć rozmowę kwalifikacyjną, żeby zostawić po sobie dobre wrażenie, to ważne jest także, jak kandydat zachowuje się przed i po rozmowie. Czy odbiera telefony, a jeśli nie, to czy oddzwania? Jak przebiegają te rozmowy telefoniczne?
Jeśli zależy Ci na zrobieniu dobrego wrażenia, bądź profesjonalny na każdym etapie kontaktu z rekruterem i potencjalnym pracodawcą. Choć proces rekrutacyjny w każdej firmie wygląda nieco inaczej, warto poznać kilka zasad, które pomogą Ci zrobić dobre wrażenie na rekruterach. Niektóre działania, takie jak nękanie firmy telefonami z pytaniami o wynik rekrutacji, są zupełnie nie na miejscu, ale jest też kilka sposobów, jak pozostawić po sobie dobre wrażenie.
Czy można zadzwonić po rozmowie kwalifikacyjnej o wynik rekrutacji?
Nie jest to dobry pomysł, ponieważ rekruterzy często chcą mieć czas na przemyślenie swojej decyzji i mogą nie chcieć odpowiedzieć na pytanie o wynik rekrutacji. Warto zastanowić się, czy rekruter podczas rozmowy nie podał już daty, w której zostanie podjęta decyzja. Jeśli tak, nie dzwoń, tylko poczekaj do wyznaczonego terminu. Jeśli natomiast rekruter nie podał takiej informacji, można po kilku dniachskontaktować się mailowo lub telefonicznie, zadać pytanie o przebieg rekrutacji i jej planowane zakończenie.
Aby uniknąć stresującej sytuacji oczekiwania na telefon od rekrutera, zadbaj, aby ustalić termin odpowiedzi już podczas spotkania. W trakcie wywiadu rekrutacyjnego zadaj pytanie o planowane zakończenie rekrutacji oraz kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi. Na koniec przypomnij ten termin, np. w takiej formie: "Dziękuję za rozmowę i do usłyszenia za dwa tygodnie”. Takie powtórzenie “ugruntuje” i przypomni osobom rekrutującym zobowiązanie do terminu. Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej czasami jest nieco stresujący, ale warto pamiętać o ustaleniu daty odpowiedzi.
Czym jest zamrożenie wakatu i czym to skutkuje dla kandydatów?
Zamrożenie wakatu oznacza, że pracodawca wstrzymał proces rekrutacyjny i nie jest obecnie zainteresowany zatrudnieniem nowych pracowników na konkretne stanowisko. Oznacza to, że kandydaci nie będą rozpatrywani.
Zamrożenie wakatu może wynikać z różnych przyczyn, np. braku budżetu, zmiany strategii firmy czy braku wyłonienia odpowiedniego kandydata. Choć firmy zazwyczaj informują osoby aplikujące na dane stanowisko o wstrzymaniu rekrutacji, rzadko podają powód tej decyzji. Dlatego też nie należy oczekiwać na wznowienie zbierania zgłoszeń i skupić się na innych ofertach.
Dlaczego zaproszenie rekrutera w mediach społecznościowych to dobry pomysł?
Jest to niezwykle skuteczny sposób na utrzymanie kontaktu z rekruterem i skrócenie dystansu w relacji. W zależności od stanowiska na jakie aplikujesz, taka otwartość może przynieść Ci zaskakujące korzyści. Wymogiem jest tu świadome prowadzenie swojego profilu w mediach społecznościowych. Pamiętaj, że jeśli decydujesz się na taki ruch, ściągniesz na siebie uwagę rekrutera i będzie miał dostęp do wszelkich treści publikowanych “dla znajomych”. Może to być świetny sposób na przedstawienie swojej marki osobistej, kwalifikacji i doświadczenia, ale to także ryzyko pokazania czegoś, co chcielibyśmy ukryć, jeśli odpowiednio nie przygotujemy profilu.
Czego jeszcze nie należy robić po skończonej rozmowie rekrutacyjnej?
Niezależnie od Twoich wrażeń odnośnie do rozmowy, pamiętaj, że nie należy krytykować pracodawcy ani rekrutera w sieci i/lub wśród osób, które mogą przekazać Twoje słowa. Pamiętaj, że może to przynieść konsekwencje nie tylko w postaci braku zatrudnienia, ale także nieprzyjemne sytuacje w przyszłości, które nie do końca da się przewidzieć.
Po skończonej rozmowie rekrutacyjnej nie należy naciskać na rekrutera z prośbą o przyspieszenie decyzji o wyłonieniu kandydata. Takie zachowanie zdecydowanie zmniejszy Twoje szanse na zatrudnienie.
Kiedy warto aplikować do innych pracodawców po ostatniej rozmowie rekrutacyjnej?
Niezależnie od ustaleń przekazanych przez rekrutera, warto być na bieżąco z ofertami pracy. Procesy rekrutacyjne często się przedłużają, a niekiedy są w ogóle wstrzymywane. Warto szukać innych możliwości, aby umożliwić sobie wybranie najbardziej odpowiedniego miejsca do podjęcia przyszłej pracy. Tym bardziej, że jak pokazują doświadczenia osób ubiegających się o stanowiska w różnych firmach, rekruterzy często nie informują o decyzji zatrudnienia innego kandydata. Dlatego też, zamiast czekać na odpowiedź, której możesz nigdy nie otrzymać, zadbaj o możliwości współpracy z innymi firmami.
Czasami rekruterzy pytają o to, czy uczestniczymy w innych procesach rekrutacyjnych. Nie trzeba bać się szczerej odpowiedzi. Jeśli decydujesz się na zmianę pracy, aplikowanie do kilku firm to wyraz przedsiębiorczości. Rozmowa o pracę to także miejsce na Twoje pytania. Możesz np. zapytać o to, ile osób aplikuje na dane stanowisko.