Zmiana i utrata pracy

Wypowiedzenie i co dalej?

17 listopada 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 21 głosów

21 głosów

5 komentarzy
Wypowiedzenie i co dalej?
Widok menedżerów amerykańskich banków wychodzących z budynków z kartonowymi pudłami wypełnionymi rzeczami z biurka to symbol kryzysu ekonomicznego. Zwolnienie w Polsce wygląda mniej spektakularnie, ale moment otrzymania wypowiedzenia zawsze jest trudny. Nie martw się, to nie koniec świata! Sprawdź, co warto wiedzieć o wypowiedzeniu.

Otrzymanie wypowiedzenia nie musi oznaczać całkowitej klęski. Najważniejsze, żeby znać swoje prawa i działać rozsądnie. To może być nowy początek!

Jakie masz prawa na okresie wypowiedzenia?

Wręczenie wymówienia nie oznacza, że od tej chwili nie masz już żadnych pracowniczych praw. Wręcz przeciwnie! Przede wszystkim masz prawo do zachowania okresu wypowiedzenia. Jego długość zależy od typu umowy.

Okres wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy i stażu pracy w danej firmie.

Przy umowie na czas określony i nieokreślony:

  • 2 tygodnie – przy przepracowaniu okresu krótszego niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc – przy przepracowaniu okresu co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące – przy przepracowaniu co najmniej 3 lat. 

Przy umowie na okres próbny:

  • 3 dni robocze – gdy czas trwania umowy jest krótszy niż 2 tygodnie,
  • 1 tydzień – jeśli umowa została zawarta co najmniej 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie – gdy umowa została zawarta na 3 miesiące.

Jeśli Twój okres wypowiedzenia trwa dwa tygodnie lub miesiąc, przysługują Ci dodatkowe 2 płatne dni na poszukiwanie pracy. Jeśli czas wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, przysługują Ci łącznie 3 dni.

Wypowiedzenie a niewykorzystany urlop

Masz prawo do odebrania zaległych dni urlopowych. Należałoby powiedzieć, że jest to obowiązek, bo rozwiązując umowę, należy rozliczyć także przysługujące płatne dni wolne.

Są dwie możliwości. Możesz:

  • wykorzystać urlop,
  • pracodawca może wypłacić Ci ekwiwalent.

Pamiętaj, że to nie Twoja decyzja. Pracodawca decyduje, czy woli wysłać Cię na urlop, czy wypłacić równowartość wolnych dni.

Video

Szukasz pracy?

Doradca Klienta w Dziale IT

PeoplePro

  • Nowy Sącz
Dodana
Dodana

Serwisant

WODNIK AUTOMATYKA CHŁODNICZA MAREK NOWAKOWSKI

  • 8 000-12 000 zł brutto / mc
  • Łódź
Dodana

Doradca Klienta w Dziale IT

PeoplePro

  • Jelenia Góra
Dodana
Dodana

Firmowe wsparcie dla odchodzących

Często duże firmy mają przygotowane różnego rodzaju programy wsparcia dla odchodzących pracowników. To tzw. outplacement. Na co możesz liczyć? Przede wszystkim na spotkanie, na którym otrzymasz informacje zwrotne dotyczące Twojej pracy, a także Twoich silnych i słabych stron jako pracownika.

Analiza przebiegu kariery zawodowej pozwoli określić, w jakich obszarach warto ubiegać się o pracę. Często program obejmuje też informacje na temat możliwej zmiany lub podwyższenia kwalifikacji. Bywa i tak, że odchodzący pracownik może skorzystać ze specjalistycznych kursów i szkoleń.

Oczywiście rozbudowane programy wsparcia dostępne są przede wszystkim dla pracowników zwalnianych z powodu zmian struktury firmy, zwolnień grupowych czy kryzysu.

Ostatnie wrażenie równie ważne jak pierwsze

Znane powiedzenie mówi, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Dotyczy to także tego ostatniego. Rozmowa z szefem towarzysząca przyjmowaniu wypowiedzenia jest bardzo ważna. Przede wszystkim – wizje trzaskania drzwiami i ciskania komputerem o ścianę lepiej niech zostaną w Twojej wyobraźni. Oczywiście masz prawo zapytać szefa o powody rozwiązania umowy. Warto wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość.

Jeśli przyczyną wymówienia nie jest Twój brak kompetencji, lecz redukcja etatów, kryzys w branży czy konieczność zmian w strukturze firmy, zapytaj o możliwość współpracy w formie innej niż dotychczas. Być może pracodawca chętnie będzie Cię widział w roli zewnętrznego eksperta wspierającego firmę przy trudniejszych projektach. Zawsze warto też porozmawiać o innych możliwych formach współpracy. Nawet jeśli szef nie będzie miał dla Ciebie propozycji, na pewno zapamięta, że zachowałeś się z klasą. To się ceni!

Referencje, czyli pracownik godny polecenia

Jeśli rozstajesz się z firmą w kulturalny sposób, z przyczyn od Ciebie niezależnych, nic nie stoi na przeszkodzie, by poprosić przełożonego o opinię i referencje. Uwaga: kilka ogólników o idealnym pracowniku nie będzie wyglądać wiarygodnie.

Znakomicie, jeśli szef rzeczowo opisze Twoje zalety i umiejętności, oceni przebieg współpracy. Taki dokument nie zagwarantuje Ci nowej pracy, ale może znacznie ułatwić jej znalezienie i być Twoim asem w rękawie podczas rozmów kwalifikacyjnych. Warto też zapytać szefa, czy zgadza się na rozmowę telefoniczną z Twoim przyszłym pracodawcą, gdyby ten chciał dowiedzieć się czegoś więcej na Twój temat.

Zobacz także: Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę nie dla każdego.

Nie zapomnij o świadectwie pracy

Świadectwo pracy to oficjalny dokument potwierdzający staż pracy w danym miejscu. Zawiera dane pracodawcy i pracownika, informacje o okresie zatrudnienia, stanowisku i wykonywanych obowiązkach czy rodzaju umowy. Może zawierać także ewentualne dodatkowe informacje, jak te o przebiegu kariery czy zdobytych kwalifikacjach. Jest ważne przy poszukiwaniu nowej pracy, gdyż potwierdza doświadczenie zawodowe pracownika.

Pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy w dniu zakończenia pracy. Pracownik może zażądać wydania świadectwa przy zmianie warunków pracy (na przykład przy zmianie stanowiska lub rodzaju umowy). W razie sporów dotyczących świadectwa, pracownik ma prawo wystąpić do sądu pracy o jego sprostowanie.

Podsumowanie

Otrzymanie wypowiedzenia może być początkiem nowego, ekscytującego rozdziału w Twojej karierze. Choć może wydawać się to trudne, pamiętaj, że każda zmiana niesie ze sobą szansę na rozwój i odkrywanie nowych możliwości. Wykorzystaj ten czas na refleksję nad swoimi kompetencjami i zainteresowaniami. Może to być idealny moment na przekwalifikowanie się, co pozwoli na znalezienie pracy, która będzie lepiej odpowiadać Twoim ambicjom zawodowym. Wyzwania, które teraz stoją przed Tobą, mogą się okazać katalizatorem pozytywnych zmian.

Pamiętaj, że wypowiedzenie to nie tylko koniec jednego etapu, ale też początek czegoś nowego. Z każdym doświadczeniem rośniesz jako profesjonalista i człowiek. Traktuj to jako okazję do dalszego rozwoju i otwarcia się na nowe możliwości. Z entuzjazmem podchodź do poszukiwań nowej pracy i pamiętaj, że każda sytuacja, nawet ta trudna, może przynieść coś dobrego. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

5 komentarzy

Irka

Irka

Wypowiedziano WAM pracę z jakiegoś powodu i to zgodnie z prawem. Co robić dalej? Kochani- szukać pracę - znajdziecie. Nie wolno się załamywać, bo są większe nieszczęścia. Przemyślcie dobrze strategię działania. Mnie zwolnili, bo umowa na czas określony się skończyła. Znalazłem dokładnie po 5 tygodniach lepszą pracę, bardziej płatną i bliżej mojego miejsca zamieszkania.
monaliza

monaliza

Wypowiedzenie trudno jak jest to trzeba działać. Tak jak fajnie tutaj opisano trzeba się zorganizować i realizować plan ustalony w takiego typu poradach by było dobrze.
eskimos

eskimos

Poszukiwanie pracy daje wiele możliwości osobom. Jeżeli profesjonalnie sie do tego przygotują to praca powinna się pojawić szybciej niż taka osoba myśli. Warto!
Norman

Norman

Trzeba działać. Nie wolno bać się oferować swojej kandydatury, nawet jeśli doświadczenie i umiejętności nie spełniają w pełni wymagań na to stanowisko. Możliwe, że pracodawca rozważy takie CV, ponieważ przyciągnie opisane osiągnięcia, szybki rozwój kariery lub inne ważne informacje. W najgorszym przypadku po prostu nie odpowie.
Londzin

Londzin

Szukanie pracy. Niewielu ludzi nadal korzysta z publikacji drukowanych (chociaż jest zbyt wcześnie, aby wyrzucać gazety i czasopisma poświęcone wakatom): wystarczy przejść do zasobu i zapoznać się z ofertami, które zostały już posortowane na kategorie i sekcje.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.