Spis treści
Ile można dorobić na emeryturze?
Od 2040 roku wszyscy obowiązkowo pracować będziemy do 67-go roku życia. Problem w tym, że już teraz mamy rzeszę emerytów, którzy z uwagi na zbyt niskie świadczenia są zmuszeni do podjęcia pracy. Część, w obawie przed utratą świadczenia, szuka płatnego zajęcia w szarej strefie. Okazuje się jednak, że progi ustalone przez ustawodawcę wcale nie są niskie, zatem emeryt, który świadczy pracę choćby na część etatu, może liczyć na zwiększenie wysokości otrzymywanego świadczenia. Ile zarabiać, aby nie stracić?
Limit zarobków emeryta
Każdy emeryt może podjąć dodatkową pracę zarobkową. Aby jednak świadczenie przez niego otrzymywane nie było obniżone lub wypłata nie została wstrzymana, musi uważać on na zmieniające się limity, które ustalane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich obliczenia dokonuje się w oparciu o wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Progi te podane zostają do publicznej wiadomości raz na kwartał.
Osoby, które pobierają świadczenia emerytalne lub rentowe, powinny zaznajomić się z wyżej wskazanymi limitami.
- 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyda decyzję o zmniejszeniu kwoty wypłacanego świadczenia,
- 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyda decyzję o wstrzymaniu wypłaty świadczenia.
Progi te są na tyle duże, że większość osób bezpodstawnie obawia się ich przekroczenia.
Od 1 grudnia 2022 roku do 28 lutego 2023 roku kwota przychodu odpowiadająca:
- 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2022 r. wynosi 4536,50 zł - przychody powyżej tej kwoty wpłyną na zmniejszenie emerytury/renty
- 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2022 r. wynosi 8424,90 zł - przychody powyżej tej kwoty będą oznaczać zawieszenie emerytury/renty.
Co więcej, okazuje się, że praca na czarno wcale nie musi być korzystniejsza niż legalne zatrudnienie.
Przedsiębiorczy emeryt, czyli praca na emeryturze
Większość osób, które doczekały się wieku emerytalnego i pobierają świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podejmuje się lekkich prac dorywczych. Emerytki najmują się zazwyczaj do opiekowania się dziećmi lub też prowadzenia domu. Nie brakuje osób, które podejmują pracę w charakterze stróża lub ochroniarza, jeszcze inni z przyjemnością wyprowadzają domowych pupilów na spacery. Emerytura to czas, który można spędzić bardzo kreatywnie i warto ją wykorzystać.
Wciąż nieliczna grupa osób na emeryturze rozwija się zawodowo, gdyż nie chce utracić nabytych kwalifikacji zawodowych. Te osoby też najczęściej pracują na umowę o pracę lub podejmują decyzję o otwarciu własnej działalności gospodarczej. W ten sposób zyskują i to na różnych płaszczyznach. Okazuje się, że wbrew przeświadczeniu, funkcjonowanie w szarej strefie niekoniecznie jest bardziej opłacalne. Dlaczego? Powodów jest przynajmniej kilka.
Dorabiasz legalnie na emeryturze? Zwiększasz wysokość swojego świadczenia!
Za osoby, które pracują legalnie, choćby tylko na część etatu, pracodawca musi odprowadzać składki. W ten sposób z urzędu zwiększa się ich staż pracy. Jak wiadomo, to między innymi od niego zależy wysokość przyznanego świadczenia. Osoby, które dorabiają do emerytury, mogą zatem złożyć stosowne wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przeliczenie jej wysokości. Możliwości są przy tym dwie. Emeryci, którzy świadczą pracę na podstawie umowy o pracę, składają wniosek o przeliczenie emerytury ze względu na wydłużony staż pracy, zaś ci, którzy zdecydowali się na własną działalność gospodarczą ze względu na wysokość odprowadzanych składek. Do wniosku należy dołączyć stosowne dokumenty, w tym zaświadczenie od pracodawcy stwierdzające, że w okresie zatrudnienia pracownik-emeryt nie korzystał zarówno z urlopu bezpłatnego, jak i zwolnienia lekarskiego. Po zweryfikowaniu informacji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emeryt otrzyma stosowną decyzję z informacją o podwyższeniu emerytury.
Świadczenie przedemerytalne? Tu zasady są inne!
Sytuacja osób, które pobierają świadczenia przedemerytalne, jest nieco inna, niż emerytów. Co prawda, w dalszym ciągu obowiązują progi, po których przekroczeniu świadczenie jest wstrzymywane, lub obniżana jest jego wysokość, niemniej jednak limity te są mniej korzystne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy ich ustaleniu kieruje się przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, które również ogłaszane jest przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
- 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji powoduje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję o zmniejszeniu wysokości przyznanego świadczenia,
- 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji powoduje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję o zawieszeniu wypłacenia przyznanego świadczenia.
Osoba, która uzyska prawo do świadczenia emerytalnego, będzie korzystała z limitów właściwych dla emerytów i rencistów.
Dorabianie do emerytury okiem emeryta
Aktualnie obowiązujące progi są stosunkowo wysokie i większość osób, które doczekały się świadczeń emerytalnych, bez obawy może podjąć legalną pracę. Niestety, większość emerytów wciąż ma niewystarczającą wiedzę na temat progów oraz swoich praw. Legalna praca lub prowadzenie działalności gospodarczej w perspektywie czasu jest znacznie korzystniejsze niż świadczenie pracy w szarej strefie. Tylko w ten sposób można zwiększyć swoją emeryturę i bez obaw czekać na dzień, w którym przestanie się pracować a zacznie wypoczywać.
Jak dorobić na emeryturze
Dodatkowe pieniądze na emeryturze bardzo się przydają, dlatego warto wiedzieć, czy można pracować na emeryturze i czy nie wiąże się to z obniżeniem świadczenia. Limity są cztery razy do roku określane przez GUS, a ich wysokość uzależniona jest od przeciętnego wynagrodzenia. Trzeba o tym pamiętać, aby nie narazić się na nieprzyjemne konsekwencje.
Dotyczy to również osób, które mają ustalone prawo do emerytury i przez cały rok pracowały u pracodawcy, u którego pracowały jeszcze przed przejściem na świadczenie. Limitom nie podlega też zatrudnienie, które nie jest obarczone ubezpieczeniem społecznym, czyli honoraria z tytułu umowy o dzieło, niewykonywanej na rzecz pracodawcy czy honoraria wynikające z działalności artystycznej. Świetnym przykładem mogą być koniakowskie koronczarki:
Dorabianie na emeryturze bez obniżenia świadczenia możliwe jest również w sytuacji, gdy emeryt jest uprawniony do renty inwalidy wojskowego związaną ze służbą wojskową lub renty rodzinnej po żołnierzu, którego śmierć była skutkiem służby wojskowej. Planując dorabianie do emerytury, można też uniknąć zawieszenia lub zmniejszenia emerytury, składając wniosek do ZUS o zawieszenie emerytury – dotyczy to sytuacji, gdy emerytura nie była wypłacana przez cały rok. Bez limitów mogą dorabiać renciści, którzy pobierają rentę inwalidy wojennego z tytułu pobytu w miejscach odosobnienia czy w obozie lub renty rodzinne po takich osobach. Zgodnie z obowiązującym prawem emeryt lub rencista dorabiający do emerytury ma obowiązek poinformowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o podjęciu pracy oraz o jej zakończeniu.
Według danych ZUS w Polsce pracujących emerytów jest ponad 370 tysięcy. Wynika to z faktu, że emerytury są na bardzo niskim poziomie. Idealna praca dla emeryta to m.in. korepetytor czy nauczyciel na zastępstwo. Często podejmowane są również inne prace, np. jako kierowca taksówki, pracownik pomocy społecznej czy ochrony. Są to stanowiska, które nie wymagają dobrej sprawności fizycznej, dlatego doskonale nadają się dla emerytów.
To może Cię również zainteresować