Spis treści
Praca w Rosji dla Polaków
Pracę w Rosji mogą podjąć osoby, które mają ukończone 18 lat i otrzymają odpowiednie pozwolenie. Zazwyczaj kwestie związane z formalnościami dopełnia potencjalny, przyszły pracodawca. Zanim więc podejmie się decyzję o wyjeździe, konieczne jest rozejrzenie się za pracą. Ofert pracy w Rosji dla Polaków jest całkiem sporo. Wystarczy poszukać w sieci na portalach pracy lub w mediach społecznościowych, nawiązać współpracę z agencją pracy albo złożyć zapytanie i dokumenty aplikacyjne bezpośrednio w firmie, w której chcielibyśmy pracować.
Załatwienie formalności związanych z wyjazdem do Rosji w celu podjęcia pracy trwa dość długo – nawet do 4 miesięcy. Wiza pracownicza wydawana jest w celu podjęcia pracy na terytorium Rosji, a jej otrzymanie jest możliwe na podstawie oryginału zaproszenia wydanego przez Organy Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji – tzw. zaproszenie „brązowe”.
- posiadanie paszportu ważnego co najmniej 180 dni po dacie zakończenia podróży;
- potwierdzenie ubezpieczenia (pokrywające koszty leczenia na sumę min. 30 000 EUR, obejmujące ŚWIAT);
- złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku wizowego wraz z aktualnym zdjęciem paszportowym;
- przedłożenie zaświadczenia o braku zakażenia wirusem HIV, potwierdzonego przez polską placówkę medyczną;
- a w przypadku wizy wielokrotnej, także kopia wykorzystanej wizy do Rosji w ciągu ostatniego roku.
Największe szanse na stałe zatrudnienie w Rosji mają wykwalifikowani specjaliści. Poszukiwani są inżynierowie, eksperci z branży IT i e-commerce. Dobrze zarobić mogą ponadto handlowcy, specjaliści ds. sprzedaży, logistycy, doświadczeni managerowie. W każdej z tych prac nawet dla międzynarodowej korporacji, niezbędna jest znajomość języka rosyjskiego. Praca w Rosji dla Polaków najczęściej nie jest dedykowana pracownikom niższego szczebla, głównie z uwagi na brak zainteresowania i niskie zarobki. Nie opłaca się bowiem pracować na produkcji, sprzątaniu czy na kuchni. Warto natomiast zainteresować się podjęciem zatrudnienia w Rosji, kiedy jest się ekspertem. Mając kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów, można otrzymać naprawdę okazałe zarobki. Kontrakty dla kierowników kontraktów w branży energetycznej opiewają na milionowe kwoty. Poszukiwani są bowiem wykształceni pracownicy kadry zarządzającej, którzy wprowadzą w rosyjskich firmach o zasięgu międzynarodowym europejskie standardy.
Zarobki w Rosji
Praca w Rosji dla Polaków nie zawsze wydaje się kusząca – panuje bowiem przekonanie, że zarobki w Rosji nie są tak atrakcyjne, jak ma to miejsce krajach Europy Zachodniej. Przeciętne wynagrodzenie w tym kraju wynosi 76 604 rubli, co po przeliczeniu daje około 3 400 złotych. Choć nie wydaje się to dużo, trzeba pamiętać, że koszty życia w Rosji są znacznie niższe niż w Polsce. Ponadto do średnich brane były pod uwagę również biedniejsze regiony Rosji. Emigrując, najczęściej wybiera się duże miasta – np. Moskwę czy Sankt Petersburg, a tam zarobki są nawet trzykrotnie wyższe.
Najwyższe pensje odnotowuje się w sektorze wydobywczym i rafineryjnym, a także w międzynarodowych korporacjach. Zróżnicowanie płac jest jednak ogromne – dyrektorzy, kierownicy, managerowie zarabiają krocie, w porównaniu, gdy pracownicy fizyczni otrzymują głodowe stawki. Tym samym, praca w Rosji jest opłacalna wyłącznie dla tych osób, które mają wysokie kwalifikacje, doświadczenie i bardzo dobrze znają język rosyjski. Przykładowo, doświadczony analityk finansowy z doświadczeniem, biegłą znajomością języka rosyjskiego i specyfiki rynku, może liczyć na zarobki sięgające nawet 330 tysięcy rubli miesięcznie (ok. 20 tysięcy złotych).
Polskie firmy w Rosji praca
Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zachęcają, aby polscy przedsiębiorcy próbowali swoich sił na rynku rosyjskim, ponieważ stosunkowo łatwo jest odnieść tam sukces.
- jako eksporter;
- poprzez otwarcie biura handlowego, przedstawicielstwa czy filii;
- poprzez założenie lub przejęcie firmy działającej w Rosji.
Założenie spółki trwa średnio kilkanaście dni, a standardowa stawka CIT w Rosji wynosi obecnie 20 proc. Wszystko to sprawa, że przedsiębiorcy coraz chętniej otwierają tam swoje firmy, a to z kolei powoduje, że emigrujący Polacy są chętni na nawiązanie współpracy właśnie z nimi. Jeśli Ty również jesteś zainteresowany taką ewentualnością, szukaj ofert typu „polskie firmy w Rosji praca” albo wyszukaj przedsiębiorstwo, którego właścicielem jest Polak i nawiąż bezpośrednio kontakt.
Dni wolne Rosja
Planując wyjazd do Rosji bądź też chcąc nawiązać relacje biznesowe z rosyjskimi klientami i kontrahentami, trzeba pamiętać o kwestii „dni wolne Rosja”. Wówczas instytucje, urzędy i firmy są zamknięte, a większość punktów handlowo-usługowych nie funkcjonuje lub ma zmienione godziny otwarcia.
- 1 i 2 stycznia – Nowy Rok;
- 7 i 8 stycznia – Boże Narodzenie (prawosławne);
- 23 lutego – Dzień Obrońcy Ojczyzny;
- 8 marca – Dzień Kobiet;
- 1 maja – Święto Wiosny i Pracy;
- 9 maja – Dzień Zwycięstwa;
- 12 czerwca – Dzień Rosji;
- 4 listopada – Dzień Jedności Narodowej.
Formalności po przyjeździe do Rosji
W Rosji istnieje obowiązek meldunkowy. W związku z tym, po przekroczeniu granicy, najpóźniej siódmego dnia musisz się zameldować. Aby tego dokonać, należy wybrać się do urzędu pocztowego i poprosić o odpowiedni formularz. Do całej procedury potrzebne będą: paszport, karta imigracyjna, którą wypełniłeś na granicy, wiza pracownicza, umowa najmu mieszkania (bądź jeśli np. mieszkasz u znajomego, to musi on przyjść z Tobą i przedstawić dokument tożsamości) oraz ok. 200 rubli. Kara za niedopełnienie tej formalności po przyjeździe do Rosji może być sroga i wynieść nawet 2000 rubli.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie, to między Polską a Rosją obowiązuje umowa gwarantująca wzajemną, bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłych wypadków i zachorowań. Niemniej w przypadku dłuższego leczenia trzeba liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów, dlatego niezbędne jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia na wyjazd do Rosji, które można zakupić w jednym z wielu towarzystw.
Podsumowując, praca w Rosji nie jest popularna, ale osoby, które zdecydują się na emigrację, mają wysokie kwalifikacje i biegle znają język rosyjski, mogą być zadowolone. Rosyjscy przedsiębiorcy oferują dobre zarobki w zamian za wysoki standard pracy. Emigrując, warto pamiętać o licznych formalnościach – m.in. wizie pracowniczej do Rosji, pozwoleniu na pracę czy obowiązku meldunkowym.
To może Cię również zainteresować