Spis treści
Patrząc na takie przekonanie, czy dobrym pomysłem może być wyjazd do pracy w Rosji? Wydawałoby się, że nie jest to dobry pomysł, ale rzeczywistość może być zaskakująca. Rosyjski rynek pracy potrzebuje specjalistów i duże korporacje bardzo chętnie sięgają po fachowców z Unii Europejskiej. Specjaliści takich branży, jak IT, e-commerce czy inżynierowie mają szansę zarobić tak dobrze, jak w krajach zachodniej Europy.
Praca w Rosji bez kwalifikacji zasadniczo nie ma sensu dla polskich obywateli. W przypadku fachowców sprawa wygląda inaczej, ale nie jest to łatwa droga. Przyjrzyjmy się specyficznemu rynkowi pracy w Rosji.
Najniższa krajowa i średnie zarobki w Rosji
Rosja podobnie, jak w wiele innych krajów posiada minimalne wynagrodzenie miesięczne. Rząd rosyjski od kilku lat sukcesywnie podnosi kwotę, jaką minimalnie ma zarabiać niewykwalifikowany pracownik, ale nadal jest to kwota niepozwalająca na godne życie.
Wysokość wynagrodzeń zależy od regionu oraz stanowiska. Także wynagrodzenia minimalne dla niektórych miejsc w Rosji są ustalane oddzielnie. Przykładowo w St Petersburgu pracownicy mogą liczyć na 23 500 RUB, zaś w Moskwie minimalne miesięczne wynagrodzenie wyniesie 24 801 RUB.
Co ciekawe według agencji Ria Rating najlepsze średnie zarobki występują w dalekich regionach Rosji. Wynika to z faktu działalności koncernów naftowych i gazowych. Przykładowo na wyspie Sachalin na Morzu Ochockim średnie zarobki wyniosły w 2023 roku 95 700 RUB. W obwodzie jamalsko-nienieckim gdzie działa koncern Jamał LNG, zarobki średnio sięgają 110 540 RUB. Mieszkańcy syberyjskiego Surgut zarabiali średnio 81 260 RUB.
W Moskwie rok 2023 przyniósł średnie zarobki na poziomie 124 000 RUB miesięcznie, co przy wielokrotnie wyższych kosztach życia daje mało atrakcyjne warunki. W obwodach najbliżej zachodnich granic mieszkańcy zarabiali średnio 27 500 RUB. Jak widać, rozrzut zarobków jest naprawdę duży, a wyjazdy do pracy w zachodnie tereny Rosji zdają się być całkowicie nieopłacalne.
Komu opłaca się praca w Rosji?
Patrząc na najniższą krajową oraz średnie zarobki można wysnuć wniosek, że wyjazd na wschód jest po prostu nieopłacalny. Trzeba jednak zaznaczyć, że firmy działające w Rosji cenią sobie bardzo zachodnich fachowców i specjalistów. We wspomnianych branżach IT, e-commerce czy w finansach i gałęziach technologicznych można liczyć na wysokie zarobki. W wielu zawodach fachowcy mogą otrzymać wyższe pensje niż w krajach zachodniej Europy.
Szacuje się, że poza największymi ośrodkami miejskimi fachowcy mogą zarobić średnio 40 000 RUB. W przypadku dużych miast zarobki mogą być znacznie wyższe. Otrzymanie pracy w Rosji nie jest jednak łatwą drogą. Przede wszystkim należy otrzymać zezwolenie na pracę, które wymaga w pierwszej kolejności zdania testu ze znajomości języka rosyjskiego. Lokalne władze wymagają umiejętności komunikacji w języku rosyjskim i dotyczy to także międzynarodowych korporacji pracujących często głównie w języku angielskim. Proces otrzymania zezwolenia o pracę może zająć nawet cztery miesiące, więc pracę w Rosji trzeba planować z odpowiednim wyprzedzeniem.
Większość firm preferuje także pracę na kontrakty. W ten sposób z góry wiadomo, w jakim czasie dany pracownik będzie zatrudniony. Ewentualne przedłużenie kontraktu będzie wymagało pozyskania kolejnego zezwolenia na pracę.
Ile realnie zarabia się w Rosji?
Zarobki w Rosji są bardzo zróżnicowane ze względu na lokalizację, branżę, zawód czy doświadczenie. Właśnie dlatego przyjrzyjmy się niektórym ogłoszeniom w sieci dotyczącym pracy na rynku rosyjskim. Zobaczmy ile pracodawcy oraz agencje pracy oferują zagranicznym pracownikom.
Specjalista ds. Wsparcia technicznego - 55 000-70 000 RUB brutto
Administrator systemu - 70 000-90 000 RUB brutto
Kierownik sprzedaży - 100 000-170 000 RUB brutto
Kelner w moskiewskiej restauracji - 45 000 RUB brutto
Menadżer sklepu internetowego - 45 000 RUB brutto
Developer Java - 180 000-350 000 RUB brutto
Regionalny menadżer HR - 85 000-130 000 RUB brutto
Kierownik marketingu - 80 000 RUB brutto
Grafik w agencji reklamowej - od 50 000 RUB brutto
Projektant stron internetowych - 90 000 RUB brutto
Jak widać, rozrzut stawek jest dość spory. W przypadku ofert dla specjalistów wynagrodzenia są często dość atrakcyjne, choć niekoniecznie bardzo zachęcające do wyjazdu. Mimo to osoby z kwalifikacjami obierające Rosję za kierunek rozwoju zawodowego mogą znaleźć ciekawe oferty pracy.
Czy praca w Rosji się opłaca?
W największych rosyjskich miastach koszta życia są faktycznie wysokie i takie miejsca, jak Moskwa czy St Petersburg mogą się okazać dość mało przyjazne dla budżetu. Szacuje się, że mieszkaniec Moskwy musi wydać miesięcznie około dwa razy tyle, co Warszawiak. W pozostałych regionach Rosji ceny nie odbiegają od tego, co znamy w Polsce, a nawet mogą być niższe. Wszystko zależy od miejsca, jakie wybierzemy do rozwoju zagranicznej kariery.
Z pewnością specjaliści obejmujący wyższe stanowiska powinni być w stanie godnie żyć w Rosji. Przy odpowiednim zarządzaniu domowym budżetem można nawet liczyć na zgromadzenie oszczędności. Rosja nie jest atrakcyjnym rynkiem pracy dla każdego, ale przy odpowiednich kwalifikacjach warto dokładnie przemyśleć podróż na wschód.
To może Cię również zainteresować