Spis treści
Jakie święta występują w Wielkiej Brytanii?
Nim przejdziemy do konkretnych dat, musimy sobie uświadomić jakie rodzaje świąt występują na Wyspach Brytyjskich. Te dzielą się na tak zwane bank holidays oraz public holidays. Co prawda oba terminy prawnie oznaczają to samo, ale zwyczajowo używa się ich do rozgraniczenia charakteru świąt.
Bank holidays wzięły swoją nazwę od banków. W Wielkiej Brytanii wyznaczono dni, w których przede wszystkim banki mają mieć dni wolne. Za nimi podążyły także inne przedsiębiorstwa, ale oficjalnie przyjęła się nazwa bank holidays. Określeniem public holidays określa się wszystkie pozostałe dni świąteczne ustalone przez zwyczaje oraz tradycje.
Boxing Day, czyli święto wyprzedaży
Boxing Day to dość ciekawy przykład święta, podczas którego spora część przedsiębiorstw handlu detalicznego otwiera swoje placówki. Dzień wolny był świetną okazją, aby przyciągnąć klientów atrakcyjnymi cenami. Z czasem dzień następujący po Bożym Narodzeniu przeistoczył się w święto wyprzedaży. Prawdopodobnie każdy słyszał o tej tradycji na Wyspach Brytyjskich.
Osoby zatrudnione w handlu muszą się więc liczyć z koniecznością pracy 26 grudnia. W przypadku wystąpienia Boxing Day w niedzielę dzień wolny przypadnie na poniedziałek. Tak samo jeżeli Boże Narodzenie wystąpi w niedzielę, to dzień wolny za to święto wypadnie we wtorek po Boxing Day. Skąd taki bonusowy dzień wolny?
W Wielkiej Brytanii ustanowiono tak zwane "substitute public holiday", czyli zastępcze dni świąteczne. Jeżeli na Wyspach Brytyjskich święto wypada w sobotę bądź niedzielę, to najbliższy dzień w tygodniu zostaje dniem wolnym. W zależności od świąt przypada to na poniedziałek bądź wtorek.
Dni wolne od pracy w Anglii i Walii
Święta państwowe w Anglii i Walii pokrywają się ze sobą, dlatego w przypadku obu regionów sprawa jest dość prosta.
1 stycznia 2023 (New Year's Day) - Nowy Rok to uniwersalne święto obchodzone w większości zakątków świata. Mieszkańcy Wysp Brytyjskim mogą spokojnie świętować rozpoczęcie kolejnego roku kalendarzowego.
07 kwietnia 2023 (Good Friday) - Wielki Piątek w przeciwieństwie do Polski jest w Anglii i Walii dniem wolnym od pracy. Święto chrześcijańskie upamiętnia ukrzyżowanie i śmierć Jezusa.
10 kwietnia 2023 (Easter Monday) - Poniedziałek Wielkanocny następuje zawsze po Niedzieli Wielkanocnej i został przez władze brytyjskie uznany za dzień ustawowo wolny. Większość osób pracujących w Anglii i Walii może więc spokojnie planować długi weekend na czas Świąt Wielkanocnych.
1 maja 2023 (May Day) - Wczesne Majowe Święto Bankowe jest ustawowym dniem wolnym od pracy na Wyspach Brytyjskich. W tym czasie banki oraz inne przedsiębiorstwa mają robić sobie przerwę w pracy, a ludzie oddają się celebrowaniu rozpoczynającej się wiosny.
29 maja 2023 (Spring Bank Holiday) - Wiosenne Święto Bankowe jest obchodzone zawsze w ostatni poniedziałek maja. To kolejne święto państwowe mające dać obywatelom odetchnięcie od pracy. Ustanowiono je w 1871 roku.
28 sierpnia 2023 (Summer Bank Holiday) - Letnie Święto Bankowe jest ostatnim w roku dniem tego typu, kiedy pracownicy mogą się zwyczajowo cieszyć wolnym od pracy.
25 grudnia (Christmas Day) - Boże Narodzenie podobnie, jak w Polsce zostało w Anglii i Walii ustawowym dniem wolnym od pracy. Chrześcijańskie święto celebruje przyjście na świat Jezusa Chrystusa.
26 grudnia (Boxing Day) - Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia znane też jako Dzień Św. Szczepana. W przypadku Anglii i Walii odbywają się w jego czasie wielkie wyprzedaże świąteczne.
Dni wolne od pracy w Irlandii Północnej
Święta w Irlandii Północnej pokrywają się w większości z tymi w Anglii i Walii, co oznacza, że możecie się posiłkować powyższym kalendarzem dni wolnych. Jedyną różnicą są dwa dodatkowe święta obchodzone przez Irlandczyków.
17 marca (St. Patrick's Day) - Dzień Św. Patryka to prawdopodobnie najbardziej znane święto irlandzkie. Większość osób kojarzy je z kolorem zielonym oraz spożywaniem alkoholu. W Irlandii Północnej jest to dzień wolny od pracy, podczas którego upamiętnia się Św. Patryka. Według legendy misjonarz z pomocą koniczyny wytłumaczył pierwszym irlandzkim chrześcijanom istotę Trójcy Świętej. Prawdopodobnie każdy dobrze wie, jak hucznie jest to celebrowane wydarzenie.
12 lipca (The Battle of the Boyne Day) - Rocznica Bitwy nad Boyne znana też jako Dzień Oranżystów upamiętnia wielkie starcie armii króla Wilhelma III Orańskiego z Jakubem II Stuartem. Bitwa do dziś uchodzi za symbol walki protestantów z katolikami na terenie Irlandii. W 2020 roku święto przypada na niedzielę, więc dniem wolnym w zastępstwie będzie poniedziałek 13 lipca.
Dni wolne od pracy w Szkocji
Szkocja posiada największą autonomię spośród terenów wchodzących w skład Wielkiej Brytanii. Wiążą się z tym największe różnice w kalendarzu dni wolnych od pracy. Część dat się pokrywa, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka poważnych odstępstw.
1 stycznia 2023 (New Year's Day) - Nowy Rok jest świętowany w całej Wielkiej Brytanii i także w Szkocji można liczyć na dzień wolny od pracy.
2 stycznia 2023 (2 January) - Zwyczajowo w Szkocji obywatele mają wolne także 2 stycznia. Dzięki temu osoby pracujące w tym kraju mogą planować znacznie huczniejsze obchody powitania nowego roku.
07 kwietnia 2023 (Good Friday) - Wielki Piątek w przeciwieństwie do Polski jest w Szkocji wolny, ale to jedyna dobra wiadomość dla osób chcących celebrować Święta Wielkanocne. Niestety Szkoci nie obchodzą Poniedziałku Wielkanocnego tak, więc trzeba się liczyć ze znacznie krótszym weekendem niż w pozostałych częściach Wysp Brytyjskich.
1 i 29 maja 2023 (May Day/Spring Bank Day) - Wiosenne Święta Bankowe pokrywają się w Szkocji datami z pozostałymi regionami, więc można planować spotkania ze znajomymi pracującymi na terenie całej Wielkiej Brytanii.
7 sierpnia 2023 (Summer Bank Holiday) - Letnie Święto Bankowe w przeciwieństwie do reszty kraju jest obchodzone w Szkocji na początku sierpnia. Plusem tej sytuacji jest szansa na znacznie lepszą pogodę w czasie celebracji zwyczajowo odbywającej się na świeżym powietrzu.
30 listopada 2023 (St. Andrew's Day) - Dzień Św. Andrzeja jest najważniejszym szkockim świętem. Św. Andrzej stał się patronem kraju już w IX wieku, gdy piktyjski władca Angus modlił się do niego w intencji zwycięstwa w przyszłej wojnie. Według legendy właśnie wtedy na niebie pojawił się biały krzyż, który został symbolem narodowym Szkocji.
25 grudnia 2023 (Christmas Day) - Święta Bożego Narodzenia są w Szkocji ustawowo wolne, co można wykorzystać do rozplanowania długiego weekendu. O ile nie pracuje się w handlu, co jest związane z kolejnym dniem.
26 grudnia 2023 (Boxing Day) - Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia jest wolny dla osób, które nie pracują w handlu. Jak pisaliśmy wcześniej, ten dzień stał się świętem wyprzedaży, tak więc pracownicy handlowi mają pełne ręce roboty.
Wakacje i ferie w Wielkiej Brytanii
Niestety w wypadku dni wolnych dla uczniów sprawa nie jest łatwa i terminy wakacji oraz ferii są nieusystematyzowane. Wynika to z zupełnie innego systemu edukacji niż w Polsce. W efekcie plany urlopowe trzeba rozpatrywać w indywidualny sposób ze względu na region, a nawet placówkę edukacyjną.
Rok szkolny dzieli się na trzy trymestry trwające zazwyczaj od stycznia do kwietnia, od kwietnia do lipca oraz od września do grudnia. Ten podział jest jednak bardzo ogólny. Właściwe terminy są ustalane przez lokalne władze, a w przypadku szkół prywatnych przez same placówki. Oznacza to, że nie ma jednolitych okresów wakacyjnych, a pojęcie ferii praktycznie nie istnieje. Uczniowie mogą liczyć najwyżej na krótkie przerwy między trymestrami.
Jeżeli chcecie zaplanować urlop uwzględniający przerwę w edukacji Waszych pociech, musicie sprawdzić daty w konkretnej szkole. Najlepiej posiłkować się stroną rządową zawierającą zbiór informacji na konkretny rok, która znajduje się pod adresem: https://www.gov.uk/school-term-holiday-dates. Wystarczy wpisać w niej kod pocztowy, aby uzyskać aktualne informacje.
Czy dni świąteczne w Wielkiej Brytanii są płatne?
Podobnie, jak z wakacjami tak i z płatnymi świętami bywa różnie. Pracownicy wielu sektorów mogą liczyć na wynagrodzenie za ustawowe dni wolne od pracy. Niestety wiele przedsiębiorstw decyduje się na działanie w czasie świąt. Także tu podejścia są różne i część firm oferuje dodatkowe wynagrodzenie, ale znajdzie się także sporo pracodawców niepodnoszących stawek z okazji dni świątecznych.
Szukając pracy w Wielkiej Brytanii, koniecznie trzeba się dopytać o warunki związane z Bank Holidays. W przeciwnym razie pracownika może czekać niemiła niespodzianka. Przyzwyczajenia z Polski nie mają odniesienia do brytyjskiego rynku pracy. Co więcej, każdy kraj członkowski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii podchodzi do tematu ustawowych dni wolnych na swój własny sposób.
To może Cię również zainteresować