Spis treści
Według danych opublikowanych przez NBP przeciętne wynagrodzenie polskiego emigranta na Wyspach Brytyjskich wynosi około 1900 funtów miesięcznie. To bardzo dobry wynik na start, a trzeba pamiętać, że w miarę wyższych kwalifikacji rośnie wynagrodzenie. Na początek warto się zapoznać z płacą minimalną obowiązującą w Zjednoczonym Królestwie Brytyjskim.
Co trzeba wiedzieć o płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii?
Polacy chętnie emigrują do Wielkiej Brytanii, ponieważ ogólnie wiadomo, że zarobki są tam atrakcyjniejsze. Duże znaczenie ma w tym względzie właśnie płaca minimalna (National Minimum Wage) określająca najniższą kwotę, jaką pracownik powinien otrzymać za godzinę swojej pracy. Przed ujawnieniem konkretnych stawek trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów.
Przede wszystkim rok podatkowy trwa w Wielkiej Brytanii od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku. Tak więc wszelkie zmiany związane z finansami wchodzą w życie w kwietniu. Płaca minimalna jest ustalana przez rząd brytyjski w porozumieniu z Low Pay Commision dwa razy w roku. Ewentualne zmiany wchodzą w życie w kwietniu oraz w październiku.
Płaca minimalna w Wielkiej Brytanii — komu się należy i ile wynosi?
Nim przejdziemy do konkretnych stawek, trzeba wyjaśnić, od czego zależy wysokość płacy minimalnej, oraz kto może na nią liczyć w Wielkiej Brytanii. Pracę w UK mogą podjąć 16-latkowie, którzy zakończyli zasadniczą część edukacji i nie zdecydują się na kontynuowanie nauki np. w college'u. Mogą oni podjąć się pracy w zakresie 20 godzin tygodniowo. Zgodnie z regulacjami prawnymi w wieku od 16 do 24 roku życia obowiązują różne stawki minimalnego wynagrodzenia. Dopiero od 25 roku życia otrzymuje się prawo do płacy określanej mianem National Living Wage.
Do uzyskania płacy minimalnej uprawnieni są m.in:
- pracujący w niepełnym wymiarze godzin (tzw. part-time);
- stażyści i osoby na okresie próbnym;
- pracownicy zatrudnieni tymczasowo (także na jeden dzień);
- pracownicy zatrudnieni za pośrednictwem agencji pracy;
- pracownicy zagraniczni;
- pracownicy z orzeczoną niepełnosprawnością;
- pracownicy rolni.
Z prawa do płacy minimalnej wykluczono:
- osoby poniżej 16 roku życia;
- studentów uczelni wyższych odbywających staże;
- opiekunów mieszkających w miejscu zatrudnienia;
- samo-zatrudnionych;
- dyrektorów spółek akcyjnych i spółek z o.o.;
- pracowników sił zbrojnych;
- wolontariuszy;
- osoby szkolące się w ramach programów rządowych.
Dobrą informacją jest to, że stawki za pracę minimalną znacznie wzrosły w kwietniu 2019 roku. W ten sposób osoby zaczynające swoją karierę na niższych stanowiskach w Wielkiej Brytanii mogą liczyć na jeszcze większe zarobki.
Stawki płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii obowiązujące od kwietnia 2023 roku:
- 10,42 funtów/h dla pracowników powyżej 23 roku życia;
- 10,18 funtów/h dla pracowników w przedziale wiekowym 21-22 lat;
- 7,49 funtów/h dla pracowników w przedziale wiekowym 18-20 lat;
- 5,28 funtów/h dla pracowników poniżej 18 roku życia;
- 5,28 funtów/h dla osób odbywających praktyki zawodowe.
W tym miejscu należy poruszyć sprawę osób odbywających praktyki zawodowe. Stażyści to tak zwani apperentice. Jeżeli stażysta ma 19 lat lub mniej to obowiązuje go najniższa podana stawka. Podobnie w sytuacji gdy stażysta ma więcej niż 19 lat, ale odbywa pierwszy rok stażu. Jeżeli ma 19 lat lub więcej, ale ma już za sobą pierwszy rok praktyk to obowiązuje go stawka uwzględniająca wiek.
Na koniec zwróćmy uwagę na maksymalny czas pracy w Wielkiej Brytanii. Ustawowo wynosi on 48 godzin tygodniowo liczonych w okresie 17 tygodni. Pracownik nie może przepracować więcej, chyba że sam podpisze formularz zgody na większy wymiar pracy. Trzeba jednak zaznaczyć, że pracodawca nie może tego wymusić, podobnie jak nie może nakazać wykonywania pracy w większym wymiarze czasu. Pracownicy powinni też pamiętać, że będąc zatrudnionymi w kilku firmach sumarycznie, nie mogą przekroczyć 48 godzin pracy tygodniowo. W przypadku osób poniżej 18 roku życia czas pracy wynosi 40 godzin tygodniowo.
Ważną sprawą jest to, że agencje pracy nie mogą odliczać kosztów zakwaterowania czy transportu od płacy minimalnej. Pracownik w Wielkiej Brytanii uprawniony do otrzymania NMW czy NLW nie może pobierać niższego wynagrodzenia.
Jak wyglądają zarobki w Wielkiej Brytanii?
Brytyjscy pracodawcy cenią sobie pracowników z Polski za ich pracowitość, umiejętności oraz zaangażowanie. W efekcie poszukują nie tylko osób do pracy na najniższych szczeblach, ale także do bardziej skomplikowanych zadań. Specjaliści są w cenie i odpowiednie umiejętności mogą znacząco wpłynąć na zarobki. Nie bez znaczenia jest także odpowiedni poziom komunikacji. Gastronomia czy hotelarstwo poszukują pracowitych osób znających dobrze język angielski. W tych branżach można szybko awansować, wykazując się odpowiednimi predyspozycjami. Szczególnie cenieni są polscy budowlańcy, którzy bardzo często pełnią na budowach wyższe funkcje ze względu na znajomość rzemiosła.
W Wielkiej Brytanii, jak wszędzie rozrzut zarobków między zawodami jest spory. Przyjrzyjmy się kilku posadom oraz wiążącymi się z nimi wynagrodzeniami:
- Pracownik fabryki - ok. 1,7 tys. funtów — ok. 8,9 tys. zł
- Opieka nad osobami starszymi - ok. 1,5 funtów — ok. 8,0 tys. zł
- Kelner - ok. 1,5 tys. funtów — ok. 8,0 tys. zł
- Pracownik budowy - ok. 2,0 tys. funtów — ok. 10,5 tys. zł
- Kucharz - ok. 1,7 tys. funtów — ok. 8,9 tys. zł
- Magazynier - ok. 1,7 tys. funów — ok. 8,9 tys. zł
- Programista/Specjalista IT - ok. 6,6 tys. funtów — ok. 35,0 tys. zł
Czy opłaca się pracować w Wielkiej Brytanii?
Patrząc na przykład naszych rodaków emigrujących na Wyspy Brytyjskie, można śmiało powiedzieć, że tak. Znacznie wyższa płaca minimalna niż w Polsce daje pozytywne efekty i podnosi jakość życia. Warto jednak podejmować pracę w UK posiadając pewne konkretne umiejętności. To specjalizacja oraz dobra komunikacja są kluczami do sukcesu. Dzięki znajomości języka angielskiego oraz doświadczeniu na danych stanowiskach można zapewnić sobie znaczny wzrost wynagrodzenia.
To może Cię również zainteresować