Spis treści
Duńczycy pod względem zarobków mają powody do zadowolenia. Tyczy się to także emigrantów zarobkowych, których Dania wita z otwartymi rękoma ze względu na deficyt fachowców. Polacy decydujący się na wyjazd do tego kraju w celu zarobkowym mogą liczyć na naprawdę dobre wynagrodzenia, ale na drodze do szczęścia może stać bariera językowa.
Niestety Duńczycy wymagają w wielu zawodach umiejętności komunikacji, co jest zrozumiałe. Oznacza to, że praca w Danii nie jest dla wszystkich. Przyjrzyjmy się, jak wyglądają zarobki w Danii i czy ze względu na nie warto nauczyć się choćby języka duńskiego.
Brak płacy minimalnej w Danii
Polacy są przyzwyczajeni, że wszystkie zagadnienia rynku pracy reguluje Kodeks Pracy. Tymczasem w Danii ustawodawstwo pozostawia kwestie związane z rynkiem pracy umowom zbiorowym. O wszystkich obowiązujących regulacjach decydują między sobą związki zawodowe oraz związki pracodawców. Takie podejście oznacza także, że w kraju nie obowiązuje odgórnie ustalone minimalne wynagrodzenie.
Zagraniczni pracownicy mogą jednak być spokojni o wysokość swoich płac. Prawo duńskie jasno określa, że obcokrajowiec nie może otrzymywać niższego wynagrodzenia niż Duńczyk na podobnym stanowisku. Duńskie prawo dba także o życie rodzinne mieszkańców kraju, dlatego tygodniowy czas pracy trwa średnio 37 godzin. Tylko Francuzi i Słowacy pracują w Europie mniej.
Mimo braku minimalnego wynagrodzenia różnice między najmniejszymi zarobkami a średnimi zarobkami w Danii są najmniejsze w Europie. Oznacza to, że najmniej wykwalifikowani pracownicy zarabiają sporo w stosunku do innych państw.
Ile zarabia się w Danii?
Duński rynek pracy cierpi na poważny deficyt fachowców i wykwalifikowanych specjalistów. Oznacza to, że firmy windują wynagrodzenia w celu znalezienia i utrzymania pracowników. Także pensje pracowników niższego szczebla utrzymują wysoki poziom. Według danych statystycznych początkiem 2023 roku najniższe stawki godzinowe zaczynały się od 131,65 koron duńskich (DKK). Oznacza to, że osoba bez kwalifikacji i znajomości języka duńskiego może zarobić miesięcznie ponad 12 tysięcy złotych.
W Kopenhadze średnie zarobki miesięczne wynoszą 43 600 DKK. Jedno z najniższych wynagrodzeń rzędu 11 000 DKK otrzymują sprzątaczki, a kierowcy mogą zarabiać nawet 60 000 DKK. Wśród grup najlepiej zarabiających znajdziemy lekarzy z wynagrodzeniami rzędu 180 000 DKK. Nie wiele mniej na swoje konto zapiszą co miesiąc prawnicy oraz programiści.
Osoby nieznające języka duńskiego mogą znaleźć bez problemów zatrudnienie na produkcji czy na budowie. Stawki godzinowe w obu wypadkach lawirują w okolicach 130-160 DKK.
Od czego zależą zarobki w Danii?
Szukając pracy w Danii, można liczyć na wysokie wynagrodzenia, a kilka cech sprawi, że będą one jeszcze wyższe. Deficyt pracowników sprawia, że brak znajomości języków nie przekreśli szans na zatrudnienie. Mimo to można liczyć głównie na angaż na produkcji bądź budowie.
Czy trzeba znać język duński? Znajomość lokalnego języka otworzy przed pracownikiem wiele drzwi i da możliwość dynamicznego rozwoju zawodowego. Na szczęście Duńczycy są społeczeństwem znającym najwięcej języków obcych w Europie. Dane statystyczne mówią, iż 96% Duńczyków posługuje się co najmniej jednym językiem obcym, a spora część z nich zna dwa albo trzy języki obce. Najłatwiej porozumiewać się w języku angielskim i niemieckim. Taka sytuacja sprawia, że nie musimy koniecznie znać języka duńskiego, aby rozwijać karierę w Danii. Wymagana będzie jednak znajomość języka angielskiego bądź niemieckiego.
Duńczycy bardzo cenią sobie fachowców, dlatego wysokie kompetencje pozwolą na wynegocjowanie znacznie lepszych zarobków. Warto więc wykazać się dodatkowymi umiejętnościami oraz kompetencjami.
Ile realnie zarabia się w Danii?
Wiemy, ile średnio zarabia się w Danii, ale statystyki to jedno, a rzeczywistość to zupełnie inna sprawa. Przyjrzyjmy się ogłoszeniom dostępnym w internecie. Czy oferty publikowane przez firmy duńskie oraz agencje pracy faktycznie są atrakcyjne?
Spawacz - 185-200 DKK/h brutto
Monter instalacji sanitarnych - 175 DKK/h brutto
Dekarz - 180-200 DKK/h brutto
Ślusarz - 175 DKK/h brutto
Operator maszyn CNC - 185-200 DKK/h brutto
Mechanik samochodowy - 185 DKK/h brutto
Magazynier - 14 000 DKK/mies. netto
Glazurnik - 165 DKK/h brutto
Pracownik szklarni - 95 DKK/h brutto
Sprzątanie w hotelu - 140 DKK/h brutto
Jak widać po stawkach proponowanych przez pracodawców, zarobki w Danii są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Wśród pracowników niższego szczebla faktycznie najwięcej mogą zarobić pracownicy budowlani.
Czy praca w Danii się opłaca?
Dania słynie z wysokich zarobków, ale także z wysokich kosztów życia. Szacunkowo wydatki na życie należy podwoić względem stanu w Polsce. Wynajem nieumeblowanego pokoju może wynieść w przedziale 3500-5000 DKK miesięcznie. Wynajem mieszkania w Kopenhadze to koszt w przedziale 12 000-25 000 DKK. Trzeba pamiętać także o rachunkach za media pochłaniających około 1600 DKK. Jak widać przy niższych zarobkach duńskich życie może się okazać mało opłacalne. Szczególnie wynajem mieszkania w pojedynkę mocno nadwyręży budżet.
Samo zakwaterowanie to nie jedyny wydatek. Żywność w Danii jest jedną z najdroższych w Europie. Transport publiczny oraz paliwo również kosztują dużo. Najbardziej opłacalna wydaje się w przypadku stanowisk niższego szczebla praca przez agencję pracy, zapewniającą nocleg oraz dodatki do wyżywienia. W takim wypadku zarobki mogą być nieco niższe, ale pracownik będzie mógł więcej zaoszczędzić.
To może Cię również zainteresować