Spis treści
Macedonia Północna podobnie, jak większość pozostałych republik powstałych po rozpadzie Jugosławii cechuje się bardzo niskimi podatkami. Władze kraju stosowały przez lata liniowy podatek dochodowy, ale ostatnio zdecydowano się na zmianę tego stanu rzeczy.
Osoby pracujące w Macedonii Północnej ciągle są objęte podatkiem liniowym, ale w najbliższych latach to się zmieni. Planując pracę w tym bałkańskim państwie, warto się zapoznać z systemem podatkowym. Przybliżmy więc obecny stan oraz planowane zmiany.
Ile wynosi stawka procentowa podatku dochodowego w Macedonii Północnej?
Podatek dochodowy od osób fizycznych jest nakładany zarówno na wynagrodzenie, jak i wszystkie pozostałe formy dochodu. W Macedonii Północnej stosuje się zryczałtowany podatek liniowy. Wszystkie dochody są objęte obecnie stawką procentową w wysokości 10%. Tym samym mamy do czynienia z jednym z najniższych podatków dochodowych w Europie.
Sytuacja miała się zmienić od 1 stycznia 2023 roku, jednak na ten moment wszystko zostało po staremu.
W przypadku zysków z gier losowych stawka podatku wynosi 15%. Jeśli zaś macedoński fiskus dopatrzy się zysków, których pochodzenia nie da się udowodnić, może nałożyć podatek w wysokości 70%.
Zmiany w stawkach podatku dochodowego nie są drastyczne i nadal utrzymają Macedonię wśród państw o najniższych podatkach.
Jak się rozlicza podatek dochodowy w Macedonii Północnej?
Osoby zatrudnione na umowę o pracę w Macedonii nie muszą się martwić o opłacanie podatku. Obowiązek odprowadzania stosownych składek z wynagrodzenia i przekazywanie ich na rachunek urzędu skarbowego spada na pracodawcę. Po zakończeniu roku podatkowego każdy ma możliwość rozliczenia się z fiskusem, co jest okazją do uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku.
Warto odnotować, że rezydenci podatkowi Macedonii rozliczają się ze wszystkich dochodów uzyskiwanych na całym świecie. Nierezydenci podatkowi muszą się rozliczyć jedynie z dochodów czerpanych na terenie Macedonii. Status rezydenta podatkowego tego kraju mogą uzyskać osoby przebywające w Macedonii Północnej ponad 183 dni w ciągu roku podatkowego.
- Rok podatkowy w Macedonii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.
- Po upłynięciu tego czasu dokonuje się rozliczenie z urzędem skarbowym, czyli Public Revenue Office of the Republic of North Macedonia (PRO). Jednak podatnicy tego kraju nie mają obowiązku składania rocznej deklaracji. Większość obowiązków związanych z rocznym rozliczeniem wykonuje za podatników PRO.
- PRO do 30 kwietnia dostarcza podatnikom projekty rocznej deklaracji podatkowej. Ci powinni do 31 maja odesłać poprawiony formularz bądź potwierdzić jego poprawność. Jeżeli do tego terminu urząd skarbowy nie otrzyma stosownych informacji, to deklaracja zostanie uznana za ostateczną. Jeżeli PRO nie będzie w stanie potwierdzić skorygowanej deklaracji, to dokona oceny podatku za pomocą przesłanego do podatnika formularza.
- PRO posiada informacje na temat dochodów podatników oraz wysokości odprowadzanych składek dzięki obowiązkowi elektronicznego raportowania.
- Pracodawcy muszą co miesiąc przesyłać informacje podatkowe na temat swoich pracowników. Dopiero po przesłaniu stosownych wyliczeń mogą pobrać składki, wpłacić je na konto urzędu i wypłacić pensję pracownikom.
- Osoby czerpiące dochody z innych źródeł niż zatrudnienie muszą same raportować do PRO co miesiąc i wpłacać należny podatek.
Jak rozliczyć dochód z Macedonii Północnej w Polsce?
Polscy rezydenci podatkowi pracujący w Macedonii Północnej muszą się liczyć z obowiązkiem rozliczania przed rodzimym fiskusem. Podatnicy mają obowiązek wykazania macedońskich dochodów w deklaracji podatkowej PIT-36 z załącznikiem ZG. Zagraniczne wpływy podlegają opodatkowaniu w Polsce.
Przy rozliczeniu podatku z dochodów uzyskanych w Macedonii stosuje się tak zwaną metodę proporcjonalnego odliczenia. Oznacza ona, że dochody zagraniczne są opodatkowane, ale podatnik ma możliwość odliczenia podatku zapłaconego za granicą. Odliczenie to jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie. Podatnicy mogą także skorzystać z ulgi abolicyjnej. Ta pozwala na praktyczne zredukowanie do zera podwójnego podatku dochodowego.
Podatek dochodowy w Macedonii Północnej jest niezwykle atrakcyjny i nawet po zmianach w 2023 roku zachowa przyjazny charakter. Podatnicy w tym bałkańskim kraju mają znikome obowiązki podatkowe w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę. Zasadniczo nie muszą się nawet martwić o roczne rozliczenie z lokalnym fiskusem.
- Podatek dochodowy od osób fizycznych w Macedonii Północnej obecnie wynosi 10% i jest zryczałtowany, z jednym z najniższych poziomów w Europie.
- Od 1 stycznia 2023 r. podatek liniowy zostanie zastąpiony przez podatek ze stawkami rosnącymi progresywnie, obejmującym osoby lepiej zarabiające i wprowadzającym różne progi dla poszczególnych form dochodu.
- Osoby zatrudnione na umowę o pracę w Macedonii nie muszą się martwić o opłacanie podatku, a rezydenci podatkowi rozliczają się ze wszystkich dochodów uzyskiwanych na całym świecie.
- Polscy rezydenci podatkowi pracujący w Macedonii Północnej muszą rozliczać się przed rodzimym fiskusem, a dochody zagraniczne podlegają opodatkowaniu w Polsce z możliwością odliczenia podatku zapłaconego za granicą.
To może Cię również zainteresować