Spis treści
Podobnie, jak w Polsce po zakończeniu roku podatkowego dokonuje się rocznego rozliczenia. Jednak sama procedura jest już zupełnie inna niż nad Wisłą. Wybierając się do pracy w Macedonii, z pewnością warto poznać podatkowe prawa i obowiązki. Te mogą być zaskakujące, a znajomość przepisów z pewnością będzie pomocna. Sprawdźmy więc, jak rozliczyć dochody w Macedonii Północnej i czy można uzyskać zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.
Kto i kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe w Macedonii Północnej?
Macedonia Północna posiada bardzo przyjazny system podatkowy. To bałkańskie państwo nie tylko posiada jedne z najniższych podatków na świecie, ale także nie wymaga od podatników dokonywania rocznego rozliczenia. W takim bądź razie, w jaki sposób dokonuje się roczne rozliczenie w Macedonii?
Public Revenue Office of the Republic of North Macedonia (PRO), czyli lokalny urząd skarbowy dokonuje rozliczeń za podatników. PRO po zakończeniu roku podatkowego przygotowuje projekty rocznej deklaracji podatkowej. W tym miejscu warto zaznaczyć, że rok podatkowy w Macedonii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.
PRO przesyła podatnikom projekty deklaracji podatkowych do dnia 30 kwietnia następnego roku po zakończonym roku podatkowym. Każdy kto otrzyma projekt powinien sprawdzić, czy został on poprawnie wypełniony oraz w razie potrzeby nanieść poprawki bądź informacje potrzebne do skorzystania z ewentualnych ulg podatkowych. Następnie deklarację powinno się odesłać do PRO bądź potwierdzić jej poprawność w terminie do 31 maja. W przypadku braku informacji zwrotnej urząd skarbowy uznaje przygotowaną przez siebie deklarację za ostateczną.
- Płatnicy podatku dochodowego są zobowiązani przekazywać elektroniczne sprawozdania do PRO przy okazji opłacania składek podatku.
- Oznacza to, że pracodawca, potrącając składki z wynagrodzenia pracownika, ma obowiązek przekazać do urzędu informację o dochodzie oraz wysokości potrąconych należności podatkowych.
- W ten sposób PRO posiada wszystkie informacje niezbędne do wykonania rozliczenia rocznego.
- Po wykonaniu rozliczenia podatnik otrzyma informację o nadpłacie bądź niedopłacie podatku dochodowego.
- Należy pamiętać, że rezydenci podatkowi Macedonii Północnej muszą się rozliczyć z wszystkich dochodów uzyskiwanych globalnie, zaś nierezydenci rozliczają się z dochodów uzyskanych tylko w Macedonii.
- Status rezydencji może uzyskać osoba przebywająca w tym bałkańskim kraju przez okres ponad 183 dni w roku kalendarzowym.
Z jakich ulg można skorzystać w Macedonii Północnej?
Osoby fizyczne mają możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku. Macedońskie prawo zakłada, że ulga ta w 2023 roku dotyczy kwoty rocznego dochodu w wysokości 105 456 MKD. Dopiero wpływy powyżej tej kwoty będą objęte podatkiem dochodowym.
- Kwota wolna od podatku w 2023 roku to 8 788 MKD miesięcznie.
- Ustalono także, że wszystkie obowiązkowe ubezpieczenia społeczne podlegają całkowitemu odpisowi.
- Oznacza to, że składki zdrowotne, emerytalne czy od bezrobocia obniżają podstawę opodatkowania.
Władze macedońskie starają się również przyciągnąć do kraju inwestorów. Szczególnie na celownik biorą korporacje działające w branży rozwoju nowych technologii. Właśnie dlatego przedsiębiorstwa tego typu otwierające działalność w Macedonii Północnej, zostają zwolnione na dziesięć lat z podatku dochodowego. To samo tyczy się pracowników tych firm. W efekcie zatrudnieni w branży R&D na dekadę otrzymują całkowite zwolnienie z podatku dochodowego pobieranego z wynagrodzenia.
W jaki sposób rozliczyć dochody z Macedonii Północnej w Polsce?
Osoby pracujące w Macedonii Północnej i posiadające status rezydencji podatkowej w Polsce będą musiały złożyć roczną deklarację podatkową do polskiego urzędu skarbowego. Oznacza to, że w formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG należy wykazać dochody uzyskane w Macedonii.
- Zgodnie z obowiązującym prawem dochody z Macedonii Północnej rozlicza się za pomocą metody proporcjonalnego odliczenia.
- Wpływy z tego bałkańskiego kraju podlegają opodatkowaniu w Polsce.
- Na szczęście podatnicy mają możliwość uniknięcia podwójnego opodatkowania, ponieważ mogą odpisać od należności podatek zapłacony za granicą.
- Odpis nie może przekraczać wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.
Taka metoda nie pozwala całkowicie uniknąć podwójnego podatku, ale umożliwia skorzystanie z ulgi abolicyjnej. Ta powinna w całości zredukować podwójne należności.
Macedoński system podatkowy jest bardzo przyjazny i nie narzuca zbyt wielu obowiązków na podatników wykonujących pracę najemną. Z pewnością podatki w tym niewielkim kraju nie spędzą nikomu snu z oczu. W razie problemów z wypełnieniem deklaracji podatkowej zawsze można skorzystać z usług biur podatkowych, które zajmują się rozliczeniami zagranicznych dochodów.
- Macedonia Północna posiada przyjazny system podatkowy, który nie wymaga, aby podatnicy składali roczną deklarację podatkową.
- Public Revenue Office zajmuje się rozliczeniami podatników i przesyła projekty deklaracji podatkowych do potwierdzenia przez podatników.
- Osoby fizyczne mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku, a przedsiębiorstwa działające w branży R&D otrzymują zwolnienie z podatku dochodowego na 10 lat.
- Osoby pracujące w Macedonii Północnej i mające status rezydencji podatkowej w Polsce muszą złożyć roczną deklarację podatkową do polskiego urzędu skarbowego i skorzystać z ulgi abolicyjnej, aby uniknąć podwójnego opodatkowania.
To może Cię również zainteresować