Spis treści
Bez względu na powody, w sytuacji chęci poznania zarobków netto trzeba sobie samemu wyliczyć pensję, jaką otrzyma się na rękę za pracę. Wybierając się do pracy w Macedonii Północnej, warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi wynagrodzeń brutto i netto. W każdym kraju wyliczenia pensji wyglądają nieco inaczej, co jest następstwem zróżnicowanych systemów podatkowych.
Przed przystąpieniem do obliczania wynagrodzenia netto trzeba zdać sobie sprawę z kilku ważnych kwestii, bez których nie będziemy wiedzieli, co liczyć. Przyjrzyjmy się zasadom obowiązującym w Macedonii.
Różnice między zarobkami brutto i netto w Macedonii Północnej
Każdy kraj ma unikatowy system podatkowy oraz ubezpieczeniowy. W efekcie wyliczenia wynagrodzeń netto są różne w zależności od państwa. W pierwszej kolejności trzeba sobie zdać sprawę, czym faktycznie są pensje brutto i netto. Ogólne definicje wszędzie są takie same. Pensją brutto nazywamy zarobki pracownika przed potrąceniem należnych podatków. Analogicznie pensją netto jest kwota, jaką pracownik otrzyma na rękę po potrąceniu wszystkich należności.
W przypadku Macedonii Północnej z wynagrodzenia brutto pracodawcy mają obowiązek potrącić dwa główne obciążenia i przekazać je na konto urzędu skarbowego. Pierwszym z nich jest podatek dochodowy, który, póki co jest podatkiem liniowym, ale ta sytuacja ma się wkrótce zmienić. Drugim obciążeniem są składki na poczet obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.
Należy także pamiętać, że zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy może się wiązać z pewnymi dodatkowymi kosztami. Biura pracy mogą potrącać opłaty z tytułu na przykład zakwaterowania, transportu do pracy czy wyżywienia. W przypadku takiej sytuacji koszta są pobierane z wynagrodzenia, więc pensję netto poznamy dopiero po ich odliczeniu.
Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenia w Macedonii Północnej?
Pracodawcy mają obowiązek potrącać z wynagrodzenia pracownika składki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych. W Macedonii od wielu lat stosuje się podatek liniowy z jedną zryczałtowaną stawką w wysokości 10%. Oznacza to, że bez względu na wysokość dochodu każdy podatnik zostaje objęty tą samą składką.
Warto jednak podkreślić, że od 2023 roku zmienią się zasady podatku dochodowego i w życie wejdą stawki rosnące progresywnie.
- dochód roczny poniżej 1 080 000 MKD - 10%
- dochód roczny powyżej 1 080 000 MKD - 18%
W przypadku dochodu miesięcznego granica progów procentowych wyniesie 90 000 MKD. Wyższym podatkiem będzie obejmowana kwota dochodu przekraczająca wartość graniczną.
Drugim głównym obciążeniem wynagrodzenia są składki na poczet ubezpieczeń społecznych. Warto podkreślić, że górny limit odprowadzania składek ubezpieczeniowych wynosi 16 średnich pensji w Macedonii. Oznacza to, że powyżej tego progu dochody nie podlegają objęciu składkami ubezpieczeniowymi.
- ubezpieczenie emerytalne i rentowe - 18,8%
- ubezpieczenie zdrowotne - 7,5%
- ubezpieczenie od bezrobocia - 1,2%
- dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne - 0,5%
Składki na ubezpieczenia społeczne nie podlegają opodatkowaniu, co oznacza, że pomniejszają podstawę opodatkowania.
W jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie netto w Macedonii Północnej?
Obliczenie wynagrodzenia netto w największym skrócie wymaga odjęcia od zarobku brutto należnych obciążeń. W jaki sposób robimy to w przypadku macedońskich pensji? Najpierw należy wyliczyć wysokość należnych składek, a następnie odjąć je od wynagrodzenia. Obliczenia zaczynamy od ubezpieczeń społecznych.
Najpierw należy odjąć należność na ubezpieczenia społeczne, ponieważ podlegają one w całości odpisowi od podatku. W efekcie obniżają nam one podstawę opodatkowania.
- Miesięczne wynagrodzenie pracownika wyniesie 25 000 MKD brutto.
- Od tej kwoty należy odjąć 28% na poczet ubezpieczeń społecznych, czyli kwotę 7 000 MKD.
- Od kwoty brutto odejmujmy należność na ubezpieczenia i otrzymujemy dochód 18 000 MKD.
- Teraz należy odliczyć kwotę wolną od podatku, która miesięcznie wyniesie 8 788 MKD, co nam daje podstawę opodatkowania w wysokości 9 212 MKD.
- Dopiero teraz odliczamy 10% na poczet podatku dochodowego, czyli kwotę 921,20 MKD.
- Teraz możemy podsumować obliczenia. Od dochodu brutto w wysokości 25 000 MKD odejmujemy 7 000 MKD na ubezpieczenia społeczne oraz 921,20 MKD podatku dochodowego.
- W efekcie otrzymujemy wynagrodzenie netto wynoszące 17 078,80 MKD.
Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Macedonii Północnej
Nie wszyscy czują się dobrze w zadaniach matematycznych. Właśnie dlatego powstają kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto. Darmowe aplikacje pozwalają na szybkie sprawdzenie, ile wyniosą zarobki "na rękę".
Niestety w przypadku Macedonii Północnej brakuje stosownych aplikacji pozwalających wyliczyć pensje z poziomu przeglądarki internetowej. Na szczęście pozostają programy przygotowane z myślą o smartfonach. W sklepach Google i Play można znaleźć kilka aplikacji wyliczających macedońskie wynagrodzenia. Wystarczy wyszukać aplikację, stosując między innymi hasło "Income Calculator Macedonia". W razie większych problemów można się zwrócić o pomoc do biur podatkowych zajmujących się rozliczeniami wynagrodzeń w Macedonii.
Wyliczenie pensji netto z macedońskich zarobków nie powinno być problematyczne. Przynajmniej teraz, póki nie zmieni się forma opodatkowania, zadanie to jest dość proste.
- Przed obliczeniem wynagrodzenia netto w Macedonii Północnej należy zrozumieć system podatkowy i ubezpieczeniowy kraju.
- Wynagrodzenie brutto jest obciążone podatkiem dochodowym oraz składkami na ubezpieczenia społeczne.
- Obliczenie wynagrodzenia netto polega na odjęciu od wynagrodzenia brutto należnych obciążeń, a kalkulatory wynagrodzeń mogą pomóc w tym procesie.
- Podatek dochodowy jest obecnie liniowy i wynosi 10%, ale od 2023 roku zastosowane zostaną stawki rosnące progresywnie.
To może Cię również zainteresować